Štát zoberie invalidným dôchodcom

Asi tretina občanov, ktorým štát priznal plnú invaliditu, dostane od roku 2012 nižší invalidný dôchodok ako pri súčasnom "švajčiarskom" systéme valorizácie. Ešte viac však z dôchodkov ubudne čiastočným invalidom. Aj penzie invalidov sa totiž začnú valorizovať o pevnú sumu.

22.11.2010 09:10
auto, invalid, parkovanie Foto:
Ilustračné foto
debata (26)

 Vládny návrh novely zákona o sociálnom poistení pôvodne počítal s tým, že všetky invalidné dôchodky sa zdvihnú o rovnaký pevný valorizačný koeficient ako dôchodky starobné. Závisieť by mal od inflácie a priemerného starobného dôchodku v predchádzajúcom roku. V súčasnosti sa valorizuje percentuálne, v závislosti od inflácie a priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorá rastie pomerne rýchlo, čo sa síce pozitívne odráža na raste dôchodkov, no zároveň zvyšuje schodok Sociálnej poisťovne.

Na základe pozmeňovacieho návrhu, ktorý na štvrtkovom zasadnutí sociálneho výboru parlamentu presadila poslankyňa Monika Gibalová (KDH), však už vypočítaná pevná suma valorizácie bude v plnej výške platiť len pre plne invalidných dôchodcov, teda tých, ktorých miera poklesu zárobkovej schopnosti predstavuje vyše 70 percent. U čiastočných invalidov sa táto suma má ešte znížiť o 30 percent.

„Zvýšenie všetkých invalidných dôchodkov o rovnakú pevnú sumu, bez ohľadu na pokles pracovnej schopnosti, by do valorizačného mechanizmu vnieslo prvky pozitívnej diskriminácie,“ zdôvodnila svoj návrh Gibalová. Spresnila, že istá špecifická skupina občanov menej postihnutých by si takouto valorizáciou polepšila až priveľmi, najmä vzhľadom na to, že má v porovnaní s ťažšími invalidmi aj omnoho väčšiu šancu zamestnať sa či si iným spôsobom privyrobiť.

V súčasnosti sa na Slovensku vyplácajú dva druhy čiastočných invalidných dôchodkov. Ak boli priznané pred 1. januárom 2004, počítali sa z 50-percentnej miery poklesu zárobkovej schopnosti. Ak po tomto termíne, pohybovala sa uvažovaná miera podľa druhu postihnutia od 41 do 70 percent. Gibalová pri valorizácii na obe skupiny hľadí rovnako.

„V záujme jednotného prístupu k poberateľom, ktorým boli invalidné dôchodky priznávané za rozdielnych podmienok, navrhujem ich jednotné zvyšovanie o 70 percent pevnej sumy, o ktorú sa budú zvyšovať starobné dôchodky,“ uviedla Gibalová. Invalidné dôchodky s mierou poklesu zárobkovej schopnosti vyššou ako 70 percent navrhuje zvyšovať podľa vládneho návrhu, teda plnou pevnou sumou.

Z vládneho návrhu vyplýva, že pri priemernej sume plného invalidného dôchodku 315,37 eura si pevnou valorizáciou nepolepšia ani všetci tí, ktorí majú penziu pod touto hranicou. Gibalovej návrh znamená zhruba to isté aj pre čiastočných invalidov, ktorých priemerný dôchodok je v súčasnosti na úrovni 181,55 eura.

 

Spôsob valorizácie o pevnú sumu sa nepáči predstaviteľom organizácií zastupujúcich starobných aj invalidných dôchodcov. Tí varujú, že ak bude pri výpočte valorizačného koeficientu rozhodovať len inflácia, a nie aj rýchlo sa zvyšujúca priemerná mzda, opäť to poškodí len starodôchodcov. „Pri pevnej valorizácii budú rozdiely medzi dlhoročnými poberateľmi dôchodkov a tými, čo práve vstupujú do systému, stále väčšie,“ obáva sa Milan Měchura z Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím.

„Nevidím ako tragédiu, že sa uberie tým, ktorí nepoberajú plný invalidný dôchodok. Tragédiou však je, že základná pevná suma valorizácie je pre všetkých dôchodcov príliš nízka,“ tvrdí aj Mária Orgonášová, čestná prezidentka Asociácie zdravotne postihnutých občanov Slovenskej republiky. S pevným valorizačným koeficientom síce súhlasí, mal by však podľa nej byť podstatne vyšší a okrem inflácie znovu v nejakej forme zohľadňovať aj rast priemernej mzdy.

Podľa Gibalovej je však valorizácia o pevnú sumu spravodlivejšia ako percentuálna. Poslankyňa nevidí dôvod, aby sa pri každej valorizácii dôchodkov brala do úvahy zásluhovosť. „Tá sa končí dňom, keď nám penziu vypočítajú,“ tvrdí. Uznáva, že v horizonte 10 či 20 rokov by sa pri pevnom valorizačnom koeficiente dôchodky tých, ktorí do poistného systému odviedli najviac, mohli priblížiť penziám tých, ktorí doň prispeli najmenej. „Tento spôsob valorizácie je však dlhodobo neudržateľný. Rovnako ako celý prvý dôchodkový pilier, ktorého filozofiu treba od základov zmeniť,“ tvrdí Gibalová, ktorá v najbližších rokoch pripúšťa aj zvyšovanie dôchodkového veku.

Návrh novely o sociálnom poistení podlieha ešte schváleniu parlamentom, ktorý o ňom bude rokovať na najbližšej schôdzi so začiatkom 30. novembra.

26 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy