SaS rezolúciu KDH podporí, no chce hovoriť aj o právach gayov

, 29.03.2011 09:59, aktualizované: 11:04
Martin Poliačik
Martin Poliačik z SaS prekvapil kresťanských demokratov, že ak má jeho strana podporiť vyhlásenie o odsúdení násilia páchaného na kresťanoch, očakáva diskusiu o potlačovaní práv homosexuálov. Autor:

Strana SaS v parlamente podporí návrh Vyhlásenia NR SR k aktom násilia a prenasledovania príslušníkov kresťanských komunít vo viacerých miestach vo svete z dielne KDH, no chce hovoriť aj o právach gayov, lesieb, transgender osôb či bisexuálov. Na úvod piateho rokovacieho dňa 16. schôdze parlamentu to uviedol poslanec SaS Martin Poliačik.

„Ako liberál a humanista nemám problém podporiť akúkoľvek rezolúciu proti násiliu páchanom na ľuďoch. Ale jednu vec som nemohol neprehliadnuť, že zrazu jedna skupina obyvateľov potrebuje viac ochrany, pričom sa pozeráme za hranice Slovenska. No aj na Slovensku sú skupiny ľudí, ktorí bojujú za svoje práva,“ povedal Poliačik.

V tejto súvislosti spomenul prísne tresty za homosexualitu vo viacerých krajinách sveta. „Homosexuáli či bisexuáli sú trestaní za to, že sa narodili iní ako väčšina spoločnosti. Nie sú trestaní za to, že by niekomu ublížili, ale len za to, že nechcú žiť vo zväzku muž a žena, ale inak. Dúfam, že tak ako my liberáli nemáme problém teraz podporiť rezolúciu proti násiliu na kresťanoch, tak aj kolegovia nebudú mať problém pričiniť sa k tomu, aby aj ostatné ľudské práva na Slovensku boli napĺňané,“ zdôraznil.

Podľa jeho slov napriek tomu, že vládny program hovorí o rovnocennom postavení homosexuálov v spoločnosti, pričinením ministrov za KDH napokon nebol zriadený Výbor pre práva gayov, lesbičiek, transgender osôb a bisexuálov. „Kde je potom to napĺňanie všeobecných ľudských práv, o ktorých tu pán Hrušovský hovoril? Kde je rovnaký meter na všetky skupiny obyvateľov? Podľa mňa by sme mali prehodnotiť tento prístup. Nepozerajme v prvom rade do zahraničia, ale najprv si upracme pred vlastným prahom a vyjadrime sa k tomu, čo je na Slovensku,“ dodal.

Brocka: Spájať genocídu kresťanov s homosexuálmi? Nemiestne

Július Brocka (KDH) označil vystúpenie Poliačika za „absolútne nemiestne“. Podľa jeho slov spájať genocídu kresťanov s právami inak sexuálne orientovaných skupín je minimálne nenáležité. Poslanec Martin Fronc (KDH) nemá problém, aby SaS otvorila diskusiu na témy, ktoré považuje za dôležité. Poliačikov prejav však za šťastné vystúpenie nepokladá.

Za účelové spájanie tém považuje Poliačikovo vystúpenie aj Martin Pado (SDKÚ-DS) a Igor Matovič (nezávislý). „SaS mohli túto rezolúciu KDH prejsť s tichým súhlasom a podporiť ju,“ povedal líder Obyčajných ľudí.

Predkladateľ vyhlásenia KDH Alojz Přidal zdôraznil, že až traja zo štyroch ľudí zabitých pre vieru v roku 2008 boli kresťania. Opieral sa pritom o štatistiky Medzinárodnej organizácie kresťanskej solidarity. Zároveň informoval, že 200 miliónov kresťanov v 60 krajinách žije v neustálom strachu a prenasledovaní.

Hrušovský: Nebojme sa tejto témy

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský je otvorený diskusii o homosexuáloch a lesbách. „Nebojme sa tejto témy,“ vyhlásil po rozprave. Podľa Hrušovského však nie je možné tieto dve témy spájať.

„Nedovolil by som si porovnávať utrpenie, násilie a aj ľudské obete, ktoré musia ľudia podstúpiť len preto, lebo uznávajú nejakú vieru a náboženstvo. Je nenáležité porovnávať utrpenie, ktoré dnes vo svete zažívajú kresťania s utrpením, resp. neslobodou, akú ste vy chceli predstaviť,“ zareagoval na Poliačika. Násilie páchané na kresťanoch a „na istej minoritnej skupine sexuálne inak orientovaných ľudí, to je neporovnateľná veličina,“ zdôraznil Hrušovský a pripomenul, že ide o dva diametrálne odlišné problémy.

V návrhu dokumentu z dielne KDH má parlament protestovať proti perzekúciám kresťanov a požiadať najvyššie ústavné orgány a vládu SR, aby uplatnili dostupné a legitímne diplomatické, ekonomické a iné nástroje na presadzovanie práva na náboženskú slobodu tam, kde je porušované.

Ministerstvo zahraničných vecí SR chcú zase kresťanskí demokrati vo vyhlásení vyzvať, aby vyvinulo zvýšenú pozornosť a úsilie o vytvorenie koncepcie postupu voči krajinám, v ktorých dochádza k porušovaniu náboženských slobôd. Reprezentatívne inštitúcie EÚ majú prerušiť mlčanie o tomto narastajúcom probléme a podniknúť adekvátne kroky na obranu náboženskej slobody vo svete.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku