Fico: Koaliční poslanci sa boja aj vlastného tieňa

Opozičný Smer bude pracovať na tom, aby získal podporu pre zákon znemožňujúci privatizáciu šiestich štátom vlastnených teplární aj v radoch koalície. Podľa predsedu strany Roberta Fica ponúkajú vecné riešenie, prípadné rokovania s koaličnými poslancami sú však komplikované.

06.03.2011 14:49
debata (100)

„Rokovať s poslancami vládnej koalície znamená schovať sa 45 metrov pod zem a zatvoriť sa do atómového bunkru, pretože už sa boja aj vlastného tieňa,“ uviedol šéf najsilnejšej opozičnej strany v relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.

Všetky teplárne 100-% vlastnené štátom sú podľa Fica životaschopné podniky, ktoré nepotrebujú žiadnu privatizáciu. Zároveň vyjadril obavu, že po ich predaji dôjde k rastu cien tepla pre domácnosti, ako sa to v minulosti stalo napríklad s plynom.

Smer podporí aj prípadné protesty proti privatizácii, ktoré sa majú uskutočniť už v priebehu tohto mesiaca. Podľa Fica je správne podporiť ľudí, ak chcú s niečím vyjadriť nespokojnosť, pokiaľ je takýto protest v súlade so zákonom. „Je tu veľa argumentov, prečo by ľudia mali ísť protestovať proti privatizácii teplární,“ dodal expremiér.

HZDS sa už nemusí dostať do parlamentu, ak nebude dosť atraktívne

Pokiaľ nebude HZDS dostatočne atraktívnou stranou pre svojich aj národne orientovaných voličov, jej elektorát sa presunie k iným politickým subjektom. Myslí si to Robert Fico.

V relácii O päť minút 12 tak reagoval na otázku, či má HZDS ešte šancu vrátiť sa do parlamentu. Fico zároveň odmietol komentovať vyjadrenia šéfa hnutia Vladimíra Mečiara, ktorý nedávno vyhlásil, že najvyššia miera korupcie bola za Ficovej vlády.

Líder Smeru považuje Mečiarove vyjadrenia za dôsledok toho, že niekoľkonásobný expremiér nie je so svojou stranou po 20 rokoch prvýkrát v parlamente. Takýto pád sa podľa Fica niekedy ťažko znáša a v tomto duchu vníma aj Mečiarove vyhlásenia. „Nebudem ich komentovať, lebo ich viem ľudsky pochopiť,“ doplnil.

Reagovať na ne nechce aj preto, že ako tvrdí, mal s Mečiarom veľmi korektné vzťahy, veľa s ním vo vláde pre Slovensko urobil a nechce komentovať svojich bývalých koaličných partnerov.

100 debata chyba