Belousovová a Púčik vystúpili z klubu SNS, ten nemá teraz dosť členov

, 24.05.2011 11:10, aktualizované: 15:42
Belousovová, Púčik
Anna Belousovová a Rudolf Pučík na brífingu, na ktorom oznámili, že vystupujú z poslaneckého klubu SNS. Autor:

Poslanci Anna Belousovová a Rudolf Pučík vystúpili z poslaneckého klubu SNS. V utorok to oznámili v parlamente médiám. Informovali o tom predsedu NR SR Richarda Sulíka a predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja.

Pokiaľ predseda NR SR Richard Sulík nerozhodne inak, poslanecký klub SNS bude fungovať. Vyhlásil to pred novinármi. Ako pripomenul Sulík, podľa rokovacieho poriadku NR SR na vznik klubu je potrebných osem poslancov.

„Budem sa radiť so svojimi právnikmi, budem sa radiť so šéfom Ústavnoprávneho výboru a do konca týždňa chcem v tejto veci rozhodnúť,“ poznamenal šéf parlamentu. Dodal, že existujú len dve možnosti riešenia – existencia klubu so siedmimi poslancami alebo jeho rozpustenie.

Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Radoslav Procházka (KDH) vysvetlil, že výbor sa pri výklade rokovacieho poriadku o poslaneckých kluboch pridržiava stanoviska spred asi 10 rokov. V ňom sa uvádza, že osem členov poslaneckého klubu je potrebných nielen na vytvorenie klubu, ale aj na jeho ďalšiu existenciu.

„Ja som bol myslím jediný, čo si myslel niečo iné, že je potrebných osem poslancov len na vznik klubu, lebo tak to rokovací poriadok píše,“ povedal Procházka novinárom. Podľa neho by teda klub nemal zaniknúť.

Stanovisko výboru je nezáväzné a má len odporúčací charakter pre predsedu NR SR Richarda Sulíka. Ďalšie kroky sú teda v jeho réžii, dodal Procházka.

Chcú založiť novú stranu

V poslaneckom klube SNS tak zostane sedem poslancov. Otázne je, či takýto klub môže fungovať, pretože pre vznik klubu je potrebných osem poslancov. Práve na to sa odvolávajú národniari, ktorí tvrdia, že osem poslancov je potrebných na vznik klubu a nie na pokračovanie jeho existencie.

Dvojica rozšíri v parlamente rady nezaradených poslancov na štyroch. Pred nimi sa nezaradenými poslancami stali Andrej Ďurkovský, ktorý bol pôvodne členom klubu KDH a Igor Matovič, ktorý bol v klube SaS. Belousovová oznámila, že sa nevzdá postu predsedníčky parlamentného výboru pre ľudské práva, ktorý po voľbách obsadila podľa dohody strán SNS. Belousovová tvrdí, že strana aj jej vďačí, že sa dostala do parlamentu.

Dôvodom pre vystúpenie z klubu je podľa Belousovovej skutočnosť, že dvojica zakladá nový politický subjekt. Upozornila tiež, že účasť v klube SNS bola len formálna, lebo ona nebola na rokovania klubu prizývaná vôbec a Pučík len sporadicky.

Pučík zdôraznil, že nebol vylúčený zo strany ako Belousovová, ale chce s ňou zakladať novú stranu. „Urobím všetko pre to, aby nový politický subjekt vznikol čo najskôr,“ uviedol. Vznik novej strany a jej názov dnes odmietli povedať. Belousovová však sľúbila, že sa tak stane do konca týždňa.

Podľa Belousovovej dvojica bude podporovať tie zákony, ktoré budú v prospech občanov. Na tejto schôdzi tak napríklad podporí návrh na zúženie priestupkovej poslaneckej imunity. Odmieta však novelu zákona o používaní jazykov menšín, ktorý je pre SR v tomto období škodlivý a ohrozuje štátnosť SR. „Je to zlý zákon a nedá sa vylepšiť pripomienkami,“ povedala Belousovová v súvislosti s rokovaniami v koalícii. Podľa nej Béla Bugár je skúsený politik, ktorý navrhoval 200 percentnú úpravu zákona, aby dosiahol po vyjednávaniach sto percent.

Podľa analýzy SNS poslanecký klub nezanikne, tvrdí Rafaj

Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj si myslí, že odchodom Belou­sovovej a Pučíka ich klub nezanikne. Ako uviedol pred novinármi, podľa ich právnej analýzy by mal klub národniarov naďalej fungovať.

Predseda SNS Ján Slota očakával tento krok, s ktorým oboznámili verejnosť uvedení poslanci.

„Chcem zaželať pánom poslancom, teda pani poslankyni a pánovi poslancovi, i keď možno obidvaja majú nohavice, veľa šťastia v ich ďalšom politickom zápolení v prospech slovenského národa,“ reagoval Slota. Upozornil, že týmto jeho vyhlásením považuje tému za ukončenú a SNS sa ňou už nemieni zaoberať. Pre národniarov je teraz dôležité rokovanie o vládnej novela zákona o používaní jazykov národnostných menšín.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla biely amarylis

Perla biely amarylis

29,99
Sweet červené ruže s gypsophilou

Sweet červené ruže s gypsophilou

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk