Zdravotné sestry varujú, že odídu

Slovenské zdravotné sestry varujú, že podajú hromadné výpovede podobne ako českí lekári. Dôvodom je zlé finančné ohodnotenie a podmienky, v akých musia v nemocniciach pracovať.

17.02.2011 14:02
lekár, sestra, operácia, zdravie, pacient Foto:
Slovenské zdravotné sestry spísali petíciu, pod ktorú zbierajú podpisy. Žiadajú v nej aj skorší odchod do dôchodku či stanovenie hodinovej minimálnej mzdy.
debata (78)

Sestry chcú, aby sa ich požiadavkami zaoberal parlament. Okrem iného žiadajú skorší odchod do dôchodku či stanovenie hodinovej minimálnej mzdy. Spísali aj petíciu, pod ktorú zbierajú podpisy. Na to, aby o ich požiadavkách rokovali poslanci, však budú musieť sestry najskôr získať viac ako stotisíc podpisov. „Naša petícia nie je orientovaná politicky, ani nasmerovaná proti tejto vláde. Sestry dlhodobo poukazujú na to, že situácia sa každoročne zhoršuje,“ hovorí prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová.

„Vzhľadom na vysokú psychickú aj fyzickú záťaž pri výkone povolania a náročnosť práce žiadame pre sestry a pôrodné asistentky odchod do dôchodku po dovŕšení 58 roku,“ píše sa v petícii komory. Situáciu podľa Lévyovej komplikuje aj nedostatok sestier. Do dôchodku ich každoročne odíde tisícdvesto, ale zo škôl vyjde len päťsto nových absolventov. „Z toho minimálne dvesto sestier odchádza do zahraničia,“ dodáva Lévyová. Vek zdravotných sestier sa preto zvyšuje. Podľa údajov komory je dnes viac ako päťtisíc zdravotných sestier vo veku 55–60 rokov.

Komora upozorňuje aj na diskrimináciu sestier pracujúcich v zariadeniach sociálnych služieb. „Nepozerá sa na ne tak ako na sestry v iných zdravotníckych zariadeniach. Sú preraďované za opatrovateľky, asistentky, dokonca sa už stalo, že sestra, ktorá nemala okamžite urobenú špecializáciu, dostala výpoveď zo zariadenia,“ tvrdí viceprezidentka komory Margita Kosturíková.

Najviac však zdravotné sestry a pôrodné asistentky trápi ich platové ohodnotenie. Žiadajú preto stanovenie minimálnej hodinovej mzdy, ktorá by zohľadňovala ich prax, vzdelanie a špecializáciu.

Dosiahnuť by chceli aj to, aby získali právo na pracovné voľno v súvislosti s povinným vzdelávaním, či aby boli zariadenia sociálnych služieb zaradené medzi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a vytvorenie samostatného študijného odboru ošetrovateľstva.

V prípade, že vláda nevypočuje ich požiadavky, zdravotné sestry nevylučujú, že začnú z nemocníc hromadne odchádzať. Či sa tak naozaj stane, rozhodne až snem Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek koncom apríla. „Ak ten rozhodne kladne, tak určite ich podporíme,“ dodala Lévyová.

© Autorské práva vyhradené

78 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy