Sulíkov nápad sa ujal, koalícia chce odvolať Fica

V koalícii sa množia hlasy za odvolanie Roberta Fica z funkcie podpredsedu parlamentu. Iniciatíva vyšla od lídra SaS a predsedu parlamentu Richarda Sulíka a pridali sa k nemu aj poslanci OKS.

04.02.2011 12:00
Fico, Figeľ, Mikloš, NRSR, poslanci, Sulík,... Foto:
K iniciatíve predsedu parlamentu Richarda Sulíka odvolať Roberta Fica z postu podpredsedu NR SR sa pridala aj časť koalície vrátane podpredsedu SDKÚ Ivana Mikloša.
debata (220)

„Keby to bolo na mne, Fica odvolám,“ povedal včera Sulík. Žiadosť o odvolanie šéfa Smeru predloží v pondelok na Koaličnej rade. Tento nápad podporil aj podpredseda SDKÚ a minister financií Ivan Mikloš.

Dôvodom majú byť škody, ktoré utrpela Slovenská republika za bývalej vlády prijatím protiústavných zákonov o vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnice a zákaze zisku zdravotných poisťovní.

Fico, ktorý šéfa parlamentu a predsedu SaS odmietol komentovať, pretože podľa neho Sulík nemá charakter a chodí na drogové testy. Na adresu vládnej koalície skonštatoval, že trpí Ficofóbiou. „Majú jeden škandál za druhým, tak sa rozhodli prekryť to útokom na lídra opozície. My sa tomu prispôsobíme, ale myslím si, že ľudia najlepšie zhodnotia, čo je správne,“ vyhlásil Fico.

Koaliční poslanci sú k téme možného odvolávania Fica zdržanliví. Kladú si otázku, prečo by ho mali teraz odvolať, keď ho len nedávno posunuli na stoličku podpredsedu snemovne. Navyše, išlo o dohovor politických strán o prerozdelení moci v parlamente. Niektorí poslanci za SDKÚ boli nápadom prekvapení a tvrdili, že o tom ani nepočuli. Ďalší sa nechceli vyjadrovať s tým, že mali pochybnosti o účelnosti takého návrhu.

Líder Mosta Béla Bugár hovorí, že najskôr treba zvážiť dôvody a odhodlanie koalície. „To nie je len tak, že to bachnem do mediálneho éteru a pritom nemáme isté, či každý takto rozmýšľa. Ak by to mal byť len pokus a nevyšlo by to, tak to určite nie. Budeme sa potom čudovať, že to v tajných voľbách neprešlo,“ zhodnotil situáciu Bugár. Dodal, že v minulosti ho tiež odvolávali z funkcie podpredsedu snemovne za „oveľa menej“ – pre jeho cestu do Maďarska.

Ani podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku nejde o dobrý nápad a nebolo by politicky rozumné presadzovať odchod Fica. „Môj záujem je, aby sa popularita opozičných protivníkov nezvyšovala. Keď ten návrh nie je dobre pripravený, môže byť neželaným efektom aj toto,“ nazdáva sa. V klube KDH sa o zámere poslanci voľne bavili a podľa Brocku sa na ňom nezhodli. Je za to, aby opozícia mala ďalej zastúpenie v orgánoch parlamentu podľa pomerného princípu. „Tak to bolo vždy, či sa to niekomu páči alebo nie, a tak by to malo aj zostať.“

Poslanec Smeru Ján Richter vníma zámer koalície ako súčasť scenára nedemokratických prístupov. Myslí si, že každá koalícia musí mať vytvorený štandardný vzťah aj k opozícii. „Ak to pochopia, nikdy nemôžu k takémuto kroku pristúpiť,“ dodal.

Politológ Michal Horský upozorňuje, že všetky okolnosti, ktoré dnes časť vládnej koalície uvádza ako dôvody na odvolanie Fica, boli známe aj v čase, keď bol v tajnej voľbe zvolený za podpredsedu parlamentu. Obsadzovanie funkcií v parlamente označil za vec politickej dohody a kultúry ešte z obdobia 90. rokov. „Odvolávať či neodvolávať lídra opozície je v tejto chvíli naozaj radikálne a krajné riešenie, pre ktoré nevidím nijaký závažný dôvod,“ povedal.

SDKÚ v štvrtok vystavila Ficovi faktúru na vyše 16 miliónov eur. Spočítala mu výdavky vynaložené na právne zastupovanie v medzinárodnej arbitráži s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní Union, Dôvera a Apollo. Arbitrážne konanie podnietili poisťovne po tom, čo im Ficova vláda zakázala zisk. Ústavný súd zákon zakazujúci zisk poisťovniam označil za protiústavný. Rovnako aj zákon, ktorý umožnil štátu stavať diaľnice na pozemkoch, hoci mu v tom čase nepatrili. Minister financií Ivan Mikloš tvrdí, že Fico zlyhal a vedome konal v rozpore s verejným záujmom, hoci ho bývalá opozícia upozorňovala na možnú protiústavnosť.

Faktúry, ktoré predstavil Mikloš, označil Fico za smiešne a za klamstvo, lebo nikomu žiadna škoda nevznikla a arbitráž pokračuje ďalej. Šéf Smeru citoval jedno z rozhodnutí Európskeho súdneho dvora, podľa ktorého „správa solidárnych sociálnych poistných systémov vrátane zdravotných nie je podnikaním podľa článku 105 a 116 zmluvy o fungovaní EÚ“. Smer si stojí za svojím stanoviskom, že ak niekedy niekomu vzniknú nejaké škody v zdravotníctve, tak občanom, ak si zdravotné poisťovne budú nechávať zisk z peňazí, ktoré musia ľudia zo zákona povinne posielať do zdravotných poisťovní.

Fico tituloval Mikloša „jeho veličenstvo namyslenosť“ a tiež mu vystavil faktúru za 321 miliónov eur. Exministrovi Kaníkovi vyčítal nález Ústavného súdu vo veci invalidných dôchodkov, ktorý vyšiel štát na vyše 2 miliardy korún, ďalší nález súdu pri platoch sudcov a prokurátorov za 472 miliónov korún a Miklošovi pripomenul kurzovú stratu pri predaji SPP za 7 miliárd korún.

© Autorské práva vyhradené

220 debata chyba