Čentéš: Nikto ma nežiadal odstúpiť

Koaličný kandidát na post generálneho prokurátora Jozef Čentéš z tajnej voľby odstúpil. Tvrdí, že politici tlak naňho nevyvíjali a rozhodnutie urobil dobrovoľne.

14.05.2011 14:00
Jozef Čentéš Foto:
Jozef Čentéš.
debata (1)

Prečo ste sa rozhodli odstúpiť z tajnej voľby?

Súhlas s kandidatúrou na vymenovanie za generálneho prokurátora som vzal preto späť, pretože v súvislosti s tajnou voľbou generálneho prokurátora v decembri 2010 sa objavili podozrenia z údajného korupčného správania, údajného vydierania, ktoré sú predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní. Nakoľko informácie o podozreniach sa opätovne objavili v médiách, tak za týchto okolností som nechcel byť súčasťou týchto informácií. Je to moje slobodné rozhodnutie, tak ako moje slobodné rozhodnutie bolo prijatie kandidatúry.

Na následnej verejnej voľbe sa chcete zúčastniť?

O žiadnej verejnej voľbe neviem, pretože právny poriadok takúto možnosť nepozná, ani neupravuje a ja sa k budúcemu možnému vývoju udalostí nevyjadrujem, pretože by to bolo predčasné.

Myslíte si, že verejná voľba zabráni prípadnému korupčnému správaniu?

Opakujem, k verejnej voľbe sa budem vedieť vyjadriť, keď bude súčasťou slovenského právneho poriadku. Ak bude, potom poviem svoj názor. Ak nie je a je tajná voľba, tak by som špekuloval. Keď sám bojujem proti tomu, aby sa takéto špekulácie o možných podozreniach z korupcie objavovali, zase by som sa pridal k ľuďom, ktorí špekulujú. Chcem, aby bola jasná a nespochybniteľná voľba.

Žiadal vás niekto z politikov koalície, aby ste odstúpili z tajnej voľby?

Žiadna osoba ma nežiadala, aby som odstúpil. Žiadna osoba mi to nenavrhla. Bolo to moje slobodné rozhodnutie. Zvlášť zvýrazňujem žiadna osoba. Pod tým možno rozumieť kohokoľvek. Nikto to odo mňa nežiadal. Priznám sa, dozrievalo to vo mne dlhší čas. Zvažoval som všetky informácie, čo sa kde písalo, som si prečítal a sám som sa rozhodol. Vo štvrtok som prijal rozhodnutie a včera som to formalizoval. Keď som sa ráno zobudil, všetko som si v hlave premietol. Všetky udalosti za šesť mesiacov a povedal som si – nebuď súčasťou týchto pseudoteórií. Som odborník, mám čistý štít. Pred 20 rokmi som nastúpil na prokuratúru a za to obdobie ani jeden škandál, ani jedno neférové správanie, ani raz som nebol spochybnený odborne svojimi podriadenými alebo nadriadenými.

Neprotirečí si vaše rozhodnutie odstúpiť z tajnej voľby s nálezom Ústavného súdu?

Nie je to relevantný argument. Ústavný súd len rozhodol, že tajná voľba sa má zopakovať, ale nerozhodol, že musí byť zopakovaná obidvoma kandidátmi. Zastávam názor, že tak ako bolo moje právo prijať kandidatúru, tak bolo moje právo kandidatúru vziať späť.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba