Chmel by v otázkach národnostnej identity zakázal hlasovanie

29.05.2011 15:00, aktualizované: 30.05.2011 12:00

"Vždy obdivujem ľudí z väčšiny, ktorí vedia, čo nepotrebuje menšina," odpovedal podpredseda vlády pre menšiny Rudolf Chmel na margo poznámok čitateľov Pravda.sk, v ktorých ho kritizovali za prílišnú ústretovosť voči minoritám.

„V otázkach jej národnostnej identity by som dokonca zakázal hlasovanie, akúkoľvek majorizáciu. Je to priveľmi privátna a citlivá vec na to, aby sa stala predmetom plebiscitu ľudí s veľmi povrchným poznaním jej problému,“ povedal.

Na margo práv a zákonov pre neheteroexuálne menšiny Chmel uviedol, že „v dlhodobej perspektíve Slovensko takéto zákony bude musieť prijať a politici sa nebudú môcť donekonečna vyhovárať na to, že slovenská verejná mienka ešte nie je dostatočne pripravená“

Slovenský parlament v stredu schválil novelu zákona o jazykoch menšín. Prešíel však len v oklieštenej podobe, ktorú presadili Obyčajní ľudia.

Zoznam viacjazyčných obcí sa do roku 2021 nerozšíri napriek tomu, že od júla sa zákonné kvórum zníži z 20 na 15 percent. Na druhej strane padla v koalícii dohoda, že do roku 2031 žiadna obec o viacjazyčný status nepríde.

Chmel sa v posledných dňoch stal viackrát terčom slovných útokov. Najprv Igor Matovič z Obyčajných ľudí povedal, že „opičiou láskou“ národnostným menšinám viac škodí, ako pomáha, cez víkend si vlnu kritiky vyslúžil aj od predsedu SNS Jána Slotu. Ten ho počas návštevy rómskej osady pri Humennom obvinil, že sa zaoberá „iba maďarskými problémami a hlúposťami, ale na problémy cigánskych spoluobčanov kašle.“

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku