Bugár: Toto je najkomplikovanejšia koalícia, v akej som kedy bol

Vládna koalícia môže v jej súčasnom zložení dovládnuť, myslí si to predseda Mostu-Híd Béla Bugár. Bugár nechce rekonštrukciu vlády. "Prvý polrok bol o tom, aby sa navzájom oťukali aj poslanecké kluby, ale aj strany," konštatoval ďalej v relácii TV Markíza Na telo i v súvislosti s vlaňajšou neúspešnou voľbou generálneho prokurátora.

16.01.2011 15:03
Bugár, Most Foto:
Predseda Most-Híd Béla Bugár
debata (71)

„Nemyslím si, že takmer sme sa rozpadli. Museli sme zmeniť to, z čoho podaktorí si z toho robili, dá sa povedať, román na pokračovanie, že si vymýšľali, kto, prečo, ako mohol hlasovať …“, konštatoval ďalej k zámerom koalície zmeniť voľbu generálneho prokurátora v Národnej rade SR z tajnej na verejnú. Pripomenul, že vláda nastúpila so zámerom odtajniť materiály, zverejniť zmluvy na internete.

Bugár, ktorý je súčasťou už tretej vlády, pripúšťa, že táto koalícia je najkomplikova­nejšia. Treba oveľa viac rokovať. Každý si podľa neho musí uvedomiť, že 79 poslancov v NR SR je tesná väčšina a ak sa stane, že niekto je chorý, v zahraničí, môže nastať problém.

Problémom podľa neho je i to, že sa ešte stále niektorí nenaučili, že najprv treba hľadať dohodu a informovať až po dohode. Tvrdí tiež, že o niektorých citlivých témach musia zvlášť rokovať aj so svojimi štyrmi poslancami za OKS. „Problém je, že poslednú dobu vnímame, že tí štyria OKS-kári fakticky svoju politiku ako keby sformulovali voči názorom vládnej koalície… Riešime to,“ dodal Bugár s tým, že ich informujú rovnako ako ďalších poslancov parlamentného klubu Most-Híd, v niektorých prípadoch dokonca rýchlejšie.

Bugár je presvedčený, že ak by dnes volili generálneho prokurátora tajnou voľbou, bol by zvolený koaličný kandidát. Konkrétne podozrenie o tom, kto z poslancov koalície vlani za koaličného kandidáta nehlasoval, ktoré by vedel dokázať, nemá. Ako dodal, strana Most-Híd sa drží koaličnej dohody o zmene voľby generálneho prokurátora z tajnej na verejnú a tiež o zmene súvisiacich zákonov.

Koaliční lídri sa dohodli na zmene voľby generálneho prokurátora z tajnej na verejnú v decembri 2010, po tom, čo sa ani na tretí pokus nepodarilo zvoliť koaličného kandidáta. Keďže za koaličného kandidáta Jozefa Čentéša v tajnej voľbe nehlasovali ani všetci koaliční poslanci, vládna štvorka pripravuje zmenu voľby na verejnú. Pri štvrtej voľbe poslanci vládnej štvorky využili obštrukciu a znemožnili tak znovuzvolenie Dobroslava Trnku, za ktorého hlasovali poslanci SNS a Smeru. Opozícia so zmenou nesúhlasí a považuje verejnú voľbu za ohrozenie demokracie.

Bugár, ktorý stranu Most-Híd založil podľa vlastných slov preto, aby v parlamente bola aj strana, ktorá obhajuje aj záujmy menším, považuje za dôležité, že slovensko-maďarské napätie klesá. Tvrdí, že dvojaké štátne občianstvo sa musí dosiahnuť na základe štandardných podmienok EÚ. Z prípadného volebného práva Maďarov žijúcich v zahraničí nechce robiť strašiaka, majú ho aj občania SR žijúci v zahraničí. Bugár je presvedčený, že „väčšina ľudí na Slovensku maďarskej národnosti nejakým spôsobom nežiada, aby boli zatiahnutí do rôznych šarvátok v Maďarskej republike…“.

Sám o dvojaké štátne občianstvo nechce požiadať. „Mojou úlohou je vytvárať podmienky štandardné, ktoré, povedzme, budú slúžiť aj tomu, aby to napätie, hlavne vo vnútri Slovenska, kleslo – a klesá. A keď sa bude dať a bude mať chuť aj maďarská vláda, tak my môžeme fakt pôsobiť aj v tom smere, aby to napätie medzi dvoma krajinami kleslo,“ dodal.

71 debata chyba