Koalícia dostala ďalší úder, verejnú voľbu GP jej zatrhol i Gašparovič

, 21.04.2011 14:28, aktualizované: 15:34
Ivan Gašparovič
Prezident Ivan Gašparovič Autor:

Odtajnenie voľby generálneho prokurátora sa odkladá. Prezident Ivan Gašparovič totiž nepodpísal novelu Zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR, ktorá túto zmenu zavádza.

O dôvodoch vrátenia právnej normy na opätovné prerokovanie parlamentu bude Kancelária prezidenta SR informovať neskôr. Poslanci by sa mali prezidentovými pripomienkami zaoberať na májovej schôdzi.

Podľa právnej normy by mali poslanci voliť kandidáta na nového generálneho prokurátora verejnou voľbou, a nie tajne ako doteraz. Okrem voľby kandidáta na šéfa prokurátorov má byť verejným aj hlasovanie o uchádzačoch o posty na sudcov Ústavného súdu SR či o predsedovi a podpredsedoch Najvyššieho kontrolného úradu SR.

Z legislatívnej úpravy zároveň vyplýva, že parlament mal naďalej hlasovať tajne v personálnych otázkach, ktoré sú obsiahnuté v Ústave SR.

Ide o voľby a odvolávania predsedu a podpredsedov parlamentu a voľby šéfov výborov. Okrem toho novela má zaviesť fakultatívnu možnosť, aby sa NR SR uzniesla na tajnej voľbe aj v iných prípadoch, kde by inak rozhodovala verejne. Návrh na tajné hlasovanie môže predložiť minimálne 15 poslancov.

S novelou rokovacieho poriadku nesúhlasí opozícia, ktorá prezidenta vyzvala, aby právnu normu nepodpísal. Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že vládna koalícia schválením novely zlomila slovenskej demokracii krk. Urobila tak podľa neho preto, lebo potrebuje vydierať vlastných poslancov pri voľbe generálneho prokurátora a spolitizovať celú inštitúciu. SNS právnu normu označila za protiústavnú.

Červenú dostalo aj znižovanie platov

Aj zníženie platov poslancov a primátorov sa odkladá. Gašparovič totiž vrátil aj novelu zákona o platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest z dielne poslancov SaS Národnej rade SR na opätovné prerokovanie.

Starostom a primátorom mali klesnúť základné platy o desať percent, pričom ich zvýšenie novela obmedzovala na 70 percent, zároveň rušila možnosť obecného zastupiteľstva udeliť im odmeny. Odstupné po vypršaní mandátu malo byť po novom nie päťmesačné, ale len trojmesačné.

Obce a mestá v ozdravnom režime alebo v nútenej správe podľa novely nemali mať možnosť zvyšovať starostom a primátorom platy vôbec. Novela sa mala dotýkať aj terajších starostov a primátorov. Do dvadsať dní od účinnosti nového znenia mali zvolať zastupiteľstvo, aby im priznalo plat v medziach predpísaných novelou, ak by sa tak nestalo, prináležala by im len minimálna mzda podľa zákona.

O novele, proti ktorej sa ohradilo Združenie miest a obcí Slovenska aj Únia miest Slovenska, by mal parlament opätovne rokovať na najbližšej riadnej schôdzi, ktorá sa začne 17. mája.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku