Dúhový pochod sa skončil, polícia zadržala niekoľkých extrémistov

, , , , 04.06.2011 09:15, aktualizované: 19:49
Dúhový pochod, Pride, Bratislava
Dúhový pochod na podporu neheterosexuálov v Bratislave. Autor:

V hlavnom meste SR sa v sobotu uskutočnil druhý ročník pochodu Dúhový Pride Bratislava 2011 zameraný na podporu ľudských práv neheterosexuálov.

Spokojnosť s prácou štátnej a bratislavskej Mestskej polície počas podujatia vyjadrili jeho hovorkyňa Romana Schlesinger a primátor mesta Milan Ftáčnik. „Bratislava si môže hovoriť otvorené mesto aj pre LBGT ľudí,“ uviedla Schlesinger.

„Bezpečnostné opatrenia nerušili, ale na druhej strane poskytovali účastníkom komfort, aby sa cítili slobodne a prejavili svoj názor,“ uviedol Ftáčnik. Hovorkyňa Schlesinger ho doplnila, že zo strany polície bolo všetko výborne komunikačne a organizačne zabezpečené.

Účastníci akcie sa po programe, ktorý sa skončil po 16.30, začali presúvať z Hviezdoslavovho námestia na samotný pochod. Spočiatku bolo účastníkov iba pár stoviek, ale postupne sa začalo z bočných uličiek vynárať ďalšie množstvo ľudí. Na pochode zúčastnilo vyše 1500 ľudí.

Po pešom príchode zo Starého Mesta cez Nový most do Petržalky na Tyršovo nábrežie sa účastníci pochodu rozdelili na dve časti. Prvá odišla autobusmi na afterparty do vybraných lokalít a druhá na loď, kde bude tiež spoločenské posedenie, povedala Schlesinger s tým, že z bezpečnostných dôvodov lokality nespresní.

Pochod prebiehal bez problémov. Na jeho začiatku a konci išli ťažkoodenci, nas­ledovali ich účastníci zabalení v obrovských dúhových vlajkách a organizátori v oranžových vestách. Spolu vykrikovali heslá ako „Poďte s nami!“. 

Pochod sprevádzali určité prejavy netolerancie zo strany radikálne naladených skupín. Hovorkyňa bratislavského Krajského riaditeľstva (KR) Policajného zboru Petra Hrášková informovala, že do 19.00 h bolo predvedených priebežne 42 ľudí, medzi nimi bola skupina 26 osôb, ktoré sa snažili narušiť pochod do Petržalky. Pri tomto incidente sa objavili aj dve dymovnice.

Polícia naďalej monitoruje situáciu.

Extrémisti sa pokúšali dostať na podujatie

Úvodný program Dúhového pochodu, ktorý sa začal o 13.00, sa tiež niesol v pokojnej komornej atmosfére. Na Hviezdoslavovom námestí bolo približne 400 ľudí, veľa z nich bolo cudzincov.  Na podujatí bolí zastúpené americká, holandská, britská, nórska ambasáda i ďalšie veľvyslanectvá. Účastníci prišli aj z Česka, Maďarska, Poľska a krajín západnej Európy.

Námestie pripomínalo nedobytnú pevnosť, kedže z každej strany boli postavené zátarasy a policajti a ťažkoodenci dohliadali na poriadok. Cez námestie bol možný prechod, v jeho okolí boli štátni policajti, hasiči a vo vnútri vyhradenej zóny mestskí policajti. Nasadený bol aj oddiel kynológie, povedal hovorca Mestskej polície Peter Pleva. Aj napriek týmto opatreniam primátor Bratislavy vyhlásil, že dostal informáciu o pokuse extrémistov preniknúť na podujatie. 

Skupinka mladých ľudí oblečených v tričkách Slovenskej pospolitosti a v iných tmavých odevoch sa pokúšala protestovať proti pochodu na Hviezdoslavovom námestí. Členovia malej skupiny držali transparent s nápisom „Za tradičnú rodinu, proti deviácií“, na ktorom bolo aj logo Ľudovej strany – Naše Slovensko. Medzi nimi a zábranou bolo asi tridsať obrnených štátnych policajtov. 

Organizátori sa tento rok podľa výkonného riaditeľa Dúhového Pride Richarda Fekete však najviac obávali zlého počasia.

Počas programu sa spisovali petície a kričali heslá

Na mieste podujatia sa spisovala petícia pod názvom „Kráčajme spolu“ ako vyjadrenie solidarity voči LGBT komunite. Niektorí liberáli zneužili podujatie a na námestí rozdávali hárky s petíciou za legalizáciu konope. 

Ľudia držali transparenty ako „Nenávisť nie je rodinná hodnota“ alebo „Som ružová ovca rodiny“. Do mikrofónu
zanievali heslá ako „Koniec homofóbie na Slovensku!“.

V programe vystúpila skupina Živé kvety, ktorej pieseň o výzve ukončenia homofóbie na Slovensku vyvolala veľký ohlas. Zaspievali aj slovenský spevák Marcel Berky a česká speváčka Aneta Langerová, ktorá pripustila, že Slovensko je v tejto oblasti možno trochu prudérnejšie, alebo konzervatívnejšie oproti Česku. „Asi to tak trochu je, pretože tu ešte veľa zákonov nie je v tých ľudských právach pre homosexuálov. Myslím si, že sú to základné veci, ktoré tu už mohli dávno byť, ktoré my máme v Čechách. Sme v tom asi napred, ale o to viac bol dôvod sem ísť,“ uviedla po koncerte Langerová.

Organizátorka pochodu Schlesinger ocenila všetkých, ktorí prišli na akciu do Bratislavy po jej prvom ročníku v roku 2010. „Slovensko bolo vtedy poslednou krajinou Európskej únie (EÚ), ktorá usporiadala Dúhový Pride. Chcela by som vás poprosiť, aby ste sa zabávali, aby ste robili hukot,“ povedala vyše stovke priaznivcov na Hviezdoslavovom námestí.

Účastníkov podujatia z rôznych krajín EÚ pozdravili aj dve europoslankyne – Rakúšanka Ulrike Lunacek a Holanďanka Marije Cornelissen. Lunacek zdôraznila, že homosexuáli, bisexuáli a inak sexuálne orientovaní ľudia patria do stredu spoločnosti, a nie na jej okraj, netreba sa ich báť.

K stretom medzi ťažkoodencami a extrémistami...
K stretom medzi ťažkoodencami a extrémistami počas akcie na Hviezdoslavovom námestí nedošlo. Autor: ČTK

Akciu podporili Ftáčnik, Flašíková-Beňová i Chmel

Bratislavský primátor tiež prišiel akciu podporiť, ale nevystúpil na nej. „Treba sa naučiť žiť s tým, že medzi nami sú ľudia s inou sexuálnou orientáciou. Akcie, ako je táto, nám kladú otázky a my by sme na ne mali hľadať odpovede. Viem, nebude to ľahké,“ povedal Ftáčnik s tým, že Bratislava je tradične tolerantné mesto.

Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer) takisto podporila myšlienku akcie. Na margo tých, ktorí s ňou nesúhlasia, povedala, že „dôležité je, aký je človek vo svojom živote, a nie to, čo robí vo svojej spálni“.

S príhovorom vystúpil podpredseda vlády SR pre menšiny a ľudské práva Rudolf Chmel (Most-Híd).

V týchto dňoch je na návšteve Slovenskej republiky predseda Pápežskej rady pre pastoráciu v zdravotníctve Zigmunt Zimowski. Na stretnutí s novinármi okrem iných dostal aj otázku k Dúhovému Pride. „Cirkev poskytuje duchovnú starostlivosť všetkým ľuďom vrátane osôb s inou sexuálnou orientáciou,“ povedal.

Proti podujatiu za práva neheterosexuálov sa vyslovili na svojich oficiálnych stránkach Ľudová strana Naše Slovensko aj Slovenské hnutie obrody. Nesúhlasilo s ním tiež Združenie na ochranu rodiny. Iniciatíva Bratislavčania povedzme NIE neonacistom! v piatok 3. júna vyzvala políciu, aby urobila pre bezpečnosť účastníkov maximum.

Minulý rok počas historicky prvého slovenského Pride na jeho účastníkov fyzicky i slovne útočili pravicoví extrémisti, ktorí v deň pochodu zorganizovali vlastnú protiakciu. Organizátori tak museli zmeniť program celého podujatia, plánovaný pochod centrom Bratislavy zrušili a trasu pochodu presunuli cez Nový most na druhú stranu Dunaja k Tyršovmu nábrežiu v Petržalke. Po celý čas na nich dohliadala polícia a ťažkoodenci.

Na približne 500-členný dav vykrikovali pravicoví extrémisti hanlivé heslá a neváhali použiť dymovnice a hádzať do davu kamene, minimálne dvom mužom rozbili tváre. Polícia predviedla 29 výtržníkov.

Podujatie prišli na Hviezdoslavovo námestie...
Aj druhý ročník pochodu je charakteristický...
+20Účastníci Dúhového pochodu za ľudské práva...
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku