Smer zostavuje tieňovú vládu. Fico ohlásil aj jej výjazdové rokovania

Smer zostal podľa predsedu strany Roberta Fica v boji proti koalícii sám. "Nesieme zodpovednosť za celé opozičné pôsobenie," povedal Fico na tlačovej besede pred rokovaním straníckeho predsedníctva, ktoré má schváliť vytvorenie tieňovej vlády.

18.01.2011 20:46
Robert Fico, Smer Foto:
Predseda Smeru Robert Fico
debata (159)

„Kabinet bude veľmi akčný. Nevylučujem ani výjazdové rokovania tohto kabinetu. Budem kandidovať na šéfa tohto kabinetu,“ vyhlásil Fico. Dôvodom na vytvorenie tieňovej vlády je podľa neho fakt, že na Slovensku vládne zlepenec, ktorý nie je schopný prijímať rozhodnutia a na jeho čele stojí neschopná premiérka.

Účasť v tieňovej vláde však nezabezpečuje, že tieňový minister pôjde do vlády, ak sa strana do nej dostane. Smer už tieňovú vládu mal vo volebnom období 2002 – 2006, keď pôsobil v opozícii. Mala osemnásť členov. Počas vlády Smeru od roku 2006 do roku 2010 sa však členmi vlády stali len štyria vrátane predsedu Roberta Fica. Okrem neho to boli Robert Kaliňák, Ľubomír Vážny a Viera Tomanová. Štátnym tajomníkom sa stal Martin Glvač, nie však na ministerstve spravodlivosti, ktorého bol tieňovým ministrom. Podpredseda tieňovej vlády pre strategický rozvoj a informačné technológie Dušan Muňko sa stal riaditeľom Sociálnej poisťovne. Tieňový minister financií Igor Šulaj sa za Ficovej vlády stal šéfom daňového riaditeľstva.

159 debata chyba