OKS: Fico vytýčil cestu k protiústavnému puču

Predseda Smeru Robert Fico sa verejne vyhráža, že pripravuje kroky, ktorými chce zamedziť voľbe generálneho prokurátora alebo znemožniť činnosť Národnej rady SR. Tvrdí to Občianska konzervatívna strana.

06.12.2010 10:02
Robert Fico Foto:
Šéf Smeru Robert Fico
debata (57)

„Verejne tým oznamuje, že chce vylúčiť z politického života Slovenskej republiky činnosť najvyššieho orgánu parlamentnej demokracie, čo nie je z jeho strany ničím iným ako vytýčením cesty k protiústavnému puču,“ vyhlásil predseda OKS Peter Zajac. Podľa neho Fico svojím konaním naplno obnažil svoju antidemokratickú tvár, skrývajúcu sa za demokratický režim. „Diskvalifikoval sa v demokratickej politike v rovnakej miere ako svojimi brutálnymi protiústavnými krokmi Vladimír Mečiar,“ dodal Zajac.

OKS reaguje na vyhlásenia Roberta Fica, že ak poslanci vládnej štvorky využijú kontrolné mechanizmy aj pri utorkovej voľbe, Smer využije článok 32 Ústavy SR. Ten hovorí, že občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v ústave, alebo ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.

Používanie akýchkoľvek kontrolných mechanizmov pri tajnej voľbe generálneho prokurátora stranami vládnej koalície, či už fotenie hlasovacích lístkov alebo chodenie do hlasovacej miestnosti v dvojiciach, považuje Smer-SD za hrubé porušenie zákona. Fico naznačil, že v praxi by Smer mohol napríklad stiahnuť svojich skrutátorov, ktorí dohliadajú na hlasovanie, alebo iné obštrukčné kroky, ktorými by znemožnil činnosť národnej rady.

57 debata chyba