Radičová nevyriešila nič, cyperská záhada trvá

Pochybnosti o zákazke, ktorú získala firma okresného funkcionára SDKÚ Ondreja Ščurku od Daňového riaditeľstva, pretrvávajú. Premiérka Iveta Radičová síce v stredu tvrdila, že nijaký problém s presťahovaním daňových úradov v Košiciach do Ščurkovej budovy nie je, zároveň sa však s ministrom financií Ivanom Miklošom a šéfom Daňového riaditeľstva Miroslavom Mikulčíkom dohodli, že Daňové riaditeľstvo urobí nový výber priestorov, či sa nenájde lacnejšia ponuka. Na základe čoho chcú posudzovať ponuky ani ďalšie podrobnosti však už nezverejnili.

14.04.2011 12:00
Iveta Radičová, daňový úrad Foto:
Premiérka argumentovala nič nehovoriacim výpisom z cyperského ministerstva
debata (5)

Obvinenia z klientelizmu SDKÚ odmieta a premiérka sa nechystá pre kauzu ani nikoho odvolať. A to napriek množstvu nejasností v celom prípade.

Nejasné zostáva predovšetkým pozadie Ščurkovej firmy Nitra Invest, ktorá má na päť rokov poskytnúť priestory daňovým úradom za 6,5 milióna eur. Vlani totiž Ščurka previedol časť podielu na cyperskú spoločnosť TPE Holding I. Limited, ktorú odmieta konkretizovať. Rovnaký postoj zaujala v stredu aj Radičová. Po rokovaní vlády síce ukázala výpis z cyperského ministerstva turizmu, na ktorom figurujú dvaja predstavitelia firmy s gréckymi menami, nepovedala však už, kto firmu vlastní.

Podľa predsedu Smeru Roberta Fica, ktorý kauzu prenájmu otvoril, má ísť o „slovenského občana z politického prostredia“. Viac o firme nenapovedajú ani listiny firmy Nitra Invest, ktoré sú verejne prístupné na Okresnom súde v Nitre. Dokonca tam ani nie je uvedené, kto spoločnosť pri slovenských právnych úkonoch zastupoval. Navyše na rovnakej adrese ako cyperská firma sídli podľa zistení Pravdy aj množstvo ďalších firiem.

„Cyprus je členská krajina EÚ. Takže spochybňovať členskú krajinu EÚ je vážna veta. Nie som kompetentná na to, aby som posudzovala konkrétne firmy,“ reagovala na otázky o cyperskom pozadí Ščurkovej firmy Radičová.

Daňové riaditeľstvo s touto spoločnosťou uzatvorilo v marci tohto roka obchod napriek tomu, že bývalé vedenie daniarov bolo dohodnuté s inou firmou, košickou VSH development.

Prečo a ako došlo k výmene firmy za Nitra Invest, šéf Daňového riaditeľstva Mikulčík v stredu nebol schopný jasne vysvetliť.

Rovnako ako premiérka, minister financií Mikloš a šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda aj on len opakoval, že Daňové riaditeľstvo vybralo lacnejšiu ponuku a štát ušetril 700-tisíc eur ročne v porovnaní s firmou VSH development.

Mikulčík pôvodne tvrdil, že Nitra Invest predložila ponuku už pri prvom výbere v marci 2008. V skutočnosti však firma budovu získala do vlastníctva až v júni 2008. Mikulčík aj Radičová na tento rozpor reagovali tvrdením, že „Nitra Invest ponuku v roku 2008 dala“.

Obaja argumentovali aj odporúčaniami komisie ministerstva financií z marca 2008. Komisia vtedy riešila, či by daňovým úradom vyhovovala budova na Rozvojovej ulici, žiadne odporúčanie však nedala. Svedčí o tom zápisnica zo zasadania komisie.

Znalec, ktorý podľa požiadaviek Daňového riaditeľstva hľadal vhodné priestory, vybral štyri v centre Košíc. Vyplýva to z dokumentov, ktoré zverejnilo Daňové riaditeľstvo. Riaditeľstvo vyhodnocovalo ponuky na prenájom od firiem – VSH development, Immo V., Cassovar Bussiness Center a Columba. Až neskôr sa začalo hovoriť o budove na Rozvojovej ulici, ale vlastníkom v tom čase ešte Ščurka nebol.

Mikloš v stredu nechcel riešiť, ktoré firmy boli či neboli vo výberových konaniach. „Dnes sú k dispozícii dve ponuky jedna za 2 milióny a jedna za 1,3 milióna eur. Skúste mi povedať, či je 1,3 menej ako 2?“ Líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda o niekoľko desiatok minút argumentoval tými istými slovami. „Predsa pôvodná ponuka znamenala pre štát náklady 2 milióny eur ročne, táto znamená 1,3 milióna eur ročne. Je 1,3 menej ako 2?“

Mikulčík však dôkazy o jednoznačnej výhodnosti ponuky spoločnosti Nitra Invest nepredložil. Potvrdil, že namiesto transparentnejšieho výberového konania víťazná ponuka vyšla z ich vlastného prieskumu trhu. „Postupovali sme podľa zákona a vybrali sme najlacnejšie riešenie,“ vyhlásil. Daňové riaditeľstvo neodpovedalo ani na otázku, či už zaplatilo Ščurkovej firme preddavok, ktorý bolo treba podľa zmluvy uhradiť do 8. apríla.

Smer si myslí, že časť peňazí z tohto obchodu by mohla skončiť v pokladnici SDKÚ. Ščurka i šéf Daňového riaditeľstva Mikulčík majú blízko k Dzurindovi i Miklošovi. Ščurkova manželka je zase v jednej firme spoločníčkou s Eleonórou Valentovou, ktorá je manželkou bývalého pokladníka SDKÚ Gabriela Palacku. Dzurinda na otázku, či je pravda, že pred tromi rokmi silvestroval so Ščurkom a s Palackom, odvetil: „Ako to súvisí s obstarávaním tejto budovy?“

Obvinenia zo straníckeho klientelizmu predstavitelia SDKÚ odmietajú.

„Chcete povedať, že päťtisíc členov SDKÚ sa nesmie uchádzať o nič v tejto spoločnosti. Ja sa vážne pýtam? Ak sú zabezpečené jasné kritériá a kontrola, tak je úplne normálne, že sa zúčastňujú súťaží. Nebudem ako pán Fico, ktorý povedal, že keď sa predložia dva projekty a jeden je zo Smeru, tak sa uprednostní ten, ktorý podával člen Smeru,“ povedala Radičová. Dodala, že dúfa, že teraz nebudú musieť všetci z SDKÚ ako vlastníci budov ich rýchlo prepisovať na niekoho iného.

O straníckom klientelizme je možné podľa nej hovoriť len vtedy, ak sa nájde lacnejšia ponuka.

„Pokiaľ takáto ponuka podľa zákona o verejnej obchodnej súťaži bude k dispozícii, tak zmluva, ktorá je uzavretá, nebude platiť, bude zrušená,“ vyhlásila Radičová.

Odmietla hovoriť o otázke vyvodenia politickej zodpovednosti voči ministrovi financií Miklošovi, ktorý do funkcie dosadil šéfa Daňového riaditeľstva Mikulčíka, aj voči Mikulčíkovi.

Opozičný Smer označil Radičovú za nesvojprávnu a politicky zodpovednú za stranícky kšeft. Upozornil, že Ščurkova firma má prenajímať štvorcový meter za 11 eur, hoci sa v danej lokalite dá prenajímať za 5 eur. „Toto je prípad, ktorý definitívne deklasuje SDKÚ, a to najmä preto, lebo klame. Ja som najsmutnejší z Radičovej. Neveril by som, že bude takáto umelohmotná figúrka vo výklade,“ poznamenal Fico.

Koalícia nový výber priestorov víta

Koaliční partneri riešenie Radičovej viac-menej privítali. Tajomníčka predsedu SaS Tatiana Tóthová povedala, že Richard Sulík považuje toto riešenie za prijateľné. Predseda Mostu-Híd Béla Bugár hovorí, že je to „najlepšie riešenie“ a ak sa prihlási niekto s lepšou ponukou, niet čo riešiť.

Podpredseda KDH Pavol Abrhan sa domnieva, že aj novú súťaž bude problematické vyhodnotiť, pretože bude treba zohľadniť viacero kritérií. Nevie však posúdiť, či v prípade Ščurkovej firmy išlo o stranícky klientelizmus, pretože o tom nemá dostatok informácií. (su)

Nejasnosti v kauze

Ako sa Nitra Invest dostala k zákazke
- spoločnosť budovu získala podľa výpisu listu vlastníctva až 25. júna 2008, teda tri mesiace po tom, čo komisia ministerstva financií posudzovala ponuky na priestory pre nové sídlo daňových úradov v Košiciach

– šéf Daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík tvrdil, že Nitra Invest predložila ponuku ešte v roku 2008, a teraz sa k nej znova vrátili, v skutočnosti však vtedy medzi predkladateľmi ponuky vôbec nebola

Kto stojí za cyperskou spoločnosťou TPE, ktorá je spolumajiteľom Nitra Invest

– premiérka aj Ondrej Ščurka síce tvrdia, že všetky informácie sú verejne prístupné, na zverejnenom výpise, ktorý zverejnila, sú uvedení len jej dvaja riaditelia

– kto firmu v skutočností vlastní, je stále nejasné, podľa Smeru je to určite Slovák z politického prostredia

Vyjadrenia Mikulčíka a premiérky Ivety Radičovej o odporúčaní komisie ministerstva financií v roku 2008 o priestoroch pre daňové úrady
- jej závery sú iné, než obaja prezentujú

– komisia totiž nedala žiadne odporúčania o vhodných priestoroch, len upozornila, že košické daňové úrady by mali sedieť v jednej spoločnej budove a peniaze na jej prenájom musia hľadať vo vlastnom rozpočte

Za akých podmienok sa rozviazala zmluva s košickou firmou VSH development

– Mikulčík tvrdí, že zmluvu zrušili, doklad o tom však Daňové riaditeľstvo nepredložilo

– nevyjadrilo sa ani k tomu, či v prípade, že bola zmluva o budúcej zmluve pri podpise zmluvy s firmou Nitra Invest platná, štátu hrozí súd a finančné vyrovnanie

Aký je stav dnes

– Daňové riaditeľstvo nepovedalo, či už zaplatilo splátku nájomného firme Nitra Invest za priestory

– ak áno, vráti firma peniaze štátu v prípade, že by v dodatočnom výbere spoločnosti, ktorý včera ohlásila premiérka, zvíťazila iná firma?

– ako sa nastavia nové kritériá pre výber nového prenajímateľa priestorov, čo bude rozhodujúce okrem ceny

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba