Predaj teplární sa KDH nepozdáva

Koaliční politici budú o predaji šestice štátnych teplární ešte rokovať. Rozhovory prebehnú až potom, ako Fond národného majetku do svojej analýzy doplní rôzne varianty odštátnenia. "Chceme v prvom rade, aby teplárne fungovali bez tunelovania. Privatizácia je len jedno z viacerých riešení," povedala po rokovaní šéfka vlády Iveta Radičová (SDKÚ). Hladký súhlas s privatizáciou šestice teplární, ktorý si želal minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ), sa teda včera na Koaličnej rade nekonal.

08.02.2011 12:15
Hrušovský Foto:
Predstavitelia KDH, medzi nimi aj Pavol Hrušovský (na snímke) ešte pred rokovaním koaličnej rady povedali, že s privatizáciou teplární má hnutie problém.
debata (11)

Fond národného majetku doteraz odporúčal vláde predať sto percent akcií teplární. Upozornil, že teplárne v rokoch 2002 až 2009 na dividendách z predaja tepla štátu priniesli necelých 14 miliónov eur a ich predajom by štát mohol získať okolo 200 miliónov eur. Fond, ako aj ministerstvo financií odmietli, že by sa po privatizácii mali zvyšovať ceny tepla.

Ide o teplárne v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, Zvolene a Košiciach. Niektorí politici išli už na rokovanie s tým, že sa nedohodnú. Predseda Mostu Béla Bugár sa obával, že teplo po privatizácii zdražie. „Určite položím koaličným partnerom otázku, či privatizácia nespôsobí zdraženie tepla,“ povedal.

Štátne teplárne totiž riadia politici, ktorí držia ceny na úkor ziskov nižšie ako súkromné teplárne. Pri priemernej cene tepla na Slovensku dá rodina v 3-izbovom byte tento rok za teplo asi 1 000 eur, domácnosti napojené na šesť štátnych teplární však zaplatia podľa prepočtov Pravdy priemerne len 700 eur.

Kresťanskí demokrati majú ešte tvrdší postoj. „Návrhom privatizovať teplárne nie sme nadšení,“ povedal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. KDH avizovalo, že na Koaličnej rade návrh nepodporí. „Nejdeme schvaľovať privatizáciu teplární,“ povedal podpredseda hnutia Július Brocka. Dodal, že teplárenské spoločnosti najprv treba ozdraviť a až potom uvažovať o tom, akým spôsobom sa predajú. Predstavitelia KDH už minulý týždeň naznačili, že v hre je aj bezodplatný prevod časti akcií výrobcov tepla na samosprávy.

O tomto spôsobe odštátnenia sa uvažuje aj na ministerstve hospodárstva, kde šéfuje podpredseda Slobody a Solidarity Juraj Miškov. Už vlani v októbri zástupcovia rezortu tvrdili, že prevod časti majetku teplární na mestá je jednou z možností. SaS zároveň chcela, aby prípadný privatizačný výnos bol viazaný. Vláda naznačovala, že z privatizačných príjmov by sa mohlo znižovať zadlžovanie krajiny.

Pri privatizácii ide aj o vzťahy medzi stranami. „K dohode môže dôjsť vtedy, keď jedna strana dá adekvátnu ponuku druhej strane. Pokojne sa môže stať, že sa nedohodnú,“ povedal politický analytik László Öllös. Napríklad KDH plánovaný predaj železničných spoločností, ktorý má v koalícii na starosti, odložilo až po ich ozdravení. Pri predaji teplární by rozhodoval ich vlastník – Fond národného majetku, kde má najsilnejšie slovo SDKÚ.

V nasledujúcich týždňoch by sa mal stať minulosťou aj politický vplyv. Zástupcov štátu vo firmách, kde má Slovensko podiel, chcú politici vyberať cez verejné konkurzy.

11 debata chyba