Pravica bojuje, Smer získava. Fico podľa Öllösa raz môže vládnuť sám

Ak súčasná vládna koalícia bude pokračovať vo vládnutí v podobnom štýle, s podobnými prostriedkami a konfliktmi ako doteraz, môže Smer v budúcich parlamentných voľbách obhájiť výsledky prieskumov, ktoré mu sľubujú nadpolovičnú väčšinu v Národnej rade. "Dokonca ešte tento pomer sa môže z hľadiska súčasnej vládnej koalície aj zhoršiť," myslí si politológ László Öllös.

19.05.2011 19:32
Karikatúra, Gašparec Foto: ,
Karikatúra.
debata (29)

Podľa prieskumu MEDIAN SK by svoj hlas strane Roberta Fica, ak by sa parlamentné voľby konali v apríli, dalo 47 respondentov, čo je takmer o 4 percentá viac ako v marci 2011. Öllös sa domnieva, že za stúpajúcim úspechom opozičnej strany je „rozpačitosť“ vládnej koalície.

„Z jedného vnútorného boja sa dostáva do druhého… Platí tu železné pravidlo: Keď strany vládnej koalície dlhodobo bojujú, tak ich voliči neprechádzajú od jednej koaličnej strany k druhej, ale odchádzajú od vládnych strán smerom k opozícii,“ povedal.

Politológ Rastislav Tóth sa domnieva, že za úspechom Smeru je absencia ľavicovej opozície na slovenskej politickej scéne. „Je jedinou stranou tohto typu, ktorá sa aspoň tvári, že je sociálno-demokratická. Na druhej strane vládne strany robia jeden prešľap za druhým, takže nejakú dobu im zrejme ešte budú klesať preferencie,“ komentoval prieskum.

Pokles preferencií SaS, ktorú oproti marcovým takmer desiatim percentám podporilo menej ako osem percent respondentov, podľa Tótha je skôr upozornením pre stranu ako odrazom skutočných zmien politických sympatií. „Praktický dosah na politiku to nemá, pretože naše politické strany sa neorientujú na verejnú mienku,“ uzavrel.

29 debata chyba