Turecko zlyhanie policajnej akcie stále nevysvetlilo

Kto pochybil pri políciou kontrolovanej dodávke 17 ton prekurzora na výrobu heroínu zo Slovenska do Turecka, nie je doteraz jasné. Turecká strana, ktorú z neúspechu celej akcie obvinil minister vnútra Daniel Lipšic, na výhrady nereagovala. "Nepodala ešte žiadne vysvetlenie," potvrdila hovorkyňa ministerstva vnútra Lucia Garajová. Lipšic minulý týždeň v súvislosti s nevydarenou akciou vyhlásil, že Turecko nepatrí do Európskej únie.

04.01.2011 06:05
Lipšic, minister, KDH Foto:
Minister vnútra Daniel Lipšic v súvislosti s nevydarenou akciou vyhlásil, že Turecko nepatrí do Európskej únie.
debata (3)

Akciu, pri ktorej nič netušiaci český kamionista prevážal látku na výrobz drogy do Turecka, zastrešoval Eurojust. Ten združuje 27 štátov Európskej únie v boji proti organizovanému zločinu. Turecko v Eurojuste nie je, čo mohlo podľa niektorých zdrojov zvýšiť riziko komplikácií.

Bývalý zástupca Slovenska v tejto organizácii, sudca Najvyššieho súdu Peter Paluda hovorí, že mohlo dôjsť k zlyhaniu tureckej strany. „Zrejme tým, že išlo o náhlu akciu, asi turecká polícia a prokuratúra nedostali detailné informácie, o čo ide. U nich to mohlo spôsobiť skôr paniku,“ myslí si Paluda. Podľa neho staré členské krajiny únie takto spolupracujú už od 80. rokov a s nimi spolupráca funguje.

Spomenul problémy, ktoré sa vyskytli v minulosti, keď na podobnej akcii spolupracovali aj nečlenské štáty Európskej únie. Napríklad pri kontrolovanej dodávke drog z Alžírska do Švédska, keď šofér nákladu zmenil určenú trasu. „S policajnými orgánmi nečlenských štátov únie bol problém dodávku dosledovať,“ povedal Paluda.

Ministerstvo na otázku prečo decembrový prevoz látky na výrobu drogy do Turecka zastrešoval Eurojust a nie Interpol, neodpovedalo. Rovnako ani zástupca Slovenska v Eurojuste Ladislav Hamran.

V kauze zostáva nejasná úloha slovenskej polície či tajnej služby. Majiteľ českej prepravnej firmy, ktorá viezla do Turecka nebezpečný náklad bez toho, aby o tom tušila, Martin Pavlát tvrdí, že prepravu zaplatil ešte 17. decembra cez banku za slovenskú firmu Mozachem Milan Mikláš. Ten si kamión na prepravu čistiaceho prostriedku 9. decembra u firmy objednal. „Peniaze zložil v banke za firmu Milan Mikláš,“ povedal pre Pravdu Pavlát.

Ministerstvo vnútra odmietlo odpovedať na otázky, či je Mikláš agent polície, alebo Slovenskej informačnej služby.

„Všetky informácie, ktoré mohli byť v súčasnosti medializované, boli prezentované na tlačovej besede,“ reagovala hovorkyňa. V prípade polícia zatiaľ zatkla 23. decembra len dvoch mužov. Mikláš medzi nimi nie je, lebo ešte 27. decembra telefonoval majiteľovi českej prepravnej firmy a tvrdil mu, že spolupracoval so slovenskou políciou, nie je však policajný agent, ale stojí ešte „nad políciou“.

Lipšic aj policajný prezident Jaroslav Spišiak pred pár dňami odmietli, že akciu zorganizovala slovenská polícia. Tá údajne celú vec iba sledovala a do organizovania prepravy ničím nezasahovala. Lipšic vtedy na tlačovej besede odmietol odpovedať, či sa na akcii zúčastnila aj SIS.

3 debata chyba