Najstarší žijúci generál: Keď prichádza zmena, armáda stráca pôdu pod nohami

Najstarší žijúci generál na Slovensku, generálmajor vo výslužbe Ján Samuel Strcula oslávil 99. narodeniny. Medzi gratulantmi nechýbal minister obrany Ľubomír Galko, ktorý ho ocenil Pamätnou medailou ministra obrany II. stupňa.

04.05.2011 10:00
Ján Samuel Strcula Foto:
Najstaršie žijúci generál na Slovensku vo výslužbe Ján Samuel Strcula (vpravo) bol ocenení pri príležitosti životného jubilea 99 rokov života od ministra obrany Ľubomíra Galka (vľavo).
debata

„Generál Strcula nastúpil na základnú vojenskú službu v roku 1936 a potom celých 36 rokov nevyzliekol vojenskú uniformu. V armáde pôsobil nielen v mierových podmienkach, ale aj počas vojny a ja si myslím, že by mal byť živým odkazom a živým symbolom aj pre dnešných vojakov,“ povedal Galko.

Ján Samuel Strcula nastúpil na základnú vojenskú službu v októbri 1936 v 201. de­lostreleckom pluku v Ružomberku, do Vojenskej akadémie v Hraniciach na Morave o rok neskôr. O necelých 20 rokov v apríli 1954 ho vymenovali do hodnosti generálmajora. Do zálohy odišiel v roku 1972. Počas svojho pôsobenia v armáde získal viac ako desať vyznamenaní.

„V armáde dominovalo to naše, spoločné, spoločne sme šli za svojím cieľom. V armáde boli dôležité tie dobré vlastnosti, tie zlé sme museli odložiť do prachu,“ povedal oslávenec. Ako dodal, najťažšie chvíle v armáde zažil pri spoločenských zmenách.

„Keď príde spoločenská zmena, armáda stráca pôdu pod nohami a musí rýchlo hľadať novú základňu. Ťažko si viete predstaviť situáciu vojaka z povolania, keď krachla prvá republika a zmenila sa orientácia armády,“ dodal s tým, že ani za slovenského štátu nepodľahla armáda fašistickej ideológii. Naopak, demokratické princípy v nej sa ešte upevňovali.

Generál Strcula je už takmer štyri desaťročia vo výslužbe. Po skončení aktívnej vojenskej kariéry sa začal venovať rezbárstvu. „Keď som už nebol v spoločnosti využitý tak ako predtým, hľadal som možnosť nejako sa zamestnať. Odmalička bol môj najlepší kamarát nožík, a tak so sa začal venovať rezbárstvu. Keď sa mi páči nejaký prejav alebo výjav, tak ho hodím na dosku a vyrežem. Je to maľba nožíkom,“ povedal stále vitálny generál.

debata chyba