Dzurinda: Čentéš bude absolútne slobodný aj po verejnej voľbe

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda tvrdí, že nerozumie hystérii, podľa ktorej je verejná voľba generálneho prokurátora niečo zlé.

08.12.2010 07:53
debata (43)

Bude sa cítiť nominant koalície Jozef Čentéš slobodný, keď bude vedieť, kto ho volil?
Prečo nie. Koľkých funkcionárov volíme verejne. Keď je vyslovovanie dôvery ministrovi, je hlasovanie verejné a necítime sa o nič menej slobodní. Od prvej chvíle som nerozumel hystérii niektorých ľudí, ktorí hovoria, že verejná voľba generálneho prokurátora je niečo zlé, že podpiľujeme akési piliere demokracie. Skoro by som povedal, že je veľmi nenáležité robiť takúto hystériu. Bude sa cítiť absolútne slobodný, bude legitímne a zákonne zvolený.

Myslíte si, že koaliční poslanci, ktorí hlasovali minulý týždeň za Dobroslava Trnku, chceli návrat Roberta Fica do vlády, ak teda nechceli výmenu premiérky?
Neviem. Nedokážem na to odpovedať. Môžem si pustiť fantáziu na špacír, ale načo. Tých dôvodov môže byť päť, desať, pätnásť. Každý mohol mať svoj vlastný. Ale ja tomu nevenujem ani desať sekúnd, lebo viem, že sa k ničomu nedopracujem, alebo, že môžem urobiť veľkú chybu. A hlavne mi to nepomôže v tom kľúčovom. Verte-neverte, vždy myslím na Slovensko. Slovensku prospeje, keď budeme mať generálneho prokurátora, keď vydrží vládna koalícia, keď budeme plniť náš vládny program. Každý krok, ktorý som v politike robil a aj budem robiť, verím, že bude motivovaný jednoduchou prirodzenou hierarchiou, Slovensko, moja strana a ja.

43 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy