Prezident: Koalícia je nervózna a tak jej ľudia neveria, že koná pozitívne

Vládne zoskupenie strán SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd má veľké problémy, tvrdí prezident Ivan Gašparovič. Ukazuje to podľa neho aktuálne dianie v koalícii. "Vytvorila sa veľmi nervózna politická atmosféra na Slovensku, ktorá si myslím zapríčiňuje, že občan sa dostáva do pozície, kedy veľmi ťažko verí, že toto zoskupenie môže byť pozitívne," povedal prezident.

25.12.2010 15:19
Ivan Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič
debata (139)

Ak však podľa hlavy štátu „chceme dosiahnuť niečo, čo pomôže občanovi a čo posilní Slovensko vo vzťahu k zahraničiu“ treba „hľadať určité kompromisné riešenia tam, kde by rozhodnutie jednej alebo druhej strany mohlo vyvolať určité politické pnutie“.

Prezidenta teší, že na júnových parlamentných voľbách sa zúčastnilo o niečo viac voličov ako v minulosti, 58,83 percenta. Preto si myslí, že túto vôľu voličov je potrebné akceptovať, lebo na základe tejto vôle vznikla nová zostava parlamentnej koalície, ktorá vytvorila novú vládu. Zároveň ho z volebných výsledkov prekvapilo vysoké percento hlasov pre stranu SaS a aj to, že skoro na dne volebného postupu ostala SNS. „Tieto dve skutočnosti rozhodli o tom, že vládu zostavili politické strany, ktoré sa hlásia ako pravicové. Je to zaujímavé zoskupenie, kde aj v rámci týchto strán sú niektoré pohľady, ak ich dáme dohromady z hľadiska politickej filozofie, veľmi odlišné.“

Podľa Ivana Gašparoviča ale nie je dobré, že niektoré snahy koalície sa v parlamente schvaľujú „pod tvrdým dozorom vedenia politických strán, nie z presvedčenia, ale z určitého tlaku“. Vytvára sa tak veľmi nervózna atmosféra, ktorú vidí každý občan. „To nie je dobré a to práve spochybňuje aj možnosti prijímania kompromisných zákonov, ktoré by mali byť na úrovni nielen koalície, ale aj na úrovni zhody s opozíciou,“ tvrdí. Uvedomuje si, že „nie všetky rozhodnutia a všetky predstavy súčasnej koalície môžu byť totožné s názormi opozície“. Vždy „keď sa menia vlády, tak sa hľadá niečo, čoho sa môže nová vláda zachytiť z dôb rozhodovania starej vlády – či už je to negatívne alebo pozitívne. V súčasnosti, žiaľ, viacej sa hľadá to negatívne a na to pozitívne sa zatiaľ nenadväzuje,“ konštatoval pre SITA prezident.

Ivan Gašparovič hodnotí doterajšiu spoluprácu s kabinetom Ivety Radičovej, ktorý je už tretím počas jeho výkonu funkcie prezidenta, zatiaľ skôr pozitívne. „Robím všetko preto, aby spolupráca medzi prezidentským palácom, národnou radou a vládou bola ozaj spoluprácou, ktorá prinesie pozitíva najmä v prospech štátnej politiky, či už vo vzťahu k zahraničiu alebo k vlastným občanom. Tam, kde sa naše názory rozchádzajú si myslím, že zatiaľ dochádza k vzájomnému rešpektu bez nejakého negatívneho vyostrenia do osobných sporov.“

Skutočnosť, že na čele slovenskej vlády po prvý raz v histórii stojí žena, hlava štátu nevníma. Záleží na osobnosti a osobe ako je rešpektovaná v kolektíve, ktorý vedie. Je presvedčený, že štátnu politiku nevedie Radičová ako predsedníčka vlády z pohľadu svojho individuálneho názoru, že je to vládnutie koaličnej rady.

139 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy