KDH a SaS si robia natruc

Spojenie dvoch úplne odlišných filozofií v rámci terajšej vládnej koalície sa opäť ukázalo ako nefunkčné. V parlamente na seba narazili záujmy liberálov z SaS a kresťanských demokratov. Strany si vzájomne nepodporili agendu, ktorá nie je súčasťou vládneho programu.

01.06.2011 12:00
Hrušovský, Sulík, KDH, SaS Foto:
SaS a KDH na seba narazili v parlamente a nepodporili si navzájom agendu. Na snímke podpredseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský a šéf SaS Richard Sulík.
debata (5)

SaS sa nepodarilo presadiť účinnejšie uplatňovanie striedavej starostlivosti rozvedených rodičov o dieťa, zmiernenie pokuty, ak rodič dieťa nedá zaočkovať, a novelu zákona o pohrebníctve. KDH zase neuspeje so zámerom prísnejšie regulovať hazardné hry, čo na odplatu nepodporí SaS.

Poslanec SaS Martin Chren krátko po hlasovaní o striedavej starostlivosti na Facebooku napísal, že aj KDH má svoju skupinku „obyčajných ľudí“, pre ktorých sú koaličná dohoda a pravidlá len zdrapom papiera. Pripomenul, že ide už o tretí stopnutý návrh SaS na tejto schôdzi parlamentu. Chren svoje vyjadrenie na Facebooku už nechcel viac dopĺňať. Povedal len: „Áno napísal som, čo si myslím.“

Podpredseda KDH Július Brocka sa nazdáva, že kolegovia v koalícii by mali zvážiť svoje spôsoby. „Oni sa správajú inak, ako by sme si želali. My sme citliví na jedno a oni sú zase na iné.“ Brocka pritom hlasoval za návrh SaS. Myslí si však, že niektorých poslancov KDH mohol podráždiť odmietavý postoj SaS k návrhu ako účinnejšie pôsobiť proti škodlivosti hazardných hier.

Brocka to nevníma ako spor o liberálnu či konzervatívnu agendu, ale ako vecný problém, lebo „rozvody nemôžeme nebrať na vedomie a musíme chrániť deti“.

Predseda SaS Richard Sulík nepovažuje hlasovanie KDH za korektné. V druhom čítaní sa mohli podľa neho do návrhu zapracovať zmeny. Rozhodnutie SaS nepodporiť novelu o hazardných hrách označil za odlišnú záležitosť s tým, že KDH vopred oznámili, že ich novelu nepodporia.

Podľa politológa Juraja Marušiaka ide v prípade vzájomného vyhrážania sa strán v duchu, keď vy nepodporíte návrh nám, tak ani my vám, o výmenný obchod. „SaS ako liberálna strana stavia na zodpovednosti jednotlivca a má iný názor na hazardné hry ako konzervatívna strana. V prípade, že máme koalíciu liberálnych a konzervatívnych síl, výsledok vládnutia musí byť kompromisom medzi konzervatívnou a liberálnou líniou,“ zhodnotil politológ.

Okrem striedavej starostlivosti SaS neprešiel návrh postupnými krokmi znížiť výšku pokuty za neočkovanie dieťaťa, ak sa tak rodič rozhodne. Poslanec SaS Peter Kalist vysvetlil, že spoločenská nebezpečnosť takého správania je veľmi nízka zvlášť pri niektorých očkovaniach, ktoré sú sporné, ako napríklad pri pneumokokoch. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik podľa Kalista s týmto návrhom súhlasil.

SaS tiež nepresadila novelu zákona o pohrebníctve, kde sa okrem iného riešil problém Židovskej náboženskej obce. Kalist podotkol, že podľa jej náboženských predpisov musia človeka pochovať do 24 hodín. „Hovoríme o očakávanej smrti, nie o sporných prípadoch. Podľa súčasných právnych predpisov časť ľudí obmedzujeme v ich náboženskom vnímaní,“ dodal Kalist.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy