Uhliarik: Lekárom som neprikázal, aby odmietali vykonávať potraty

26.01.2011 13:24
Ivan Uhliarik
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik prichádza na rokovanie vlády za mimoriadneho záujmu novinárov. Autor:

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik odmietol, že by vydal akékoľvek nariadenie alebo usmernenie o vykonávaní interrupcií na žiadosť pacientky v zariadeniach Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Tá podľa informácií, ktoré ako prvé priniesol denník Pravda, prestáva od 1. februára robiť interrupcie do dvanásteho týždňa tehotenstva na žiadosť pacientky, dôvodom by malo byť uplatňovanie si výhrady vo svedomí zo strany gynekológov. Uhliarik sa rozprával aj s riaditeľom nemocnice a ten rovnako vylúčil, že by odmietnutie robiť interrupcie pramenilo z akéhokoľvek usmernenia vedenia nemocnice.

„K žiadnemu odporúčaniu, ktorým by boli lekári manipulovaní nedošlo,“ povedal Uhliarik počas rokovania vlády. Na margo výhrady vo svedomí poznamenal, že „plne rešpektujeme rozhodnutie lekárov, ktorí si to uplatňujú“.

Minister nevie posúdiť, či k odmietnutiu interrupcií dochádza často. Upozornil však, že také prípady existujú už roky. Napríklad nemocnica v Nových Zámkoch interrupcie na žiadosť pacientky nerobí šesť rokov, nemocnica v Trnave dvanásť rokov. Uhliarik pripomenul, že bratislavská univerzitná nemocnica naďalej robí interrupcie, ktoré sú nutné zo zdravotných dôvodov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku