Najväčšími absentérmi sú národniari, o polovicu platu prišli štyria poslanci

Choroba, vážne rodinné dôvody, dlhodobo plánované dovolenky alebo pohreby sú najčastejšími príčinami neúčasti poslancov na rokovaniach Národnej rady (NR) SR. Zákonodarcovia, ktorí sú zároveň starostami či sedia v zastupiteľstvách miest alebo obcí, občas namiesto schôdze parlamentu rokujú na zastupiteľstvách alebo riešia samosprávnu agendu.

25.04.2011 16:42
Ján Slota Foto:
Najväčšími absentérmi sú poslanci za SNS. Ján Slota chýbal najčastejšie pre choroby, počas schôdze absolvoval tiež súkromnú zahraničnú cestu a mal pracovné rokovanie so zahraničným partnerom.
debata (1)

Medzi dôvodmi neúčasti sú však aj súkromné zahraničné cesty, krst vnučky, rehabilitačný pobyt, lekárske vyšetrenie v zahraničí, snehová kalamita alebo jednoducho bližšie nešpecifikované iné dôvody.

Najväčšími absentérmi na schôdzach sú poslanci za SNS. Líder strany Ján Slota chýbal najčastejšie pre choroby, počas schôdze absolvoval tiež súkromnú zahraničnú cestu a mal pracovné rokovanie so zahraničným partnerom.

Jeho stranícky kolega Igor Štefanov vynechal viac rokovacích dní tiež pre choroby, ale aj pre vážne rodinné dôvody. Choroby stoja aj za väčšinou absencií ďalšieho poslanca za SNS Štefana Zelníka. Naopak, šéf poslaneckého klubu Rafael Rafaj nevynechal v aktuálnom volebnom období ani jeden rokovací deň.

Najväčšou neúčasťou bol poznamenaný 21. december, keď parlament mimoriadne rokoval o prezidentom vrátenej novele zákona o dani z príjmu. Tri dni pred vianočnými sviatkami sa ospravedlnilo 20 poslancov. Bežne sa z neúčasti na rokovacom dni ospravedlňujú dvaja – traja zákonodarcovia. Časť zákonodarcov uprednostnila naplánované slávnostné zasadnutie košického mestského zastupiteľstva, iní už cestovali na dlhodobo plánované dovolenky alebo udali rodinné dôvody. Najviac ich však na rokovanie neprišlo pre chorobu.

Ani jednu absenciu nemá deväťdesiatka poslancov. Aj vedenie parlamentu prispôsobuje svoj program poctivo rokovaniam, štyria podpredsedovia nechýbali podľa údajov na webovej stránke národnej rady ani na jednej schôdzi. Predseda NR SR Richard Sulík vynechal jeden deň pre súkromné dôvody.

Od začiatku volebného obdobia Sulík neospravedlnil neúčasť na rokovaní Jánovi Slotovi (SNS), Jánovi Počiatkovi (Smer), Kataríne Cibulkovej (SDKÚ) a Ladislavovi Lazárovi (Smer). Slota a Počiatek chýbali na 3. a 4. schôdzi NR SR 10. a 11. augusta minulého roka. Dôvody, ktoré uviedli v písomných žiadostiach, na ospravedlnenie neúčasti podľa Sulíka nestačili.

Počiatek argumentoval rodinnými dôvodmi a líder SNS jeden deň účasťou na pietnej spomienke a druhý deň sa na rokovaní nezúčastnil pre súkromnú zahraničnú cestu. Cibulková chýbala na 5. schôdzi národnej rady od 7. do 10. septembra. Dôvodom bola zahraničná cesta, konkrétne do USA, kam odcestovala povzbudzovať svoju dcéru Dominiku na prestížny tenisový turnaj U.S. Open.

Lazárovi neospravedlnil Sulík neúčasť na 12. a 14. schôdzi parlamentu 1. a 11. februára. Jeho argument, že mal pracovné povinnosti v mieste bydliska, nepovažoval za dostatočný. Všetci štyria prišli o polovicu platu, ktorý bola v tom čase 1 899 eur. Rovnako stratili nárok na polovicu funkčného príplatku a polovicu paušálnych náhrad. V súčasnosti po náraste mesačnej priemernej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR stúpol plat poslanca na 1 961 eur.

Najviac zamestnal Sulíka Stanislav Kubánek zo Smeru, ktorý bol počas rokovania parlamentu v septembri na liečení. Predseda NR SR najprv Kubánkovo ospravedlnenie neakceptoval a rozhodol, že príde o polovicu platu. Jeho rozhodnutie nezmenila Kubánkova námietka ani odporúčanie mandátového a imunitného výboru, aby jej vyhovel. Nakoniec však po opätovnom posúdení námietky 14. decembra minulého roka svoj postoj zmenil a Kancelária NR SR Kubánkovi stopnutú polovicu platu doplatila.

1 debata chyba