Dzurinda popiera, že nahrávka je o korupcii

Politici SDKÚ a Smeru na seba ostro zaútočili. Mikuláš Dzurinda označil stranu Roberta Fica za nový klon mečiarizmu a skorumpovanú partiu.

06.11.2010 18:33 , aktualizované: 07.11.2010 20:17
dzurinda, sdkú, minister zahraničných vecí Foto:
Mikuláš Dzurinda nepopiera, že hlas na nahrávke, ktorú zverejnil Smer, je jeho. Tvrdí, že o korupciu ani nič nekalé v rozhovore určite nešlo. Prečo sa potom s Petrom Kresánkom dohodli, že budú hovoriť „v inotajoch“, už však nevysvetlil.
debata (986)

Smer to označil za urážku a vytiahol na Dzurindu nahrávku spred vyše desiatich rokov. Má dokazovať, že bol zapletený do podozrivého obchodu, v ktorom odznela požiadavka na úplatok.

Dzurinda v sobotňajšom prejave na kongrese SDKÚ povedal, že na Slovensku nepôsobí štandardná sociálna demokracia, ale skorumpovaná partia bývalých komunistov, ktorí si november 1989 ani nevšimli a „s takouto politikou sa nikdy nesmieme spojiť, takúto politiku môžeme iba poraziť“.

Podľa šéfa Smeru Dzurindova rétorika prekročila akékoľvek medze. Fica zaplavili telefonáty členov a sympatizantov strany, ktorí takéto vyjadrenia považujú za obrovskú urážku. Ľudia podľa neho o to viac reagovali nervózne, pretože Dzurinda musel odstúpiť z volebnej kandidátky, lebo mu Smer preukázal pranie špinavých peňazí v SDKÚ.

Robert Fico dostal ešte v sobotu do centrály Smeru obálku s cédečkom. Je na ňom nahrávka s tromi hlasmi – Mikuláša Dzurindu, bývalého primátora Bratislavy Petra Kresánka a podnikateľa Vladimíra Miškovského, ktoré sa dohovárajú o tom, ako treba niečo vybaviť. Podľa Fica predmetom rozhovoru bola dodávka kotlov pre spaľovňu v Bratislave prostredníctvom spoločnosti Siemens. V tomto procese by mal byť zaangažovaný aj vtedajší viceprimátor Bratislavy Roman Vavrík. Ten si mal podľa hlasu Miškovského pýtať úplatok a celý tento biznis podľa Fica, „prikrýva Dzurinda“.

Denník Pravda sa v nedeľu pokúsil viackrát skontaktovať s Vladimírom Miškovským, Petrom Kresánkom i Romanom Vavríkom, ale nedvíhali telefóny.

Politológovi Michalovi Horskému sa pritvrdenie útokov na ľavicu, ako aj Dzurindov zámer integrovať pravicu, o ktorom hovoril na kongrese, javia ako staré opusy. Obidva tieto fenomény hovoria podľa politológa o tom, že Dzurinda nemá čo nové povedať a hľadá staronového nepriateľa. Pletie si politiku Roberta Fica a Smeru s politikou HZDS a Vladimíra Mečiara v časoch únosu prezidentovho syna a tzv. prezidentských amnestií. „Slovenská republika odvtedy však prešla obrovský kus cesty a tieto dva staronové konflikty možno vnímať ako pokus o prekrytie dnes aktuálnych káuz, ktoré štiepia politickú scénu. Nie je to iba zakrývanie dnes aktuálnej rozdvojenosti funkcií v SDKÚ, ale aj neodvratný zostup osobného vplyvu a moci politika Dzurindu,“ poznamenal politológ.

Primaciálny palác v Bratislave, rok 1998:... Foto: ČTK
dzurinda, kresánek, 1998 Primaciálny palác v Bratislave, rok 1998: primátor Peter Kresánek a premiér Mikuláš Dzurinda .

Myslí si, že šéf SDKÚ kráča do izolácie. Zdôvodnil to tým, že SDKÚ zostala so svojím kandidátom na generálneho prokurátora napokon osamotená a nie náhodu sa na kongrese strany nezúčastnil ani jeden významnejší predstaviteľ slovenskej pravice, ktorú by chcel Dzurinda integrovať.

Dzurinda na zverejnenie nahrávky zareagoval slovami: „Nuž vidím, že to, čo sa udialo na našom kongrese, predsedu Smeru veľmi zodvihlo zo stoličky. Je to preto, že odhaľujeme skutočnú tvár jeho politiky, ktorá nie je ani ľudová a ani sociálna, a preto, že dlhodobo vysiela signály, že sa chce skamarátiť.“ Tvrdí, že Fico mu zhruba pred mesiacom telefonoval a chcel sa stretnúť. Mali sa rozprávať o generálnom prokurátorovi a z kontextu vyplynulo, že rozhovor má byť širší. Neskôr sa dopočul, že Smer sa veľmi silno uchádza o to, aby sa zblížil s SDKÚ. Dzurinda si preto podľa najnovšej Ficovej reakcie myslí, že sa správa ako ohrdnutá nevesta. Hovorca Smeru Erik Tomáš povedal, že Robert Fico sa nikdy s Mikulášom Dzurindom o nahrávke nerozprával, ani nemohol, keďže sa o nej dozvedel v sobotu podvečer. „Nech si pán Dzurinda nevymýšľa a radšej vysvetlí obsah nahrávky,“ dodal Tomáš.

V spornom obchode má existovať medzi spoločnosťou Siemens a mestom Bratislava aj klauzula o pokute 500 miliónov korún v prípade, že by niektorá zo strán od zmluvy odstúpila. Dzurinda si na niečo také nepamätá. Priznáva, že hlas je jeho. Pamätá si telefonát Miškovského, ktorý ho „bombardoval“, že mu mesto Bratislava robí prieky. Nešpecifikoval však, o čo ide. Zatelefonoval primátorovi Kresánkovi, aby zbytočne nikomu nehádzali polená pod nohy. „Samozrejme, všetko prísne v rozsahu a v rámci zákona,“ povedal líder SDKÚ. Nemal ani nemá tušenia, že by v tej veci malo ísť o úplatky. Podľa Dzurindu nejde o nič nové, nahrávku počul už pred desiatimi rokmi v Rádiu Twist. „Nikto sa toho nechytal, lebo všetci ľudia vedeli, aká je to haluz,“ dodal Dzurinda.

Nahrávka z roku 1998 sa za prvej Dzurindovej vlády v roku 1999 objavila vo viacerých médiách. Odpočuté rozhovory vtedy doručila neznáma osoba aj do centrály HZDS a tá ich posunula polícii. Čo s ňou polícia urobila, sa nám zistiť nepodarilo.

Otázku vyvodenia osobnej zodpovednosti pomenoval ako posun za hranicu normálneho. „Je to stará vec, bolo to medializované,“ zakončil Dzurinda.

Miškovský: Zažil som pokus o korupciu

Telefonát Mikuláša Dzurindu s Vladom, malo byť ísť o Vladimíra Miškovského z Pezinka, niekdajšieho poslanca parlamentu.

V. M: Teraz som mal s Vavríkom (mal by to byť viceprimátor Bratislavy a poslanec Dzurindovej SDK) nepríjemný rozhovor, takže začína to byť ako veľmi zlé…

M. Dz.: Teraz ma chvíľu počúvaj. Ty nebudeš neurotik a ja sa budem snažiť ti čo najviac pomôcť… Ja som urobil to, čo mám v ruke ja. Ja nemôžem robiť zázraky. Keď sa budeš urážať, keď ty mi budeš také hlúpe odkazy posielať, tak ja sa na teba vykašlem. Je toto medzi nami jasné?

V. M.: Je. Ale Miki

M. Dz.: Prosím ťa. Sto ľudí tam bolo a ja som musel rozprávať, tak ma druhýkrát neser. Keď chceš, aby som ti pomohol, tak ma neser.

V. M.: Dobre.

*** * *** 

V. M.: Tak zavolaj v tejto chvíli Kresánkovi, ktorý sa už dve hodiny vadí s Vavríkom, keď mi chceš pomôcť

M. Dz.: Neboj sa, ja viem, čo mám robiť a ubezpečujem ťa, že to, čo môžem, aj urobím.

*** * ***

V. M.: To, čo som zažil ja včera, to bol pokus o korupciu, totižto. Z tej strany a ten človek je aj na tvojej kandidátke, ktorej si ty lídrom (asi išlo o Vavríka – pozn. red.).

M. Dz.: Vieš čo? Prestaň hovoriť hlúposti…

V. M.: Aké hlúposti, keď niekto od teba pýta peniaze.

M. Dz.: Prestaň hovoriť hlúposti, ti hovorím ešte raz…

V. M.: Rozumiem, áno, je to odpočúvané.

M. Dz.: Kvôli tomu si ma tak zúfalo volal. Urobím, čo sa urobiť dá a zatiaľ servus.

Nasleduje rozhovor Dzurindu s vtedajším bratislavským primátorom Petrom Kresánkom

P. K.: Len veľmi krátko. Trošku v inotajoch. Ja som hovoril s tým namosúreným (asi V. Miškovským – pozn. red.)… v podstate som mu sľúbil, už som to aj vykonal. Medzitým on vybehol na nášho mocného kolegu, tuto najbližšieho (asi Vavríka). Ten nejakú konfrontáciu v tomto vyvoláva. Takže skús to nejako zmierniť. On akože vydiera a že teda bol sa vraj vyhrážať aj tebe a teraz to akože musíš s Černákom ísť riešiť. Ja som urobil veľmi dobrú zmluvu o budúcej zmluve so starostom, že si ten percentný podiel do tridsiateho prvého zmluvne dohodneme. Súhlas som už dal.

M. Dz.: Už si dal, hej?

P. K.: Už som dal súhlas. Lenže ten náš vyplašený (asi Miškovský – pozn. red.), taký lokaj tomu nášmu mocnému (asi Vavríkovi), čo tu sedí blízko. No, zjednodušene. On sa rozčuľoval, že niekto tu má nejaké podmienky a nejak sa nezavďačí.

M. Dz.: Áno. Rozumiem… Čiže ty si súhlas dal a môžem mu to povedať. Hej?

*** * ***

M. Dz.: Ani s Pezinčanom nehovoriť?

P. K.: S ním áno.

Následne volal Dzurinda opäť asi s Miškovským.

M. Dz.: No len jednu vetu ti chcem povedať. Že by to malo byť v poriadku.

V. M.: Dobre.

986 debata chyba