Radičová spochybňuje demokraciu v Kosove, neuznáme ho, odkazuje

Výsledky víkendových parlamentných volieb v Kosove podľa premiérky Ivety Radičovej naznačujú, že prišlo k vážnemu ohrozeniu demokracie.

14.12.2010 14:20
Iveta Radičová Foto:
Iveta Radičová
debata (19)

„Budeme žiadať EÚ, aby vyslala jasný signál minimálne vo vyjadrení, že vnímame ohrozenie demokratických inštitúcií v krajine,“ uviedla na rokovaní Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti predsedníčka vlády. Zároveň potvrdila predchádzajúce stanovisko SR ohľadne jednostranne vyhlásenej nezávislosti Kosova s tým, že táto pozícia sa nemení. Dodala, že tento postoj bol správny, čo sa časom aj potvrdilo.

Radičová na rokovaní výboru vystúpila pri príležitosti dvojdňového summitu Európskej únie. Európski lídri sa stretnú 16. až 17. decembra v Bruseli.

V jednom z volebných okrskov v kosovskej Drenici počas nedeľných (12.12.) parlamentných volieb zaznamenali rekordnú 149-perecentnú účasť. V centre pozornosti je však aj mimoriadne vysoká účasť v obciach Srbica a Glogovac, kde k urnám pristúpilo 94 a 87 percent voličov.

„Môžete uveriť tomu, že viac ako 95 percent hlasovalo za jednu stranu? Nemyslím si, že je to možné, nie v krajine, akou je Kosovo, kde sa usilujeme nastoliť demokratickú štruktúru,“ citoval srbský spravodajský server RTS šéfku monitorovacieho tímu Európskeho parlamentu Doris Packovú. Ako zdôraznila, vysoká účasť voličov je podozrivá a pripomína voľby v krajinách s autoritatívnymi režimami. Zároveň dodala, že od víťaza volieb Hashima Thaciho bude žiadať, aby využil svoju autoritu a zabránil podvodu.

Demokratická strana Kosova (PDK) premiéra Hashima Thaciho podľa ústrednej volebnej komisie zaznamenala najväčší úspech v nedeľňajších parlamentných voľbách – hlas jej dalo 33,5 percenta voličov. Na druhom mieste skončila s 23,6 percentami hlasov Demokratická liga Kosova (LDK), bývalý koaličný spojenec PDK.

Politický nováčik, nacionalistické hnutie Albina Kurtiho Vetevendosje (Sebaurčenie), skončilo so ziskom 12,2 percenta na treťom mieste.

Všetky strany, okrem Thaciho PDK, podali sťažnosti na volebné podvody a manipuláciu s výsledkami.

19 debata chyba