Nič netunelujeme, reagujú na Sulíka investori z Nemecka

Nemeckí investori pôsobiaci na Slovensku odmietajú tvrdenia o tunelovaní slovenských podnikov. "Nezdieľame tento názor. Naopak, myslíme si, že nemeckí investori výrazne prispeli k posilneniu ekonomickej štruktúry na Slovensku," reagoval na vyjadrenia predsedu slovenského parlamentu Richarda Sulíka konateľ Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory Guido Glania

07.04.2011 09:04
Richard Sulík Foto:
Predseda parlamentu Richard Sulík
debata (66)

Šéf parlamentu počas rozpravy o návrhu opozičnej strany Smer-SD zastaviť privatizáciu teplárenských spoločností pripustil tunelovanie slovenských spoločností ich zahraničnými vlastníkmi.

„Zachytil som takéto a obávam sa, že to bude pravda, že zahraniční vlastníci na úkor slovenského štátu doslova tunelujú firmy,“ povedal Sulík.

Predseda parlamentu reagoval na poslanca Národnej rady SR za stranu SNS Dušana Švantnera. Podľa neho si takýmto spôsobom prilepšili nemecká spoločnosť Ruhrgas a francúzska Gaz de France (GdF). Tie spoluvlastnia 49-percentný podiel Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP).

„So ziskom sa dá narábať rôznym spôsobom, a keď je dobrý manažment, tak spraví to, čo spravil Ruhrgas s GdF. Objednali si svoje dve dcérske spoločnosti, ktoré mali radiť týmto dvom veľkým firmám. A objednali ich len z toho dôvodu, aby mohli ukradnúť zisk, ktorý sa vytváral tu na Slovensku. Zo Slovenska odišlo 1,3 miliardy slovenských korún,“ povedal Švantner.

„Áno máte pravdu. Aj ja to pokladám za nedobrú vec. Predpokladám, že sa tomu podarí zamedziť. V tejto veci je naozaj čo robiť,“ dodal Sulík. Podľa neho takéto príklady len dokazujú, že zmiešané vlastníctva môžu byť problematické. „A opäť sa len ukazuje, že je lepšie regulovať tú konečnú cenu a potom nech si vlastník hospodári, ako uzná za vhodné,“ uzavrel Sulík.

66 debata chyba