Skončí Radičová? Nikto netuší

Aj keď Jozef Čentéš odstúpil z tajnej voľby generálneho prokurátora, koaličná dráma o osud tejto vlády trvá. Hrozba pádu premiérky Ivety Radičovej totiž nepominula.

13.05.2011 15:13 , aktualizované: 14.05.2011 14:00
Radičová, Dzurinda, Figeľ, Bugár, koalícia Foto:
O kreslo môže prísť premiérka Iveta Radičová (na snímke s predsedami koaličných strán) po voľbe generálneho prokurátora. Stále platia jej slová, že ak bude zvoleny Dobroslav Trnka, odstúpi z funkcie.
debata (86)

Aj keď Jozef Čentéš odstúpil z tajnej voľby generálneho prokurátora, koaličná dráma o osud tejto vlády trvá. Hrozba pádu premiérky Ivety Radičovej totiž nepominula. V pozadí strán sa diskutuje aj o scenároch vývoja po prípadnom odchode Radičovej. Odstúpenie Čentéša včera popoludní oznámil predseda parlamentu Richard Sulík. Kľúčovou otázkou je, ako sa v utorkovej tajnej voľbe koalícia zachová. Viacerí vládni politici však vyhlásili, že poslanci ich strán sa na tajnej voľbe, v ktorej bude kandidovať iba bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, zúčastnia.

Tajná voľba sa musí zopakovať po náleze Ústavného súdu, že pri vlaňajšej decembrovej voľbe boli porušené práva kandidáta Trnku, keď si poslanci hlasovacie lístky fotili a vzájomne sa kontrolovali. Jozef Čentéš tvrdí, že nechce byť súčasťou informácií o podozrení z korupčného správania pri tajnej voľbe generálneho prokurátora. Zdôraznil, že rozhodnutie o odstúpení z tajnej voľby urobil slobodne a nikto ho o to nežiadal. Je tiež presvedčený, že odstúpenie z tajnej voľby neprotirečí nálezu Ústavného súdu.

Tento postup spochybnil šéf opozičného Smeru Robert Fico. Myslí si, že Čentéš sa mohol takto rozhodnúť na podnet Radičovej, ktorá „sa trasie od strachu, čo s ňou bude“. Ak koalícia zmarí tajnú voľbu, Smer podá návrh na odvolanie premiérky. Radičová Čentéšovmu rozhodnutiu ľudsky rozumie. Očakávala, že sa kandidatúry vzdá skôr Trnka. Podľa nej by tak mal urobiť najmä po jeho neslušných verejných vyjadreniach pri odchode z postu generálneho prokurátora.

Odstúpenie Čentéša pritom vôbec nerieši hlavolam koalície. Opozícia má 71 poslancov. Ak by prišli na tajné hlasovanie len jej poslanci, parlament by nebol uznášaniaschopný. „To znamená, že ak by nebol dostatočný počet poslancov na hlasovaní, voľba by sa neuskutočnila,“ potvrdil predseda klubu KDH Pavol Hrušovský. Na voľbe sa musí zúčastniť prinajmenšom 76 poslancov. Vtedy by Trnka potreboval na zvolenie nadpolovičnú väčšinu, teda aspoň 39 hlasov. Ak chce koalícia tomu predísť, musí zvýšiť kvórum a ísť hlasovať.

Hrušovský podotkol, že KDH urobí všetko pre to, aby nikto nemohol spochybniť nález Ústavného súdu. „Za klub KDH chcem povedať, že sa tajnej voľby zúčastníme,“ vyhlásil. Rovnaký postoj zaujal aj šéf Mostu – Híd Béla Bugár. „Samozrejme, že sa musíme zúčastniť. To znamená, že tajná voľba musí byť, nariadil nám to Ústavný súd.“ Na otázku, či tak koalícia nepodstupuje riziko zvolenia opozičného Trnku a pádu premiérky, Bugár odvetil: „Dúfam, že nie.“

Šéf klubu SDKÚ Jozef Mikuš hovorí, že po odstúpení Čentéša ide o trochu novú situáciu a v pondelok sa budú o nej radiť. Aj on sa však domnieva, že poslanci sa na tajnej voľbe zúčastnia a naplnia nález Ústavného súdu. Aj predseda SaS Sulík tvrdí, že keby sa poslanci koalície na voľbe nezúčastnili, situáciu to nerieši.

Sulík v piatok prezradil aj niektoré nové úpravy pri hlasovaní. Upustil od možnosti, že by poslanci vkladali hlasovacie lístky do obálok. „Niekto by si to mohol vykladať ako porušenie volebného poriadku,“ povedal. Doteraz sa totiž obálky nepoužívali. Hlasovať sa má len za dvomi plentami tesne pri stene a nebude možné, aby overovatelia prítomní pri voľbe alebo kolegovia zo strany mohli kontrolovať, ako poslanec hlasuje.

Ešte začiatkom mája premiérka ubezpečovala, že nijaké pokyny žiadny poslanec nedostane. „Žiadna obštrukcia, žiadne porušovanie princípov tajnej voľby, štandardná tajná voľba so všetkými výsledkami a možnosťami, ktoré to prináša,“ tvrdila Radičová. Premiérka ešte vlani pohrozila, že keď parlament zvolí Trnku, tak odíde z funkcie. Poslanci napriek tomu v decembri takmer Trnku zvolili. Chýbal len jeden hlas. Radičová na svojom stanovisku zotrváva.

Či sa koalícia pokúsi o utajené kontrolované hlasovanie, alebo podstúpi riziko zvolenia Trnku a odchod Radičovej, ktorý by priniesol pád celej vlády, je otvorené. Sociológ Pavel Haulík povedal, že nevidí do kariet hráčom, ktorí túto hru hrajú. Myslí si však, že v utorok v tajnom hlasovaní pôjde o to, či SDKÚ ešte s Radičovou počíta. „V každom prípade pozícia Ivety Radičovej ako premiérky je dnes veľmi slabá. Myslím si však, že k zmene na čele vlády dôjde ešte pred koncom volebného obdobia. Či to bude teraz, alebo neskôr, neviem,“ dodal Haulík.

V strategických dielňach vládnych strán existujú plány, čo robiť po prípadnom páde Radičovej. Podľa zdrojov z SDKÚ by ju mohla nahradiť napríklad ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá má dobré vzťahy s predsedom SDKÚ Mikulášom Dzurindom i ďalším podpredsedom Ivanom Miklošom. Dzurinda i Mikloš v uplynulých týždňoch sami vylúčili, že by mali záujem nahradiť Radičovú.

Podpredseda KDH Július Brocka nevie o tom, že by koalícia ako celok pracovala na nejakom krízovom scenári. Nevylúčil však, že také existujú v jednotlivých koaličných stranách. „Je súčasťou našich politických rozhodnutí, že musíme myslieť aj na to, čo nás prípadne čaká. Nie však tak, že by sme to pripúšťali ako neodvratnú vec. Neželáme si to, ale uvedomujeme si vážnosť situácie,“ dodal Brocka.

Aké sú možnosti

1. Koalícia sa na voľbe nezúčastní, pretože nebude mať svojho kandidáta. To však situáciu nevyrieši. V takom prípade nebude snemovňa uznášaniaschopná a musí sa uskutočniť nová voľba.

2. Na voľbe by sa zúčastnila len časť koalície. Umožnila by uskutočnenie voľby, ale zvýšila by šance na zvolenie opozičného kandidáta Dobroslava Trnku, pretože na zvolenie stačí nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Táto možnosť je málo pravdepodobná.

3. Zúčastní sa celá koalícia. Nevylúči tým však úplne riziko zvolenia opozičného kandidáta Trnku a pád premiérky Radičovej. Stále je možné, že časť koalície ako vlani v decembri podporí Trnku.

4. Koaliční poslanci sa na voľbe zúčastnia, prevezmú hlasovacie lístky, ale nevhodia ich do urny. Hoci by ich nikomu neukázali, takýto postup by mohol byť porušením princípu tajnej voľby. Je možné, že by sa niekto opäť obrátil na Ústavný súd, ktorý by nariadil voľbu zopakovať.

© Autorské práva vyhradené

86 debata chyba