Určité nejasnosti vidí v prípade aj bezpečnostný analytik Ladislav Polka, ktorý učí na policajnej akadémii. „Neviem, prečo prišli s tvrdeniami o príprave vraždy, a hlavne kanibalizme bez toho, aby už mali tromfy v rukách. Navyše má celý prípad občiansko-právnu a ľudskú rovinu,“ hovorí. Podľa neho je diskutabilné aj použitie snajperov.
„Tí sa volajú na profíkov alebo teroristov,“ dodal. „Polícia mohla postupovať inak, sledovať ho trochu dlhšie a potom ho zatknúť, alebo počas akcie v Kysaku ho nechať ísť chvíľu ďalej a možno by ich naozaj doviedol aj k tým hrobom,“ hovorí.
Svokor Mateja Čurka sa zas pýta, prečo ho polícia, ak mala dôkazy, neprišla zatknúť domov, či do práce. „Nemuseli z toho robiť takú kovbojku. Keby ho polícia nezastrelila, mohol mať možnosť vysvetliť to,“ hovorí. Spolu s rodinou je presvedčený, že dôkazy proti jeho zaťovi sú podstrčené.
„Keď robili domovú prehliadku, policajti boli naraz vo viacerých miestnostiach, dcéra nemohla byť všade. A neviem, kedy mal zabiť tie dve dievčatá, každé ráno vozil dcéry do školy a manželku do práce. Aj vtedy, keď mal dovolenku,“ dodal Čurkov svokor.
Potvrdil aj tvrdenie svojej dcéry, že nebol jazykovo veľmi zdatný. „Ovládal počítačovú angličtinu, ale inak ju použiť nevedel. Dokonca sa raz z neho smiali vnučky, že keď boli na dovolenke pri mori a niečo im chcel kúpiť, nevedel si to ani po anglicky poriadne vypýtať,“ povedal. O svojom zaťovi tvrdí, že bol vzorný otec rodiny. Jediné, čo sa mu dalo vyčítať, bolo, že bol notorický sťažovateľ.
„Je pravda, že sa dosť často sťažoval aj na najvyššie miesta vrátane vlády. Kvôli tomu chodil aj na výsluchy na políciu, väčšinou do Kysaku. Raz ho predvolali do Bratislavy, ale tam nešiel. Vravel som mu, aby to už konečne nechal tak, už aj kvôli rodine,“ dodal Čurkov svokor.
Pochybnosti verejnosti o policajnom zásahu považuje za pochopiteľné aj bývalý príslušník elitných vojenských jednotiek, ktorý chce zostať v anonymite. Podľa neho polícia robí chybu, keď nespresnila, ako došlo k prestrelke.
„Mám na mysli okamih, keď vytiahol zbraň Čurko. Ide o to, čo sa dialo po tom, či polícia začala bez varovania streľbu, alebo vedel, že stojí proti policajtom,“ hovorí bývalý člen vojenského komanda. Podľa neho je dôležité aj to, či na Čurka naozaj strieľali ostreľovači.
„Snajper strieľa iba raz a presne, a to do hlavy. Päť rán, ktoré dostal Čurko, je preto veľa, ak mali strieľať snajperi. Ostreľovači sú cvičení a vedia, že cieľ musia trafiť a zneškodniť jednou ranou. Ale je to môj pohľad vojaka, zasahujúci policajti sa možno v tej chvíli snažili trafiť ho tak, aby to prežil, no nakoniec to dopadlo inak,“ dodal.
Polícia prípad aj naďalej vyšetruje ako obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy. „Dohady, špekulácie a emócie nebudeme komentovať. O ďalších posunoch vo vyšetrovaní budeme verejnosť informovať,“ povedala hovorkyňa prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová. Zopakovala, že slovenská polícia začala konať na základe závažných informácií švajčiarskej polície.