Orbán rozdelil slovenskú cirkev

Politika maďarského premiéra Viktora Orbána rozdeľuje už aj veriacich na Slovensku. Kalvínom maďarskej a slovenskej národnosti, ktorí dosiaľ bez problémov nažívali v Reformovanej kresťanskej cirkvi, hrozí rozkol.

17.05.2011 06:00 , aktualizované: 12:00
Bratislava, Námestie SNP, kostoly Foto:
Veriaci patriaci k Reformovanej kresťanskej cirkvi sa stretávajú aj v kostole na bratislavskom Námestí SNP.
debata (49)

Jej maďarskí predstavitelia totiž bez súhlasu slovenských veriacich schválili pripojenie k Maďarskej reformovanej cirkvi. Tá chce zjednotiť všetkých maďarských kalvínov z územia bývalého Uhorska, no neberie do úvahy, že medzi reformovaných patria už aj tisíce príslušníkov iných národov.

Z takmer 110-tisíc kalvínov na Slovensku je asi 28-tisíc Slovákov, ostatní sa hlásia k maďarskej národnosti. Začlenenie pod Maďarskú reformovanú cirkev ich už postavilo proti sebe. Ústava tejto cirkvi totiž spomína „trianonský mierový diktát“ a násilné rozdelenie maďarských veriacich v Karpatskej kotline.

„V súčasnosti sa nemôžeme vrátiť pred rok 1918 a ignorovať vývoj za posledných 90 rokov,“ píše sa v stanovisku slovenských kalvínov, ktorým ešte v apríli protestovali proti pripojeniu k Maďarskej reformovanej cirkvi. Tento krok považujú za provokáciu, ktorá vyvolá rozkol, a zároveň sa obávajú zneužitia svojej cirkvi na podporu „veľkomaďarskej iniciatívy“.

„Kresťanská cirkev sa nedá budovať na etnických základoch. Tá ústava však uvádza, že zjednocuje maďarských veriacich na národnostnom princípe. Asi štvrtina všetkých reformovaných kresťanov sa pritom nehlási k maďarskej národnosti. Synoda na to nebrala ohľad napriek našim protestom,“ povedal Pravde Marián Hamari, zástupca biskupa za slovenskú časť Reformovanej kresťanskej cirkvi. Problém vidí aj v tom, že by sa kalvíni u nás po takomto pripojení pripravili o svoju nezávislosť. Ich cirkev je registrovaná na Slovensku a má vlastnú ústavu, po novom by sa však musela riadiť ústavou a normami Maďarskej reformovanej cirkvi.

Podľa slovenských kalvínov prijatie ratifikačnej listiny o začlenení právne ruší nezávislosť ich cirkvi na Slovensku, ktorú jej zaručuje ich vlastná ústava, a robí z nej iba „čiastkovú cirkev“, respektíve pobočku maďarskej. „Ak chce niekto patriť do Maďarskej reformovanej cirkvi, nech kvôli tomu nerozvracia Reformovanú kresťanskú cirkev na Slovensku. Nech ju nezaťahuje od politických záujmov iných krajín,“ protestujú predstavitelia slovenských kalvínov.

Tí o stretnutie požiadali už aj slovenské ministerstvo kultúry, keďže Reformovaná kresťanská cirkev dostáva peniaze od štátu. Vlani takto získala takmer dva milióny eur. Podľa slovenských kalvínov preto ide aj o problém rezortu. Jeho hovorca Andrej Piško potvrdil, že minister Daniel Krajcer (SaS) veriacich prijme. Oboznámi sa s okolnosťami prípadu a dá si vypracovať právnu analýzu vrátane možných dôsledkov. „Minister kultúry nepovažuje takéto spájanie náboženskej príslušnosti a príslušnosti národnostnej za šťastné,“ uviedol Piško.

Maďarská reformovaná cirkev vznikla v roku 2009 s cieľom pospájať kalvínov z bývalého územia Uhorska. Dnes do nej patria reformované cirkvi z Maďarska, Srbska, Slovinska, Rumunska a Podkarpatska. Kalvíni na Slovensku prístup k tejto zastrešujúcej organizácii už pred dvoma rokmi zamietli, teraz s ním však zástupcovia maďarskej národnosti, ktorých je v Reformovanej kresťanskej cirkvi väčšina, súhlasili. „Nechápeme, z akých dôvodov došlo k zmene postoja, a preto žiadame o vysvetlenie, čo sa v priebehu dvoch rokov zmenilo,“ pýtajú sa v stanovisku slovenskí cirkevní hodnostári.

O začlenení pod Maďarskú reformovanú cirkev rozhodli cirkevní zástupcovia kalvínov na zasadnutí synody koncom minulého týždňa. A to bez akejkoľvek diskusie so slovenskými kolegami. Rozhodnutie začne platiť, ak ho v júni schváli generálny konvent Maďarskej reformovanej cirkvi v Temešvári. Slovenskí kalvíni chcú, aby synoda tento krok ešte prehodnotila. Dokonca žiadajú, aby sa k takejto závažnej otázke vyhlásilo všeobecné hlasovanie členov cirkvi – aby sa sami rozhodli, či chcú patriť k maďarskej organizácii, alebo chcú zostať v domovskej cirkvi. O prípadnom odčlenení podľa Hamariho zatiaľ neuvažujú.

„Snažíme sa robiť nejaké kroky, aby všetko zostalo tak, ako to bolo pred zasadnutím synody. Spolupráca medzi národnosťami v našej cirkvi dosiaľ fungovala výborne, ale teraz by sa to spolužitie mohlo narušiť,“ vysvetlil Hamari.
Pravda včera požiadala o vyjadrenie aj hovorcu Reformovanej kresťanskej cirkvi Istvána Battu a biskupa Lászlóa Fazekasa. Napriek urgenciám však do redakčnej uzávierky neodpovedali.

© Autorské práva vyhradené

49 debata chyba