Fio bankaFio banka

Exekúcie chystajú aj na poistencov

Ošetrenie iba v život ohrozujúcich prípadoch či exekúcie. To hrozí poistencom, ktorí si riadne neplatia zdravotné odvody. Do boja proti neplatičom sa po vzore Sociálnej poisťovne pustili aj zdravotné poisťovne. Tie sa rozhodli vymáhať späť svoje peniaze a posielajú na svojich dlžníkov exekútorov.

16.02.2011 15:09
Všeobecná zdravotná poisťovňa, VŠP Foto:
Budova sídla Všeobecnej zdravotnej poisťovne
debata (2)

Takmer päťtisíc návrhov na exekúciu podala od nového roka na svojich poistencov Všeobecná zdravotná poisťovňa. Exekúcie sú pritom vedené voči všetkým skupinám neplatičov – zamestnávateľom, samostatne zárobkovo činným osobám aj ostatným samoplatiteľom. Poisťovňa už koncom minulého mesiaca oznámila, že spúšťa nový projekt Bumerang, zameraný práve na neplatičov odvodov. V rámci neho sa rozhodla aj prísnejšie posudzovať splátkové kalendáre či prestať odpúšťať úroky z omeškania platieb.

Koľko štátna poisťovňa vďaka exekúciám doteraz získala späť z viac ako tristotisícového dlhu, sa podľa jej hovorkyne Petry Balážovej nedá zatiaľ povedať. „Je to predčasné, nakoľko pred exekúciou sú zákonné podmienky, ako napríklad poverenie na začatie exekúcie zo strany súdu, ktorého získanie trvá približne mesiac,“ uviedla.

V najbližších dňoch môžu čakať upomienky vo svojich schránkach aj poistenci súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera. Tá už v priebehu budúceho týždňa rozpošle 156-tisíc výkazov nedoplatkov v celkovej sume 60 miliónov eur. „Keďže štát platí za svojich poistencov menej, neočakávame väčší rozpočet ako v roku 2010. Každé euro je potrebné a robíme všetko pre to, aby sme mali na zdravotnú starostlivosť čo najviac prostriedkov,“ vysvetlil dôvody radikálneho konania poisťovne riaditeľ úseku financií Radomír Vereš.

Ak do ôsmich dní od doručenia upomienky poistenci nezaplatia svoje dlhy, navštívi ich doma exekútor. Nezachráni ich pritom ani nevyzdvihnutie upomienky. Podľa zmeny v zákone sa totiž považuje za doručenú aj vtedy, ak si ju adresát nepreberie.

Vymáhaniu dlhov prostredníctvom exekútorov sa nevyhýba ani súkromná zdravotná poisťovňa Union, ktorá podľa jej hovorkyne Judity Smatanovej eviduje vyše 50-tisíc neplatičov.

Neplatiči odvodov riskujú zúženie poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Tých, ktorí počas roka nezaplatia tri a viac preddavkov, môžu podľa zákona lekári ošetriť iba v akútnych prípadoch, prípadne si výkon pacient hradí v plnej sume sám. „Od poistencov, ktorí sú evidovaní ako neplatiči a bola im poskytnutá odkladná zdravotná starostlivosť, si úhradu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť vymáhame späť,“ spresnila Smatanová.

Čo hrozí poistencovi pri neplatení odvodov

- v nemocniciach a u lekára ho ošetria iba v život ohrozujúcich prípadoch
- Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou mu vymeria pokutu až do výšky 3 319 eur
- poisťovňa podá voči dlžníkovi návrh na exekúciu
- exekútor mu následne siahne na jeho peniaze uložené v banke, dá príkaz na sťahovanie dlhu z jeho platu, predá cenné papiera či hnuteľný majetok
- dlžník musí zaplatiť trovy a odmeny pre exekútora

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter