Univerzitná nemocnica v Bratislave už potraty robiť nebude

, 25.01.2011 06:08, aktualizované: 13:34
nemocnica
Univerzitná nemocnica v Bratislave odmieta robiť interrupcie, hoci nie všetci lekári si uplatňujú výhradu svedomia. Autor:

S interrupciami do 12. týždňa by sa na všetkých troch klinikách Univerzitnej nemocnice v Bratislave malo definitívne skončiť do 1. februára. Pravde to nezávisle potvrdili niekoľkí lekári nemocníc na Kramároch aj Antolskej. Podľa nich ide o "záhadné" neoficiálne rozhodnutie, ktorému sa museli podvoliť. Aj napriek tomu, že z vyše 80 gynekológov, ktorí v týchto zariadeniach pôsobia, si nie všetci uplatňujú výhradu svedomia.

„Zďaleka neplatí, že by každý z kolegov mal výhradu. Ba keby aj, myslíme si, že štát by mal pre Univerzitnú nemocnicu zabezpečiť aj takých lekárov, ktorí ju nemajú,“ myslí si oslovený gynekológ, ktorý pre obavy z reštrikcií nechcel prezradiť meno.

„Do konca mesiaca riešime ešte niekoľko už zazmluvnených prípadov. Od februára by sme s interrupciami mali úplne prestať,“ uviedol iný lekár.

O nevykonávaní interrupcií v Univerzitnej nemocnici s výnimkou zdravotných a vekových dôvodov informovala Pravda už v sobotu. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) sa za celý čas k situácii nevyjadril. K téme sa nechcel vyjadriť ani nik z jeho strany.

Výhrady proti postupu ministra však majú koaliční partneri. „Ak je to pravda, považujeme jeho odporúčanie za nehoráznosť,“ hovorí poslanec SaS Martin Poliačik. S právom lekára na výhradu vo svedomí síce súhlasí, podľa neho by však uplatnenie výhrady malo byť jasnou súčasťou pracovnej zmluvy uzavretej hneď pri nástupe do zamestnania. A nie predmetom neskorších špekulácií. „Na údajné ústne odporúčanie sa pána ministra budeme pýtať. A ak sa preukáže, že nekonal v súlade s platnou legislatívou, podnikneme ďalšie kroky,“ uzavrel Poliačik.

Nespokojný je aj Most-Híd. „Interrupcia do 12. týždňa je zákonom povolená a v štátnych zariadeniach by žena mala dostať možnosť absolvovať ju. Prípadný zákaz ministra by nebol v súlade so zákonným stavom a poškodené by sa mohli brániť súdnou cestou,“ nevylúčil poslanec Gábor Gál.

SaS má výhrady aj k zákonnej povinnosti zhromažďovať údaje o ženách, ktoré o umelom prerušení tehotenstva čo i len uvažovali. Lekári totiž podľa zákona musia posielať Národnému centru zdravotníckych informácií údaje o pacientkach, ktoré pred interrupciou písomne poučili.

Formulár s názvom Žiadosť o umelé prerušenie tehotenstva a hlásenie potratu obsahuje okrem iného meno, rodné číslo pacientky, informácie o jej vzdelaní, rodinnom a pracovnom stave. Rodné číslo, kód obce a rodinný stav ženy musí obsahovať aj písomné poučenie. Podľa právničky Janky Debrecéniovej zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť už toto môže ženu od interrupcie odradiť.

Výhrady k doterajšej praxi majú aj aktivistky za práva žien. Tie považujú za zbytočný psychický nátlak skutočnosť, že hoci príde žena ku gynekológovi už rozhodnutá, lekár ju musí poučiť o psychických a fyzických následkoch prerušenia tehotenstva. Až po dodržaní 48-hodinovej lehoty na rozmyslenie a podpise ženy, že bola poučená, jej zákrok vykoná.

Premiérka Iveta Radičová sa v pondelok k téme interrupcií a postupu ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika pre Pravdu nevyjadrila.

Diskutujte: Môže štátna nemocnica odmietnuť potrat?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku