Slovákov najviac trápi nezamestnanosť

02.01.2011 12:48
nezamestnaný, nezamestnanosť, odvody, práca
Nezamestnanosť a klesajúca životná úroveň sú problémy, ktorých sa podľa prieskumu IVO Slováci obávajú najviac. Autor:

Za najvážnejší problém súčasného Slovenska považujú obyvatelia nezamestnanosť, uviedli to takmer dve tretiny respondentov. Na druhej priečke skončil problém životnej úrovne a sociálnych istôt, ktorý uviedla vyše polovica respondentov, a problém zdravotníctva sa delí o tretiu či štvrtú priečku s problémom korupcie, klientelizmu, rodinkárstva a porušovania morálky, ktoré označila tretina obyvateľov.

Inštitút pre verejné otázky robil prieskum od 3. do 9. novembra 2010 na reprezentatívnej vzorke 1 038 dospelých obyvateľov Slovenska. Zisťovalo sa v ňom aj to, ktoré spoločenské problémy na Slovensku vnímajú ľudia ako najzávažnejšie. V spontánnych odpovediach na otvorenú otázku mohli respondenti uviesť tri takéto problémy. Výsledky prieskumu poskytla Zora Bútorová z Inštitútu pre verejné otázky.

Piate a šieste miesto obsadila problematika kriminality a organizovaného zločinu a problematika fungovania ekonomiky, pri ktorej respondenti zdôrazňujú najmä zníženie zadlženosti štátu a čeliť následkom ekonomickej krízy. Siedmu priečku prisúdili respondenti politickej kultúre a kvalite demokracie, pričom kritizujú pôsobenie vládnej koalície i opozície. Ôsme miesto patrí etnickej problematike, v ktorej dominujú problémy spolunažívania Rómov a Nerómov. Ako deviata sa umiestnila problematika školstva a vzdelávania a ako desiata problematika bývania.

„Vnímanie spoločenských problémov na konci roku 2010 možno porovnať s nedávnou i vzdialenejšou minulosťou. Od februára 2010 nastalo niekoľko pozoruhodných posunov, ktoré zrejme súvisia s vývojom po júnových parlamentných voľbách. V očiach občanov mierne klesla závažnosť problému korupcie, klientelizmu, rodinkárstva a porušovania morálky. Znížilo sa ich znepokojenie z absencie účinnej makroekonomickej politiky. Mierne sa oslabila kritickosť k problému politickej kultúry a kvality demokracie. Na druhej strane sa vyostrilo vnímanie nedostatkov nášho zdravotníctva,“ tvrdí Bútorová.

Od prvých mesiacov vlády predchádzajúcej garnitúry sa dnes vnímanie spoločenských problémov odlišuje najmä väčším dôrazom na potrebu riešiť problém nezamestnanosti a na druhej strane menšou citlivosťou na problém životnej úrovne a sociálnych istôt. „Za uplynulé štyri roky sa zvýšilo vedomie dôležitosti účinnej makroekonomickej politiky a potreby boja proti korupcii a klientelizmu. Vzrástla aj citlivosť verejnosti na problémy spolužitia väčšinovej populácie s Rómami,“ uzavrela Bútorová.

Najvážnejšie problémy Slovenska
  XI. 2006 II. 2010 XI. 2010
Nezamestnanosť 53 % 66 % 64 %
Životná úroveň, sociálne istoty 79 % 51 % 53 %
Zdravotníctvo 33 % 24 % 29 %
Korupcia, klientelizmus, rodinkárstvo, porušovanie morálky 24 % 35 % 29 %
Fungovanie ekonomiky 10 % 24 % 18 %
Kriminalita, organizovaný zločiny 22 % 20 % 18 %
Politická kultúra, kvalita demokracie 10 % 19 % 15 %
Etnické napätie, problémy spolunažívania 5 % 12 % 11 %
Školstvo a vzdelávanie 10 % 8 % 7 %
Bývanie 6 % 4 % 5 %
Súdnictvo, legislatíva, právny štát 6 % 5 % 4 %
Doprava 4 % 3 %
Životné prostredie 3 % 1 % 2 %
Problémy seniorov 2 %
Regionálne a lokálne problémy 3 % 1 % 2 %
Xenofóbia, rasizmus a extrémizmus 4 % 2 % 2 %
Drogy, alkohol 2 % 3 % 2 %
Byrokracia, verejná správa 4 % 2 % 1 %
Zahraničná politika 1 % 0 1 %
Kultúra (kiná, divadlá, TV a pod.) 1 %

(údaje sú v percentách; respondenti mohli v spontánnej odpovedi na otázku uviesť maximálne tri problémy, preto stĺpcový súčet percent prekračuje sto percent)

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku