Čentéša zvolili za prokurátora, prezident avizuje, že ho nevymenuje

Jozef Čentéš sa stal generálnym prokurátorom. Za jeho zvolenie hlasovalo 79 z 80 prítomných poslancov, jeden poslanec sa hlasovania zdržal. Opozičné strany, Smer aj SNS, voľbu odignorovali, keďže Dobroslav Trnka dopoludnia odvolal svoju kandidatúru s tým, že voľbu považuje za protiústavnú.

17.06.2011 11:45 , aktualizované: 18:49
Jozef Čenteš, prokurátor, kandidát, GP Foto:
Jozef Čentéš
debata (259)

Pri tajnej voľbe nebol zrejme ani jeden overovateľ za opozíciu, čo je podľa predsedu parlamentu Richarda Sulíka jasné porušenie povinností. „Voľba je platná. Nevidím žiadny dôvod, aby prezident Gašparovič nevymenoval Čentéša za generálneho prokurátora. Je to jeho povinnosť, ktorá mu vyplýva z ústavy,“ uviedol Sulík po tajne voľbe.

Na margo obštrukcií zo strany Smeru povedal, že vo všetkom im vychádzal v ústrety. „Chceli tajnú voľbu, mali tajnú voľbu. Chceli obálky, mali obálky. Chceli zavolať Čentéšovi, zavolal som Čentéšovi. Robili jednoducho divadlo. Tečie im totiž do topánok. Vedia, čo všetko zamietli pod koberec.“

Prokuratúru chce posunúť novým smerom

Víťaz parlamentnej voľby kandidáta na generálneho prokurátora Jozef Čentéš chce v prípade menovania viesť túto inštitúciu inak ako Dobroslav Trnka. Podľa Čentéša má každý svoju víziu. „Určite mám aj ja vlastnú, ktorá je odlišná od toho ako ju prezentoval pán doktor Trnka,“ vyhlásil Čentéš na brífingu.

Nechcel hovoriť o tom, či bude aj Trnka vo vedení generálnej prokuratúry, lebo ju nechce budovať na menách, ale aby sa sfunkčnila. Rovnako nepovedal, či bude jeho námestníčkou Eva Mišíková. „Pokiaľ ide o personálne obsadenie Generálnej prokuratúry, k tomu sa nebudem vyjadrovať, je to predčasné. Ja som žiadnemu prokurátorovi nesľúbil žiadne miesto na Generálnej prokuratúre,“ do­dal.

V prípade vymenovania Čentéš mieni predložiť nový organizačný príkaz generálneho prokurátora a potom budú nasledovať výberové konania. „Ja žiadneho prokurátora nechcem ani zvýhodňovať, ani znevýhodňovať,“ uviedol, takže kto sa prihlási do výberového konania, má šancu.

Ako prvý krok plánuje zvolať aktív vedúcich prokuratúry, kde naznačí smerovanie a predstaví im novú koncepciu a stanoví kvalitatívne aj kvantitatívne ukazovatele pre prokurátorov, kam sa bude prokuratúra sedem rokov uberať. Kandidátov vyberú komisie a on chce na GP špičku v rezorte a aby sa do čela dostali aj mladí prokurátori. Plánuje ich inšpirovať, aby kvalitne robili, takže kto bude mať úspešne skončené veľké kauzy, málo oslobodených vecí, má veľké šance.

Smeráci skúšali obštrukciu

Voľba generálneho prokurátora sa od obeda komplikovala. Najprv opozičný kandidát Dobroslav Trnka stiahol svoju kandidatúru, potom sa do rozpravy písomne prihlásili všetci poslanci za stranu Smer. Keď však Národná rada hlasovaním obmedzila diskusiu pred tajnou voľbou na dvanásť hodín, poslanci Smeru vypískali predsedu parlamentu Richarda Sulíka. „Zavolajte na nás aj kukláčov,“ reagoval na hlasovanie o skrátení rozpravy Paška.

Strana tak zjavne chcela čo najviac naťahovať čas, kým opatrenie Ústavného súdu nevyjde v zbierke zákonov. Podľa rokovacieho poriadku síce možno príspevok obmedziť na desať minút, na každý z nich však môžu poslanci reagovať dvojminútovou faktickou poznámkou. Rokovanie sa tak môže predĺžiť na dlhé hodiny. Keďže NR SR rozhodla o skrátení rozpravy na dvanásť hodín, poslanci za Smer sa mohli prezentovať iba 4 h. a 57 minút. Nakoniec vystúpil iba Pavol Paška.

Paška v rozprave Sulíka napadol, že hulvátskym spôsobom vzal opozícii slovo. Kritizoval tiež inštaláciu dvoch starých televízorov v sále NR SR, ktoré nahrádzajú časomieru pri vystúpeniach v rozprave. „Prečo ste nepriniesli dve krásne veľké plazmy, ktoré sa vyrábajú na Slovensku? No preto, že túto investíciu sem pritiahla vláda Roberta Fica,“ uviedol. „Tieto dva televízory tu boli v histórii parlamentu iba raz, keď sa hlasovalo o Ivanovi Lexovi,“ doplnil.

Potom s návrhom prišiel šéf Smeru Robert Fico, Sulíkovi navrhol, aby zavolal Čentéšovi a opýtal sa ho, či chce kandidovať napriek všetkým dôsledkom. Čentéš cez SMS do parlamentu odkázal, že voľbu považuje za zákonnú a zúčastní sa na nej.

Dušan Jarjabek (Smer) zasa chcel, aby Čentéš prišiel aj do parlamentu, predstúpil pred poslancov a predstavil sa. Parlament tento návrh neschválil, za neboli ani všetci poslanci Smeru.

Ešte počas parlamentnej prestávky zvolal tlačovú konferenciu líder SNS Ján Slota, kde oznámil, že jeho poslanci odchádzajú z parlamentu. Podľa neho je už teraz jasné, že ktokoľvek bude zvolený, spochybnia ho. „Nám už je jedno, kto bude generálny prokurátor,“ povedal.

Gašparovič Čentéša nevymenuje

Prezident Ivan Gašparovič zatiaľ nevymenuje za generálneho prokuratúra Jozefa Čentéša. Informoval o tom prezidentov hovorca Marek Trubač. Ako uviedol, hlava štátu považuje celú voľbu za spolitizovanú, pretože koalícia mala dostatok hlasov, aby o prokurátorovi rozhodla zákonným spôsobom hneď v prvej voľbe.

„Pán prezident je presvedčený, že ani zvolený Jozef Čentéš ani Dobroslav Trnka by už nemali byť kandidátmi a byť volení do funkcie generálneho prokurátora. Dnes sú obaja politicky tak rozdelení, že nikto nemôže hovoriť o tom, že nebudú rozhodovať v záujme niektorej z týchto politických strán,“ povedal Trubač.

Podľa prezidenta by bolo ideálne, keby koalícia aj opozícia spoločne zasadli za stôl a našli takého kandidáta, ktorý bude spĺňať všetky požadované podmienky. „Prezidenta mrzí, že to ide až do takých extrémov, ktoré Slovensko vôbec nepotrebuje. Celú situáciu dokonca nazval Kocúrkovom,“ poznamenal Trubač. Hlava štátu si chce počkať na vyjadrenie Ústavného súdu SR. Ten v stredu rozhodol, že prijíma na ďalšie konanie návrh zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého, ktorým napadol verejnú voľbu generálneho prokurátora.

Trnka sa vzdal, voľbu nepovažuje za ústavnú

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka stiahol predpoludním svoju kandidatúru na post generálneho prokurátora. Urobil tak pre to, lebo voľbu považuje za protiústavnú, keďže sa malo voliť na základe právneho predpisu, ktorý má pozastavenú účinnosť. Trnka aj opustil budovu zákonodarného zbo­ru.

Trnka podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry SR Jany Tökölyovej v liste predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi uviedol: „Som presvedčený, že teoreticky a prakticky je možné ignorovať hocičo, ale taktiež som presvedčený, že akékoľvek rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky sa ignorovať nedá ani v teoretickej polohe. Vzhľadom na to, že som sa presvedčil, kam až ste schopný zájsť pri rešpektovaní rozhodnutí iných ústavných orgánov, nie som ochotný zúčastňovať sa ďalej na konaní, ktoré pro futuro môže opätovne vytvoriť priestor na zodpovedanie otázok možnej ústavnosti, respektíve zákonnosti voľby kandidáta na vymenovanie za generálneho prokurátora Slovenskej republiky.“

Pavol Paška od začiatku žiadal, aby sa schôdza odložila. Podľa neho strana Smer chce riadnu tajnú voľbu. Koalíciu obvinil z toho, že láme demokraciu a ústavu. Poslanci však Paškov návrh na odklad schôdze neschválili.

Trnkovo rozhodnutie Sulíka veľmi prekvapilo

Sulík nevidí dôvod na to, aby voľbu Ústavný súd (ÚS) SR spochybnil. „Celé spochybnenie je len tá verejná voľba a my predsa ideme hlasovať tajne,“ odôvodnil. Pôvodne sa malo voliť verejne, pre tajnú voľbu sa koalícia rozhodla po tom, čo ústavný súd v stredu 15. júna vydal predbežné opatrenie, ktorým verejnú voľbu znemožnil. Práve tento verdikt je príčinou, prečo Trnka z voľby odstúpil, nazdáva sa, že sa malo počkať. Podľa Sulíka však rozhodnutie Ústavného súdu SR nie je pre NR SR záväzné, na druhej strane parlament rešpektuje rozhodnutie súdu, preto poslanci budú voliť tajne.

Predseda parlamentu sa nazdáva, že okolo voľby možno špekulovať až dovtedy, kým nebude zvolený za generálneho prokurátora Trnka. „Možnože ústavný súd vydá tak rozhodnutie, že súhlasíme so všetkými alternatívami takými, kde výsledkom je zvolený pán Trnka, to kľudne môže byť,“ poznamenal. Ak bude Čentéš zvolený a ústavný súd to spochybní, Sulík si počká na zdôvodnenie a na základe toho bude podľa neho koalícia konať.

Odstúpenie kandidáta na generálneho prokurátora Dobroslava Trnku predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka (SaS) prekvapilo. „Je to jeho rozhodnutie a právo. Voľba môže legitímne prebehnúť, nevidím najmenší dôvod na to, aby sa voľba nemohla uskutočniť a jej výsledok nebol platný,“ povedal pred novinármi krátko pred začiatkom 19. schôdze parlamentu.

Aký môže byť ďalší vývoj

  • Dobroslav Trnka môže spochybniť zvolenie Jozefa Čentéša na Ústavnom súde. Argumentovať môže tým, že sa ignorovalo predbežné opatrenie Ústavného súdu. Koalícia bude namietať, že rozhodnutie súdu ešte nebolo zverejnené v Zbierke zákonov a že vyhovela jeho duchu, keď sa hlasovalo tajne
    • Prezident nevymenuje Čentéša za generálneho prokurátora, lebo bude čakať, ako Ústavný súd rozhodne o podaní, či je ustanovenie zákona o rokovacom poriadku parlamentu o verejnej voľbe generálneho prokurátora v súlade s ústavou
    • Čentéš sa môže svojho vymenovania domáhať na Ústavnom súde, ak bude prezident vyčkávať
    • Nevymenovaním Čentéša vznikne spor medzi prezidentom a parlamentom, čo bude práca pre Ústavný súd
    • Na Generálnej prokuratúre prinajmenšom niekoľko mesiacov pretrvá súčasný stav a ďalej ju bude viesť prvý námestník Ladislav Tichý
259 debata chyba