HZDS chce referendum o štátnom občianstve

HZDS chce, aby o štátnom občianstve bolo referendum. "Je to jedna z vecí, ktorá nás núti integrovať všetky slovenské sily. Tie by sa mohli zjednotiť na tom, že spolu potiahneme do referenda o jednotnom štátnom občianstve," povedal predseda HZDS Vladimír Mečiar.

03.03.2011 10:24
debata (12)

„Pri ňom by bola jedna otázka o občianstve a druhá otázka o tom, že občania iného štátu nemôžu byť poslancami NR SR, ani volených krajských samospráv. Prípadne by sme postavili otázku o tom, že ak sa poslanec NR SR stane súčasťou parlamentu iného štátu, stráca mandát. A s takýmto imperatívom by sme mohli ísť do ľudového hlasovania,“ dodal.

Koalícia sa v pondelok na riešení dvojakého občianstva nedohodla, riešenie spornej témy sa preto zatiaľ odkladá. Koaličná pracovná skupina nenašla kompromis medzi postojmi, ktoré reprezentuje na jednej strane nezávislý poslanec Igor Matovič a na druhej Most-Híd. Premiérka Iveta Radičová sa nazdáva, že najrozumnejším riešením je naďalej prijatie bilaterálnej zmluvy s Maďarskom napriek tomu, že maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi čaká, aby Slovensko najprv upravilo vlastný zákon o štátnom občianstve.

12 debata chyba