Sulík: Fico v parlamente nerobí nič, len problémy

Podpredseda parlamentu a šéf Smeru Robert Fico pre Národnú radu nič nerobí, len samé problémy. Myslí si to predseda parlamentu a šéf strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Ako vyhlásil v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12, Fico "je veľmi frišký, čo sa týka odvolávania" a na jeho mieste by bol Sulík opatrný.

22.05.2011 14:22 , aktualizované: 14:53
Richard Sulík Foto:
Predseda parlamentu a šéf SaS Richard Sulík
debata (30)

„Kto sedí v skleníku, by nemal hádzať kameňmi, lebo sa môže stať jemu, že ho odvoláme,“ varoval Sulík. Fico by tak prišiel o tri sekretárky a limuzínu, „a bude koniec papalášstva“, zhodnotil Sulík. Znova vyzval Fica na diskusiu, lebo sa ocitol v rubrike Medzi štyrmi očami už po niekoľký raz a on by rád diskutoval so šéfom Smeru. Ako tvrdí moderátorka, pozývali Fica, no ten sa ospravedlnil. „On sa ospravedlnil už niekoľkýkrát, mám pocit, že sa mi vyhýba,“ tvrdí Sulík.

Sulík odmietol manipuláciu pri tajnej voľbe prokurátora, výsledky navyše podľa neho nesedia presne s klubmi. Fico a Smer trochu veľa čítajú sci-fi, tvrdí Sulík. Neviem vám povedať, ako sa kluby dohodli, to je ale úplne legitímne, konštatoval. „Samozrejme, takáto dohoda bola, že sme ho nepodporili,“ vyhlásil Sulík s tým, že koaličným kandidátom bol predsa Jozef Čentéš. Voľba je podľa neho úplne nespochybniteľná. Ešte nikdy sa podľa neho nestalo, že by šéf parlamentu opečiatkoval lístky a on to spravil. Sulík si dal vyrobiť pečiatku, ktorú mal v trezore a pred hlasovaním lístky opečiatkoval, aby predišiel machináciám. Myslí si, že aj to, ako dohliadol na skartáciu lístkov, bolo úplne v poriadku. Sulík predpokladá, že Fico by „vyskakoval jak malé dieťa“, keby ukázal lístky médiám. Predseda parlamentu tvrdí, že išiel presne podľa volebného poriadku.

Sulík tušil, že Čentéš odstúpi, ale nakoniec to bolo aj tak prekvapením. „Na druhej strane ho chápem,“ konštatoval šéf parlamentu. Ja by som sa na jeho mieste asi rozhodol tak isto, vyhlásil Sulík, tvrdí totiž, že buď by vo voľbe Čentéša nezvolili a on by kandidoval nadarmo, alebo by ho zvolili a sedem rokov by sa s ním ťahali podozrenia z korupcie.

„Koalícia stojí za premiérkou (Ivetou Radičovou, pozn. redakcie) bez akýchkoľvek diskusii,“ vyhlásil Sulík v súvislosti s kauzou daňového riaditeľstva a voľbou prokurátora. „Bude za ňou stáť až do konca obdobia,“ dodal Sulík. Fico totiž avizoval, že sa bude snažiť odvolať Radičovú.

Koncu tohto týždňa dominovala prestrelka medzi SaS a Smerom v súvislosti s návrhmi zákonov z dielne Smeru. Sulík hneď v úvode schôdze, ktorá sa začala v utorok, stiahol z rokovania parlamentu novelu zákona o DPH, ktorou Smer navrhoval zníženie DPH z 20 na 19 percent, tiež novelu o osobitnom zdanení bánk a novelu o štátnom občianstve. Dôvodom bolo, že parlament o týchto zákonoch rokoval v posledných šiestich mesiacoch. Rokovací poriadok totiž neumožňuje, aby parlament o rovnakej norme rokoval po jej predchádzajúcom odmietnutí v priebehu polroka. Šéf ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka upozornil Sulíka na body, ktoré nespĺňajú problematický paragraf. „Tento paragraf sa aj v minulosti veľakrát nedodržiaval, on, ja si aj myslím, že už nepatrí do dnešnej doby,“ konštatoval Sulík.

Ako dodal, aby dodržal zákon, nezaradil štyri body. Parlament body neschválila a v programe tak neboli. Predsedovi poslaneckého klubu Smeru Pavlovi Paškovi navrhol, aby si vybral, aby vyradili všetky body vrátanie koaličného návrhu o Úrade pre reguláciu sieťových odvetví, alebo zaradili zvyšné štyri. „Nemiesto toho, aby si Smer vybral, ktorú alternatívu preferuje, tak zvolá tlačovku a začne tam vyskakovať,“ tvrdí Sulík. Medzitým mu Paška oznámil, že preferujú zaradenie všetkých bodov. Sulík dodal, že v dohľadnej dobe zmenia aj paragraf, ktorý hovorí o šesťmesačnej lehote.

SaS už má pripraveného nového kandidáta na šéfa NBÚ, za ktorého pred časom navrhovali sudcu Petra Paludu. Dohoda medzi koaličnými partnermi hovorí o práve veta a SDKÚ zablokovala kandidáta SaS na šéfa NBÚ. „Budeme hľadať iného človeka a v podstate už máme iného človeka,“ priznal Sulík. Konkrétne meno však zverejniť odmietol.

30 debata chyba