Priestory pre daňové úrady by sa v Košiciach našli. Treba však na to čas

Budovy vhodné pre košický daňový úrad by sa aj našli, ale nie hneď. Podľa Tomáša Kolesára, spolumajiteľa košickej realitnej kancelárie Kolesár a Lagin, momentálne vyhovujú požiadavkám Daňového riaditeľstva len dve budovy - Dvojičky na Štúrovej ulici a bývalý Elektromont na Rozvojovej. "Napriek tomu sa nedá povedať, že budov s výnimkou dvoch spomínaných, kde by sa mohol nasťahovať daňový úrad, v Košiciach vôbec niet. Ale momentálne sú obsadené," vysvetlil Kolesár.

17.04.2011 17:18
Budovy Dvojičiek a bývalého Elektromontu Foto:
Budovy Dvojičiek na Štúrovej ulici a bývalého Elektromontu na Rozvojovej nie sú jediné vhodné pre daňový úrad v Košiciach. A určite nie sú ani najlacnejšie.
debata (19)

Tvrdí, že pred vyhľadaním vhodnej budovy treba urobiť analýzu. „Ak by niekto pozisťoval všetko potrebné a vytypoval vhodné budovy, štát by určite ušetril. Lebo ceny v prípade Štúrovej i Rozvojovej sú premrštené. O to viac, že budova bývalého Elektromontu je na periférii mesta,“ dodal Kolesár.

Ako príklad môže poslúžiť budúci Aupark v Košiciach – jeho súčasťou má byť aj administratívna budova. Dokončená bude až o niekoľko mesiacov, no je priamo v centre mesta. „Takých príkladov je viac, stačí len dať dopredu vedieť a vhodné priestory sa nájdu,“ doplnil Kolesár. Podľa neho sa dajú nájsť administratívne budovy v centre Košíc za priaznivé ceny. Na Hlavnej ulici aj za 7 eur na štvorcový meter za mesiac. Podobne aj na neďalekej Mäsiarskej ulici, ktorá je tiež v historickom centre Košíc. Pravdou však je, že nejde o také veľké budovy, kam by sa celý košický daňový úrad zmestil.

V budove bývalého Elektromontu, kde sa mali sťahovať daňové úrady, podľa Kolesára prenajíma Ščurkova firma Nitra Invest priestory niektorým subjektom výrazne lacnejšie, len za niečo vyše šesť eur na štvorcový meter, a to vrátane energií. Je preto zvláštne, že daňový úrad by ako štátna inštitúcia mal platiť 11,4 eura za štvorcový meter, pričom by si prenajal oveľa väčšiu plochu. V takých prípadoch vychádzajú majitelia budov podobným klientom v ústrety aj cenovo.

Konateľ Nitra Investu Ondrej Ščurka na lacnejší prenájom reagoval vyhýbavo. „Neviem vám na to teraz odpovedať, môže to byť pravda, aj nemusí. Ťažko sa mi k tomu vyjadriť, je to prípad od prípadu. Budova má správcu, ktorý podpisuje zmluvy s nájomníkmi,“ povedal.

Krajské riaditeľstvo a Daňové úrady Košice II a III sídlia v trinásťposcho­dovej socialistickej budove na Garbiarskej ulici v centre mesta, ktorú statici v posudku označili ako podmienečne vhodnú na používanie. Inšpektori práce zistili v siporexových priečkach trhliny, nedoliehajúce oceľové okná či škodlivú izoláciu. Navyše na Garbiarskej ulici, ktorá je cez deň takmer permanentne preplnená, je problém aj s parkovaním. Daňové riaditeľstvo vyčíslilo náklady na rekonštrukciu tejto budovy na viac ako tri milióny eur.

O niečo lepšie je na tom budova Daňového úradu Košice I na Tomášikovej ulici v širšom centre, ktorá však prešla určitou rekonštrukciou. Ako najlepšiu možno označiť budovu Daňového úradu Košice¤IV na Južnej triede. Obe majú výhodnú polohu a ľudia si už za roky zvykli.

Súťaž na nové priestory, ktorú tento týždeň po prevalení kauzy vypísalo Daňové riaditeľstvo, bude teda zrejme iba o jednej-dvoch firmách. Nitra Invest Ondreja Ščurku (SDKÚ) už avizovala, že sa do súťaže prihlási. Či tak urobí aj spoločnosť VSH, ktorej patrí budova Dvojičiek, jasné nie je. Jej predstavitelia v piatok nedvíhali telefón a nereagovali ani na e-mailom zaslané otázky.

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba