Lipšic pritvrdil: Jedno promile môže šoféra i bez nehody poslať do basy

Alkohol za volantom bude trestným činom, dosiahnuť to chce minister vnútra Daniel Lipšic novelou zákona o cestnej premávke. Tú už prediskutovali aj s dopravnými analytikmi.

, 08.03.2011 15:32
alkohol za volantom, šofér, vodič Foto:
Ilustračné foto
debata (72)

„Alkohol za volantom je mimoriadne nebezpečná kombinácia – podnapitý vodič, ktorý sadne za volant, vytvára z motorového vozidla zbraň, ktorá potenciálne zabíja nevinné ľudské životy,“ vyhlásil Lipšic na tlačovej besede. Za hranicu, odkedy by bol alkohol za volantom trestný čin, je navrhnutá hladina jedného promile alkoholu v krvi vodiča, ktorému by za to hrozilo väzenie do jedného roka.

Okrem toho chcú zaviesť pre alkohol za volantom aj zásadu trikrát a dosť. „Pokiaľ bude vodič tretíkrát pristihnutý pod vplyvom alkoholu, bude mu doživotne odobratý vodičský preukaz,“ povedal minister. Stane sa tak vtedy, ak medzi jednotlivými skutkami neubehlo viac ako desať rokov. Ak niekto druhýkrát dostane trest zákazu vedenia vozidla za požitie alkoholu, tak mu už druhý trest nebude možné skrátiť.

Veľkou novinkou je aj plánované zavedenie možnosti, že aj sedemnásťroční budú môcť získať vodičský preukaz. Tí však budú musieť rok šoférovať pod dohľadom skúseného vodiča, väčšinou rodiča, ktorý má za volantom aspoň 10-ročnú prax. Toto opatrenie je inšpirované skúsenosťami zo zahraničia, napríklad z Nemecka, kde počet nehôd mladých po takomto opatrení klesol.

„Je aj psychologicky zrejmé, že pokiaľ bude mať mladý vodič takúto skúsenosť, tak skôr naberie návyky skúseného vodiča,“ konštatoval Lipšic s tým, že je to lepšie, než keď šoféruje so spolujazdcom rovesníkom.

Ďalšou zmenou je zámer zvýšiť ochranu chodcov a cyklistov na priechodoch pre chodcov. Ak vodič nedá chodcovi alebo cyklistovi prednosť, pokuta dosiahne 60 až 300 eur, prípadne môže prísť na dva roky o vodičský preukaz. Návrh novely prináša aj ďalšie zmeny smerom k bezpečnosti premávky, napríklad povinnosť zúčastňovať sa na doškoľovacích kurzoch, ak je vodič dvakrát potrestaný za porušenie dopravných pravidiel. Odporúčajú aj rozšírenie nosenia reflexných prvkov v obci, chcú rozšíriť ich distribúciu ľuďom.

Podarí sa Lipšicovi znížiť počet opitých šoférov?

Minister Lipšic chce novelu predložiť tento týždeň do pripomienkového konania tak, aby v prípade schválenia platila od septembra, očakáva podporu koalície. „Znížiť počet nehôd – smrteľných nehôd, zachraňovať ľudské životy – nevinné životy a prísnejšie postihovať tých, čo dopravné predpisy porušujú,“ to sú podľa Lipšica základné ciele navrhovaných zmien.

72 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy