Mikloš už Harabina neskontroluje

Ministerstvo financií nemôže vykonať audit na Najvyššom súde SR. Najvyšší súd SR dnes potvrdil rozsudok Krajského súdu v Bratislave z 18. januára, ktorý napadol rezort financií.

28.04.2011 13:06
Harabin, sudca, Najvyšší súd Foto:
Štefan Harabin sa ako minister spravodlivosti a neskôr predseda Najvyššieho súdu postaral, aby sudcovia deklarovali každý rok iba prírastky a úbytky majetku.
debata (100)

Spor medzi najvyšším súdom a ministerstvom financií sa týkal viac ako 30-tisícovej pokuty, ktorú vlani v auguste uložil minister financií Ivan Mikloš Najvyššiemu súdu SR za to, že kontrolórom z ministerstva neumožnil vládny audit. I keď najvyšší súd hospodári s verejnými prostriedkami, neznamená to, že z tohto dôvodu je orgánom verejnej správy, ako sa mylne domnievalo ministerstvo financií, zdôvodnil rozhodnutie odvolací senát NS SR.

„Najvyšší súd nie je orgánom verejnej správy, ani ním nemôže byť, pretože je najvyšším orgánom súdnej moci,“ zdôrazňuje sa v rozhodnutí s tým, že kontrolovaný subjekt musí byť subjektom verejnej správy, čo najvyšší súd nie je. Podľa senátu NS SR verdikt neznamená, že by najvyšší súd nemohol byť kontrolovaný pokiaľ ide o nakladanie s finančnými prostriedkami zo štátneho rozpočtu. Kontrolu hospodárenia by však mal robiť Najvyšší kontrolný úrad.

Rezort financií sa o kontrolu nakladania s verejnými financiami na najvyššom súde pokúšal od augusta 2010, posledný raz boli kontrolóri na najvyššom súde 25. októbra. Najvyšší súd kontrolu vždy odmietol, za čo inštitúcia dostala pokutu od Ministerstva financií SR 33-tisíc eur. Obe strany na seba podali trestné oznámenie. Predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková i ombudsman Pavel Kandráč sa pred časom vyjadrili, že považujú kontrolu hospodárenia MF SR na súdoch za bežný postup.

100 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy