Matovič podporí novelu Smeru

Poslanec Národnej rady SR Igor Matovič (klub SaS) bude hlasovať za novelu zákona o štátnom občianstve, ktorú do parlamentu predložili poslanci za Smer. Matovič na pôde Národnej rady SR vysvetlil, že takto chce podnietiť koalíciu, aby s ním rokovala o spoločnej korekcii tohto zákona. Novela Smeru slovenským štátnym príslušníkom umožňuje nadobudnúť cudzie občianstvo krajiny, v ktorej mali aspoň pol roka evidovaný pobyt.

02.02.2011 20:19
debata (21)

Líder Obyčajných ľudí sa nazdáva, že slabnutie lojality slovenských Maďarov spôsobilo významné politické postavenie predsedu SNS Jána Slotu, ktorý ich označoval za podradných občanov. „V alkoholických excesoch ich definoval ako niečo podradné, neželané, nie je dôvod sa čudovať, že sa tu necítia celkom doma,“ vyhlásil spoza rečníckeho pultu. Opozičným poslancom vyčítal, že Slotu postavili na piedestál, čím napomohli slabnúcej lojalite maďarskej menšiny voči Slovenskej republike.

Hoci sa Matovičovi nepáči súčasný právny stav, keď slovenskí občania nadobudnutím cudzej príslušnosti prídu o slovenský pas, nepozdáva sa mu ani koaličné riešenie, ktoré neuznáva občianstvo nadobudnuté v rozpore s medzinárodným právom. Takýto postoj je podľa neho neúčinný, detinský, nereaguje na veľkomaďarskú hrozbu a napomáha SNS. Vysvetlil, že ak o niekoľko rokov príde maďarský premiér Viktor Orbán na Slovensko medzi maďarských občanov robiť kampaň, bude to voda na mlyn SNS, čomu treba zabrániť. „Slota si tú zámienku nezaslúži, tak mu ju nedávajme,“ vyzýval Matovič plénum.

Predseda klubu SNS Rafael Rafaj vyjadril nad Matovičovým vystúpením hlboké pobúrenie a označil ho za nevraživé a osočujúce. „Pokiaľ ste si nevšimli, sedíte v parlamente, nie len v plátku, kde ste si roky o Jána Slotu otierali hubu,“ adresoval Matovičovi. Marekovi Maďaričovi zo Smeru sa zasa nepozdáva, že korekcia zákona o občianstve by mala byť motivovaná negatívnym vzťahom k SNS a Slotovi.

Skupina poslancov na čele s Matovičom navrhuje, aby o slovenské občianstvo neprišli tí žiadatelia, ktorí v cudzine aspoň rok pracovali, študovali, podnikali, žili alebo odtiaľ pochádzajú ich blízki príbuzní. Matovič sa nechal viackrát počuť, že ak si provládni poslanci tento návrh neosvoja, Obyčajní ľudia budú hlasovať proti koaličnej novele, čo by mohlo zakonzervovať súčasný stav. Štyri koaličné strany majú bez hlasov Obyčajných ľudí k dispozícii 75 kresiel, teda rovnú polovicu obsadenia parlamentu.

21 debata chyba