Zákaz privatizácie teplární neprešiel

Poslanci Smeru nepresvedčili koaličných poslancov o tom, že je potrebné zamedziť vládnej privatizácii šiestich štátnych teplární. Za novelu zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby dnes v prvom čítaní podporilo len 69 zo 147 prítomných poslancov, čo na posunutie do druhého čítania nestačilo.

06.04.2011 09:56 , aktualizované: 12:14
teplári Foto:
Ilustračné foto
debata (159)

Smer argumentoval tým, že cena tepla pre obyvateľov po privatizácii vzrastie tak, ako vždy doposiaľ pri privatizácii strategických energetických podnikov. Nezanedbateľný je podľa predkladateľov aj prínos pre štátny rozpočet plynúci zo ziskov teplární.

Koalícia naopak tvrdí, že do teplární bude v skorej budúcnosti potrebné investovať nemalé peniaze a ceny tepla sú regulované a tak sa pri kvalitnej práci Úradu pre reguláciu sieťových odvetví rastu cien netreba obávať.

Predseda Smeru Robert Fico premiérke Ivete Radičovej pripomínal predvolebný sľub, že nemá v pláne privatizovať a súčasné kroky koalície označil za volebný podvod na občanoch. Viacerí poslanci Smeru počas rozpravy k novele naznačovali, že zisky z privatizácie sú pojivkom, ktoré drží koalíciu pohromade.

Vaľová: Predávajte to, čo postavíte

Vláda rozpredáva majetok, ktorý tu vlastnými rukami vybudovali naši otcovia a dedovia za posledných 30 a 50 rokov. Na úvod desiateho rokovacieho dňa 16. schôdze Národnej rady to v rozprave uviedla poslankyňa Smeru Jana Vaľová. Práve strana Roberta Fica sa v parlamente snaží presadiť zákon, ktorý by zastavil pripravovanú privatizáciu šiestich teplárenských spoločností.

„Nech mi ukážu jediný majetok, ktorý oni dokázali v tejto republike postaviť a tento dokážu teraz predať,“ vyzvala koalíciu. Podľa jej slov ju nikto, kto žije v realite medzi ľuďmi, nepresvedčí, že cena tepla sa po privatizácii nezvýši.

„Pozrime sa napríklad do Humenného, kde boli teplárne predané a pochopíme, že každý rok sa ceny zvyšujú,“ apelovala primátorka tohto východosloven­ského mesta.

Odmietla aj tézu, že štát a mesto nie sú dobrí vlastníci. „Nehovorte, že štát a mesto, ak sú ľudia zodpovední, nie sú schopní riadiť teplárne,“ podotkla s tým, že privatizácia je len krátkodobý zisk.

Vaľová ocenila, že medzi poslancami je viacero starostov a primátorov, keďže tí žijú v realite medzi ľuďmi a poznajú tieto súvislosti. Na druhej strane koalícia podľa jej slov potrebuje ľudí, ktorí nikde nerobili.

Martin Fecko (SaS) jej odkázal, že si nedokáže predstaviť sedieť na dvoch-troch stoličkách. „Neviem si predstaviť rozdelenie času, keď sa chcete všetkému venovať na sto percent. Ja to nestíham, možno som obyčajný človek a vy ste niečo nad, tak sa pýtam, ako je možné sedieť na viacerých stoličkách?“ odkázal Vaľovej.

Opozičná poslankyňa vystúpila v rozprave k návrhu novely zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby ako posledná písomne prihlásená. Ústne sa následne do rozpravy prihlásili dvaja poslanci.

Janiš: Biznismani zo Smeru štátne podniky potrebujú

Poslanci za Smer bránia štátne podniky len preto, lebo „je to strana biznismanov,“ ktorým sa dobre uzatvárajú zmluvy so štátnymi spoločnosťami. Reagoval Stanislav Janiš z SDKÚ. „Nutne ich potrebujete páni biznismani zo Smeru, nič iné za tým nie je,“ adresoval im.

Janišovi sa nepáči, že poslanci Smeru kritizujú premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), ktorej kabinet podľa Janiša musí zapchávať „tunely“ po predchádzajúcej vlá­de.

„To čo ste predviedli v rozprave, ste robili v rokoch 2002 až 2006, potom ste sa ujali vlády a štyri roky ste žili z toho, čo sme vám pripravili,“ obrátil sa na opozičných poslancov. Ako tvrdí, Ficova vláda všetko minula a zadlžila každého občana SR dvoma tisíckami eur.

„To že ste vyplienili rozpočet a zadlžili aj deti je fakt, koalícia stále nachádza skryté dlhy,“ zdôvodnil potrebu ráznych krokov súčasného vládneho kabinetu. Ako podotkol, keby vláda prevzala hospodárstvo v inom stave, nemuselo by prísť k predaju teplární ani zvýšeniu DPH o jedno percento, čo im opozícia vyčíta.

Janiš kritizoval aj lídra Smeru a podpredsedu NR SR Roberta Fica, ktorý podľa neho „podpredsednícky post využíva len na to, aby mohol vystúpiť, kedy sa mu to hodí a potom odísť.“

Ako poukázal, Fico v utorok púšťal v rokovacej sále šoty s vyjadreniami premiérky a hovoril o jej podvodoch na voličoch, no on tiež svojho času vyhlásil, že si nikdy nesadne do opozičnej lavice a nebude vykrikovať na vládu. „Včera to tu bol kto? To bol jeho duch?“ opýtal sa Janiš.

Po prerokovaní tohto bodu čakajú na zákonodarcov v rámci 16. schôdze ešte dva návrhy Smeru. Prvým je zákon znižujúci daň z pridanej hodnoty (DPH) zo súčasných 20 na 19 percent, druhým je zavedenie osobitnej bankovej dane, ktorá by mala vykryť súvisiaci výpadok príjmov štátu.

159 debata chyba