Radičová mládežníkov stále nevysvetlila

Premiérka Iveta Radičová sa stále nevyjadrila, či angažovanie štyroch čelných predstaviteľov mládežníckej organizácie SDKÚ považuje za stranícku nomináciu. Predtým tvrdila, že po politickej linke ľudí nedosadzuje.

, 29.11.2010 14:11
turčan, vášaryová, bilbord Foto:
Martin Turčan, podpredseda Novej generácie, mládežníckej organizácie SDKÚ, vedie Správu zariadení Úradu vlády (na snímke s Magdou Vášáryovou na bilborde pred parlamentnými voľbami 2010 v Banskej Bystrici).
debata (15)

Úrad vlády odkázal, že obsadenie miest čelnými funkcionármi mládežníckej organizácie SDKÚ bolo transparentné a v zmysle zákona o štátnej službe. Šéfka tlačového odboru Ľubica Pilzová tvrdí, že na všetky dočasne obsadené miesta budú vypísané výberové konania. To sa týka aj podpredsedu Novej generácie Martina Turčana, ktorý vedie Správu zariadení. Predsedu mládežníkov SDKÚ Martina Kucbela do funkcie vedúceho služobného úradu vymenovala vláda, premiérka si ho podľa Pilzovej vybrala na základe odbornej kvalifikácie, skúseností a dôvery.

Prácu na Úrade vlády si našla aj podpredsedníčka Novej generácie Ľubica Škorvaneková, ktorá vedie Kucbelovu kanceláriu, a podpredseda mládežníkov Lukáš Turčok, ktorý pracuje na osobnom úrade. So sekretárom Novej generácie Pavlom Turčanom Úrad vlády zase uzavrel príkaznú zmluvu.

Predseda koaličného Mostu Béla Bugár nepovažuje slová premiérky, že na Úrade vlády nie sú stranícke nominácie, za šťastné. „Je chybné povedať, že žiadneho straníka si k sebe nezoberiem. Ak ide o pracovitého človeka, ktorý vie urobiť, čo potrebujem, nevidím v tom problém,“ povedal.

„Výroky o tom, že takéto obsadzovanie funkcií na Úrade vlády je prirodzené, sú neprípustné,“ hovorí politológ Tomáš Koziak. Myslí si, že Radičovej vláda naskočila do rovnakého vlaku ako tie predošlé.

Je prirodzené, ak si strany v mládežníckych organizáciách pripravujú budúce politické elity, podľa Koziaka však pri ich výbere do rôznych funkcií v poslednom období politikum zatieňuje odbornosť. Také posilňovanie partokracie politológ zaznamenáva najmä v regionálnej politike. „Nešťastné je aj to, že takíto funkcionári sa počas štyroch rokov naučia robiť túto prácu, potom sa však na ich miesto dostanú začiatočníci. Štát potom nefunguje tak, ako by mal,“ pripomína Koziak.

„Aj premiér Robert Fico sa obklopoval ľuďmi, ktorým mohol dôverovať, tieto konkrétne miesta však obsadil odborníkmi, ktorí mali za sebou dlhé roky v štátnej správe,“ uviedol poslanec Braňo Ondruš (Smer). V predošlých štyroch rokoch podľa neho nebol na Úrade vlády žiaden nominant mládežníckej organizácie Smeru – Mladých sociálnych demokratov. Ondrušovi prekáža najmä umiestnenie Kucbela do funkcie vedúceho služobného úradu, čo je vysoká štátna funkcia, a tiež Turčana na miesto riaditeľa Správy zariadení.

15 debata chyba