Matovič chce zmeny v novele zákona o občianstve, inak pôjde proti koalícii

Obyčajní ľudia chcú dosiahnuť, aby si ľudia mohli ponechať dvojaké občianstvo, ak majú v danej krajine dlhodobý pobyt, študujú, sú tu zamestnaní, podnikajú alebo k nej majú silné rodinné väzby, teda rodičov či prarodičov s cudzou štátnou príslušnosťou.

24.01.2011 13:10
Igor Matovič Foto:
Líder hnutia Obyčajných ľudí Igor Matovič
debata (85)

„Na februárovej schôdzi predložíme pozmeňujúci zákon ku koaličnej novele zákona o štátnom občianstve,“ povedal líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. Ak tento pozmeňujúci návrh neprejde, Obyčajní ľudia podľa Matoviča koaličnú novelu zákona o štátnom občianstve nepodporia.

Matovičovi sa nepáči súčasný právny stav dosiahnutý novelou vlády Roberta Fica (Smer), ktorú považuje za „buranskú“. Na druhej strane má výhrady aj ku koaličnej novele, ktorá ruší účinnosť zákona na Slovensku. Považuje za „poklonkovanie a detinské“, aby sa jej autori tvárili, že hrozba veľkomaďarskej hrozby neexistuje a netýka sa nás. „Existuje,“ podčiarkol Matovič.

Líder Obyčajných ľudí povedal, že paragrafové znenie pozmeňujúceho návrhu je pripravené na 90 percent. Spresnil, že o slovenské občianstvo by neprišli tí ľudia, ktorí v cudzine študovali, mali trvalý pobyt, pracovali alebo podnikali najmenej 12 mesiacov.

Šéf klubu SaS, ktorého členmi sú aj Obyčajní ľudia, Jozef Kollár s návrhom zatiaľ oboznámený nie je. „Bude potrebné stretnutie klubu, nevidím to dramaticky, verím, že sa dohodneme na kompromisnom riešení,“ povedal. Aj podľa Kollára je rozdiel v tom, ak niekto nadobudne občianstvo po pobyte v cudzej krajine, ku ktorej si vytvorí vzťah a v tom, aby prijímali maďarské občianstvo ľudia, ktorí v Maďarsku nikdy nežili. Pripomenul, že o téme stále bilaterálne rokuje Most-Híd a KDH, keďže sa nezhodli na tom, komu by mala byť odopretá možnosť mať dvojaké občianstvo.

Zatiaľ čo KDH ho chce uprieť policajtom a vojakom, podľa Mosta-Híd by sa obmedzenie malo vzťahovať len na ľudí, ktorí pracujú s utajovanými skutočnosťami. Kollár sa nazdáva, že po diskusii na úrovni klubov a v koalícii dospeje vládna štvorka k dohode. „V žiadnom prípade nechceme, aby sa trestali slovenskí občania za prijatie cudzej štátnej príslušnosti,“ podčiarkol. Podotkol tiež, že maďarský zákon o štátnom občianstve môže byť v rozpore s medzinárodným právom, čím by sa celý problém dostal do iného svetla.

Predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos o pláne Matovičovcov nevedel a potrebuje si ho vypočuť osobne. Aktivitu Obyčajných ľudí však považuje za zvláštnu. Podotkol, že ak nepodporia koaličný návrh, hrozí, že slovenskí občania budú prichádzať o štátnu príslušnosť. „Neviem, aký bude výsledok,“ zareagoval na avizovaný pozmeňujúci návrh.

Hovorca premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) Rado Baťo tiež nechcel reagovať, kým záležitosť nie je s Matovičom prekonzultovaná. Poslanec za KDH Pavol Abrhan je zvedavý predovšetkým na paragrafové znenie pozmeňujúceho návrhu a na postoj predsedu SaS Richarda Sulíka. „V prvom rade by mali presvedčiť stranu, respektíve klub, ktorého sú členmi,“ myslí si Abrhan o aktivite Obyčajných ľudí.

Zmenu slovenského zákona o štátnom občianstve podnietila jeho ostatná maďarská úprava. Podľa nej môže získať maďarské občianstvo každý, kto má predkov z Maďarska či Uhorska a ovláda maďarský jazyk. Vláda Roberta Fica zareagovala prijatím protizákona, ktorý neumožňuje mať dva rozličné pasy. Strana Smer však už predložila do parlamentu novelu, ktorou chcú zákon zmäkčiť. Umožnila by, aby občania SR mohli nadobudnúť cudzie občianstvo, ak majú na území štátu, o ktorého občianstvo žiadajú, evidovaný pobyt najmenej šesť mesiacov.

Novela zároveň umožňuje ľuďom, ktorí ziskom cudzieho občianstva stratili slovenské, opätovne ho získať podstatne jednoduchším spôsobom ako pri štandardnom postupe. Táto možnosť by sa však opäť vzťahovala iba na tých, ktorí mali v štáte, ktorého občianstvo získali, evidovaný pobyt najmenej šesť mesiacov.

Koalícia zasa predložila do parlamentu novelu zákona o štátnom občianstve, ktorá dvojaké občianstvo umožňuje, na území Slovenska však maďarský zákon vyhlasuje za neúčinný. Oboma návrhmi by sa mal parlament zaoberať na nadchádzajúcej februárovej schôdzi.

V prípade, že by poslanci odobrili návrh Obyčajných ľudí alebo predloženú novelu Smeru, predseda SMK József Berényi by prišiel o slovenské občianstvo.

85 debata chyba