Mikuš: Čentéš by mohol byť aj kandidátom opozície

05.06.2011 17:30
Jozef Mikuš, SDKÚ
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Mikuš Autor:

Kandidát koalície na generálneho prokurátora Jozef Čentéš by mohol byť pokojne aj nominantom opozičným. V relácii STV O 5 minút 12 to uviedol predseda poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Mikuš ako reakciu na návrh Smeru, že koalícia a opozícia by mali hľadať spoločného kandidáta.

Podpredseda Smeru Marek Maďarič však s Čentéšom nesúhlasí. „To ste trošku prehnali. Pán Čentéš vám slúži, umožnil vám aj tajnú voľbu urobiť tak, aby nebol zvolený Trnka,“ reagoval exminister kultúry. Podľa jeho slov je jasné, že Čentéšovo odstúpenie pred poslednou tajnou voľbou bolo motivované tým, aby si koaliční poslanci dokázali po voľbe odkontrolovať, že žiadny z nich nedal hlas jedinému kandidátovi Dobroslavovi Trnkovi.
Maďarič zdôraznil, že keby neboli na scéne takí avanturisti a vydierači ako Sulíkovci, dohoda na spoločnom kandidátovi by sa dala nájsť. „Bolo by to pre Slovensko najlepšie,“ uviedol.

Smeru sa tiež nepáči, že predseda NR SR Richard Sulík (SaS) vyhlásil na základe zmeneného zákona verejnú voľbu a nepočkal na vyjadrenie Ústavného súdu SR, ktorý má na stole podanie od zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého. „ÚS sa snažíte dostať do časového stresu a urýchľujete voľbu. Chcete ísť do rizika. Ak ÚS rozhodne, že voľba má byť tajná, potom budeme Čentéša odvolávať?“ pýtal sa Maďarič. Mikuš ho upozornil, že opozícia najprv kritizovala, že sme dlho bez generálneho prokurátora, teraz kritizuje unáhlenosť.

Poslanec SDKÚ na margo Čentéša povedal, že sa vygeneroval ako koaličný kandidát, no on sám nevie, koho Čentéš v parlamentných voľbách volil. „Opozícia dodnes prichádza s Trnkom, ktorý sa ukázal ako neprijateľný od začiatku. Stanislav Janiš (poslanec SDKÚ) ho navrhol v čase, keď nebola ešte žiadna dohoda, no s dôvetkom, že ak sa koalícia dohodne, on svoj návrh stiahne a aj to dodržal. Som presvedčený, že Janiš nikdy za Trnku nehlasoval,“ tvrdí Mikuš.

Smeru sa nepozdávajú ani schválené zmeny na prokuratúre, ktoré prináša novela zákona z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ). „Ona veľmi jasne povedala, že generálny prokurátor dostane zadanie riešiť opozíciu,“ upozornil Maďarič. Mikuš takýto zámer odmieta. Pripustil, že k pôvodnému návrhu Žitňanskej novely boli výhrady, no tie sa odstránili rozsiahlym pozmeňovacím návrhom. „Oslabilo sa pôsobenie ministerstva spravodlivosti na prokuratúru,“ dodal s tým, že právna norma otvára prokuratúru verejnej kontrole, čo je programovým cieľom tejto vlády.

Maďarič pripustil, že Smer podá pre zákon o prokuratúre podanie na Ústavný súd SR, chce si ale najskôr počkať, či ho prezident SR Ivan Gašparovič podpíše alebo vráti do parlamentu. „Zákon zmenili preto, aby bol nový generálny prokurátor úkolovaný uzatvárať kauzy opozície,“ uzavrel Maďarič.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku