Trnkovi chýbal jediný hlas, volili ho aj štyria koaliční poslanci

Poslancom sa ani v opakovanej voľbe nepodarilo zvoliť nového generálneho prokurátora. Kandidát koaličných strán SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd Jozef Čentéš získal podľa oficiálnych výsledkov 73 hlasov od 149 prítomných poslancov, za nominanta Mojmíra Mamojku (Smer) Dobroslava Trnku hlasovalo 74 poslancov. Ani jeden tak nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov zákonodarcov prítomných na voľbe. Opakovaná voľba sa bude konať v utorok 7. decembra.

02.12.2010 12:14 , aktualizované: 17:15
Trnka, Čentéš Foto:
Dobroslav Trnka (vpravo) získal v tajnom hlasovaní o jeden hlas viac ako koaličný kandidát Jozef Čentéš.
debata (360)

Ani jeden tak nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov zákonodarcov prítomných na voľbe. Štyria koaliční poslanci však podľa prepočtov hlasov nedodržali dohodu a hlasovali za Dobroslava Trnku. Opakovaná voľba sa bude konať v utorok 7. decembra. Vzniknutou situáciou sa bude zaoberať Koaličná rada.

„Už to, že sa nepodarilo generálneho prokurátora zvoliť prvýkrát, bol signál, že koalícia v niečom nefunguje. Keby ste sa ma opýtali pred voľbou, povedal by som, že na sto percent bude zvolený Čentéš. No nie je to tak,“ uviedol Peter Zajac (Most-Híd).

Jana Žitňanská z KDH je zhnusená

„Keby bol na voľbe aj Ján Mikolaj (jediný poslanec, ktorý vo štvrtokchýbal), tak by bol zvolený Trnka a došlo by k pádu vlády, čo je podľa mňa dosť vážna vec. Pokiaľ si to niektorí poslanci neuvedomujú, potom asi v takej koalícii ani nemá zmysel pokračovať,“ povedala poslankyňa Jana Žitňanská (KDH). Z výsledku voľby je znechutená a zhnusená. Preto si myslí, že najlepší spôsob ako preukázať, že to politici myslia so zmenou prokuratúry vážne, je, aby voľba bola verejná.

Miroslav Beblavý (SDKÚ) najprv povedal, že si je stopercentne istý, že za neúspešnou voľbou nie sú poslanci jeho strany. Neskôr svoj odhad skorigoval na 99 percent.

Mikuš: Celý klub SDKÚ volil Čentéša

Poslanecký klub SDKÚ je podľa jeho predsedu Jozefa Mikuša veľmi sklamaný, že vo voľbe generálneho prokurátora neprešiel koaličný kandidát Jozef Čentéš. „My sme avizovali, že podporíme koaličného kandidáta. Na klube nás Čentéš presvedčil, že je vhodný kandidát. Klub SDKÚ ho podporil všetkými 28 hlasmi,“ povedal Mikuš.

Vinu svojich poslancov nepripúšťa ani predseda strany Most-Híd Béla Bugár, pretože, ako povedal, majú dvojitú kontrolu. Aký bude ďalší postup, neprezradil. „Radšej nepoviem svoj názor, lebo museli by ste to vypípať. Pýtajte sa koaličných partnerov,“ zareagoval.

Most dohodu neporušil, majú to na fotkách

Poslanci za Most-Híd volili v tajnej voľbe generálneho prokurátora spoločného koaličného kandidáta Jozefa Čentéša. Dohodu vládnych strán teda neporušili, čo vedia dokázať fotkami. Uviedol to predseda poslaneckého klubu strany Lázsló Solymos.

„Nikomu sme to nehovorili, ale máme to na fotkách,“ povedal Solymos po rokovaní koaličnej rady. Dodal, že sa tak poistili, aby vedeli dokázať, že dodržali koaličnú dohodu a podporili spoločného kandidáta vládnych strán.
Podozrenia, že koaliční poslanci, ktorí v tajnej voľbe dali hlas nominantovi poslanca Mojmíra Mamojku (Smer) Dobroslavovi Trnkovi, sú z klubu Mosta-Híd označil Solymos iba za „jednoduché domnienky“.

Fico: Koaliční poslanci predviedli výsmech demokracii

Za „výsmech demokracie“ označil predseda Smeru Robert Fico správanie koaličných poslancov pri tajnej voľbe generálneho prokurátora. Zákonodarcovia z SaS si rovnako ako pri predchádzajúcich voľbách svoje hlasovacie lístky fotili a iní poslanci podľa neho pristupovali k hlasovaniu „v dvojičkách“. Ako uviedol pred novinármi, vie o tom zo svedeckých výpovedí poslancov. Pripoja ich k ústavnej sťažnosti na spôsob voľby a dnes ju pošlú do Košíc.

„Je to vec princípu,“ zdôvodnil Juraj Droba z SaS, prečo si hlasovací lístok odfotil. Podľa neho ich voliči majú právo vedieť, koho volili. „Viem, že viacerí moji kolegovia sa tiež rozhodli, že si zdokumentujú svoju voľbu,“ podotkol. Pred médiami odfotený lístok prezentovať odmietol. „Keby sa ma niekto opýtal a požiadal, ukážem mu to vo svojom fotoaparáte, ale nebudem to zverejňovať,“ podotkol.

Igor Matovič z SaS si voľbu odfotil pre seba a „možno, aby som vedel svojim vnúčatám v budúcnosti ukázať, že vtedy, keď bola tá dôležitá situácia, či padne vláda alebo nie, som volil tak alebo tak“. Predseda strany a Národnej rady SR Richard Sulík podľa neho nikdy nevyžadoval, aby mu ukazovali svoje lístky. „Ani by si netrúfol,“ zdôraznil. Matovič nevidel, že by sa niektorí koaliční poslanci držali pod pazuchy ako to prezentoval Fico. Ako dodal, on si lístok odfotil tak, aby to všetci videli. Matovič tvrdí, že každý poslanec mal svoj fotoaparát.

Opoziční poslanci upozornili napríklad „na dvojičku“ Miroslav Beblavý a Pavol Kubovič z SDKÚ. Beblavý pripustil, že Kubovič mu iniciatívne ukázal svoj hlasovací lístok. Nevie, či to urobil preto, lebo vyšlo na povrch, že sa v utorok stretol s Dobroslavom Trnkom. „Ja som mu ukazoval fotku svojho syna,“ tvrdí Beblavý, ktorý si podľa vlastných slov svoj lístok neodfotil. Ako poznamenal, nepamätá si, že by sa s Kubovičom držali pod pazuchy. Beblavý si nemyslí, že by počas voľby boli zvýšené brutálne kontrolné mechanizmy, o ktorých rozprával líder opozície. „Ja viem povedať, že mne pri akte hlasovania nikto cez plece nepozeral ani ma za žiadnu časť tela nedržal a ja som pri akte hlasovania žiadneho poslanca ako pán Fico tvrdí, nekontroloval,“ skonštatoval. Ako podotkol, keď sa poslanci chcú familiárne držať, je to v poriadku, podstatné je, ako to vyzerá, keď hlasujú. „Považujem celú túto epizódu za veľmi problematický bod slovenského parlamentariz­mu,“ dodal.

Trnka a Čentéš voľbu nekomentujú

Obaja kandidáti na post generálneho prokurátora – Dobroslav Trnka aj Jozef Čentéš – sa rozhodli, že nebudú reagovať na výsledok voľby, v ktorej poslanci parlamentu generálneho prokurátora nezvolili. „Nebudú sa k tomu vyjadrovať,“ povedala hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová. Trnka je počas dňa mimo úradu, má dovolenku.

KDH žiada odtajnenie voľby generálneho prokurátora

KDH požaduje odtajnenie voľby generálneho prokurátora. Kresťanskí demokrati chcú s koaličnými partnermi preto rokovať o tom, aby parlament volil generálneho prokurátora verejným hlasovaním. Po nezvolení generálneho prokurátora to dnes povedal novinárom predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Podľa neho všetci poslanci KDH hlasovali za koaličného kandidáta Jozefa Čentéša. „Garantujem, že to neboli poslanci za KDH. Garantujem, že poslanci za KDH volili kandidáta, na ktorom sa dohodli strany vládnej koalície,“ vyhlásil. Podľa neho v klube mali vytvorený vnútorný kontrolný mechanizmus, aby jeden druhého presvedčili, že platí dohoda.

Hrušovský nechcel špekulovať, ktoré hlasy koaličných poslancov získal opozičný kandidát Dobroslav Trnka. „Udivuje ma to, že koalícia v tak vážnej veci tretíkrát po sebe zlyhala,“ vyhlásil. Podľa neho nie je to najrozhodujúcejšie vedieť, ktorí poslanci to boli. „To najhoršie je nedôvera vo vládnej koalícii,“ dodal.

360 debata chyba