Čentéš dôveru koalície nestratil, Fico predstavil Radičovej kód

Prokurátor Jozef Čentéš má naďalej dôveru koaličných strán, počkajú si, či sa rozhodne kandidovať na post generálneho prokurátora aj vo verejnej voľbe, ktorú sa chystá vypísať predseda NR SR Richard Sulík.

, 18.05.2011 15:14, aktualizované: 20:46
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová
debata (147)

Ako uviedol šéf parlamentu pred novinármi po rokovaní Koaličnej rady, ak Čentéš bude kandidovať, prerokujú jeho kandidatúru koaličné poslanecké kluby. „Ako sme to naplánovali, chceme to dotiahnuť do úspešného konca,“ povedal Sulík.

V koalícii sa však objavili aj pochybnosti o Čentéšovi.Ot­vorene proti nemu vystúpil podpredseda KDH Pavol Abrhan, ktorý ho nechce podporiť ani vo verejnej voľbe. Nepáči sa mu, že Čentéš z utorkovej tajnej voľby odstúpil.

Predseda KDH Ján Figeľ nevie jednoznačne povedať, či Čentéša podporia všetci poslanci jeho strany. „Ide predovšetkým o to, aby sme začali novú procedúru a zároveň vyhlasujeme politickú podporu kandidátovi, ktorý bol predtým našim spoločným. Či sa tak rozhodne a či sa odhodlá ísť do tohto nového procesu, je otázkou predovšetkým pre neho,“ skonštatoval.

Podľa predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu sa Čentéš nezmenil, takže má dôveru strany naďalej. „Ak Čentéš prejaví záujem, pôjdeme do poslaneckého klubu,“ dodal.

Sulík verí, že generálny prokurátor by sa mohol voliť na júnovej schôdzi parlamentu. Novú voľbu vypíše po splnení zákonných podmienok, to znamená, keď novela rokovacieho poriadku, ktorá mení voľbu z tajnej na verejnú, vyjde v Zbierke zákonov.

Parlament v utorok prelomil veto prezidenta a takúto úpravu schválil. Prezident po doručení schválenej normy má 15 dní na jej podpísanie. Ak ju nepodpíše, zákon aj tak nadobudne právoplatnosť.

Poslanci hlasovali podľa Fica neslobodne, Sulík to poprel

Koaliční poslanci hlasovali podľa predsedu Smeru Roberta Fica pri tajnej voľbe generálneho prokurátora podľa vopred určeného mechamizmu. Predseda parlamentu Richard Sulík to odmieta.

„Všetky koaličné kluby a jedna frakcia označili lístky tak, aby bolo možné skontrolovať, ktorý klub ako hlasoval,“ povedal Robert Fico.

Osemnásť poslancov škrtlo podľa Fica lístok diagonálne, čo zodpovedá počtu poslancov SaS. Obyčajní ľudia označili na hlasovacích lístkoch možnosť zdržal sa a aj proti. Členovia strany Most-Híd škrtli podľa Fica lístok horizontálne. Poslanci KDH hlasovali proti kandidátovi Dobroslavovi Trnkovi a poslanci SDKÚ sa zdržali hlasovania.

Podľa Fica tak ako SDKÚ označil hlasovací lístok jeden poslanec navyše. Rovnako ako poslanci KDH upravil lístok aj jeden koaličný poslanec navyše. Naopak jeden poslanec za Most-Híd a SaS neupravil lístok tak ako celý jeho klub.

Tento mechanizmus bol možný, len keď sa na voľbe nezúčastnil Jozef Čentéš. Ak by bol na hlasovacom lístku, koaliční poslanci by nemohli podľa Fica zrealizovať Radičovej kód. Vládna koalícia použila kontrolný mechanizmus, ktorý poslancom zabránil hlasovať slobodne.

Smer sa ide radiť, ako čeliť tlaku koalície

Smer odporúča Trnkovi, aby podal podnet na ústavný súd. Podľa Fica by mal požiadať Trnka ústavný súd o vydanie predbežného opatrenia, ktorým by zakázal verejnú voľbu, kým neprebehne riadna tajná voľba. Fico, ak by bol prezidentom, by nevymenoval za generálneho prokurátora takého kandidáta, ktorý by bol zvolený vo verejnej voľbe, kým by neprebehla normálna tajná voľba.

Fico zvoláva mimoriadne zasadnutie vedenia strany a poslaneckého klubu, ktoré má stanoviť, ako sa má strana správať v tomto období. „Budeme sa radiť, ako sa postaviť nedemokratickému tlaku koalície,“ dodal.

Skrutátor zo Smeru Vladimír Matejička uviedol, že v utorok nepodpísal po voľbe zápisnicu a je pripravený vypovedať aj ako svedok.

Podľa expredsedu NR SR Pavla Pašku sa treba pozastaviť nad tým, že Richard Sulík dozeral na skartáciu hlasovacích lístkov z tajnej voľby. Sám to tak v predchádzajúcom období nerobil a je presvedčený, že na skartáciu v minulosti nedohliadal ani Pavol Hrušovský. Skartáciu lístkov v stre­du oznámil sám Sulík. Ten povedal aj to, že na ňu osobne dohliadol a odmietol aj  kontrolný mechanizmus, ktorý Smer nazval Radičovej kód.

Predseda SaS požiadal premiérku Radičovú o zvolanie Koaličnej rady. „Budeme sa baviť o kandidátovi koalície na generálneho prokurátora,“ potvrdil pred novinármi v Bratislave. Sulík by bol rád, keby rozhodnutie bolo známe ešte dnes, zároveň však pripustil, že diskusiu neukončia.

V utorkovej tajnej voľbe kandidoval iba opozičný nominant Dobroslav Trnka. Jeho pôvodný koaličný protikandidát Jozef Čentéš sa kandidatúry vzdal ešte minulý týždeň.

147 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy