Uhliarik: Používanie marihuany si vyžaduje odbornú diskusiu

Používanie marihuany pre lekárske účely, po ktorom volá SaS, si podľa ministra zdravotníctva a podpredsedu KDH Ivana Uhliarika vyžaduje veľkú odbornú diskusiu.

05.06.2011 09:52
Uhliarik, minister zdravotníctva Foto:
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik
debata (7)

„Momentálne máme dostatok liekov na to, aby sme pomáhali našim pacientom. Zatiaľ sa v tomto nemôžeme vyjadriť, kým neprebehne diskusia medzi lekármi a medzi tými, ktorí by eventuálne túto látku použili na lekárske účely,“ uviedol Uhliarik. Podľa neho existujú látky, ako napríklad morfín, ktorý je derivát, opiát a môže byť zneužitý.

„Aby nebol, je veľmi prísne kontrolovaný. V súčasnosti máme na Slovensku syntetické deriváty kanabidoidov, ktoré môžu byť momentálne ako náhrada marihuany na lekárske účely. Vidím problém v tom, že ako by sa to malo používať. Určite si neviem predstaviť, že by pacient, ktorý by to teoreticky potreboval, že by si napríklad zapálil cigaretu. Momentálne máme dostatočné množstvo liekov. Treba sa pozrieť akou fornou to používajú v Čechách,“ dodal Uhliarik .

SaS v piatok vyhlásila, že bude presadzovať použitie konopy na medicínske účely. Zároveň budú liberáli presadzovať beztrestnosť pre pacientov, ktorí ju použijú pri liečbe. Ak by SR schválila použitie na medicínske účely, pridala by sa ku krajinám ako Kanada, Česko, Rakúsko.

7 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy