Premiérka: Žitňanská robí reformy i prekážky rodinkárstvu

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) robí zásadné reformy v justícii v "nie ľahkom prostredí, obkolesená aj rozdeleným súdnictvom". Na tlačovej konferencii za účasti šéfky rezortu spravodlivosti to uviedla predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ).

21.06.2011 12:22
Radičová, Žitňanská Foto:
Premiérka Iveta Radičová (vľavo) s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou na spoločnej tlačovej konferencii.
debata

Premiérka pripomenula, že až 65 percent občanov Slovenska nedôveruje súdom a viac ako polovica predpokladá, že súdy majú problém s korupciou a klientelizmom. Preto je podľa Radičovej dôležité realizovať v tomto rezorte zásadné zmeny a reforma justície je prioritou vlády. „Nesmierne oceňujem kroky ministerky spravodlivosti. Krok za krokom presadzuje systémové, zásadné zmeny,“ vyhlásila.

Z opatrení, ktoré ministerstvo spravodlivosti pod­niklo za posledný rok, premiérka vyzdvihla zavedenie povinného zverejňovania zmlúv so štátom, respektíve samosprávou a vytvorenie ich centrálneho registra. „Ministerke sa podarilo do konca roka uhradiť všetky dlhy, ktoré jej predchodcovia zanechali. Pre rezort 18 miliónov eur dlhov nie je malá čiastka,“ dodala s tým, že boli vyrovnané všetky dlhy advokátom, znalcom, tlmočníkom, svedkom a aj dlžoby na odškodnom pre obete trestných činov.

Radičová: Postavili sme prekážky rodinkárstvu

Z prvého balíka zmien v súdnictve, ktorý vypracovalo mi­nisterstvo spravodlivosti, Ra­dičová ocenila zverejňovanie súdnych rozhodnutí od budúceho roka, prísnejší postih obchádzania náhodného prideľovania prípadov či model otvorených výberových konaní na miesta sudcov. „Postavili sme prekážky rodinkárstvu pri obsadzovaní miest sudcov a prokurátorov,“ vyhlásila Radičová. Zároveň upozornila, že rezort vyvodzuje zodpovednosť aj voči samotným sudcom, kde už prvých 14 predsedov súdov stratilo svoje miesta.

Ministerka Žitňanská ju doplnila informáciou, že v súčasnosti sa pracuje už na druhom sudcovskom balíčku opatrení, ktorý bude predstavený v najbližšom čase. Séria opatrení počíta aj s predložením návrhov ústavných zmien v Národnej rade (NR) SR. Ministerka sa napríklad nechce vzdať zámeru oddelenia Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR vrátane oddelenia funkcie predsedu Súdnej rady a Najvyššieho súdu.

Premiérka ocenila tiež rozšírenie počtu občanov, ktorí majú nárok na právnu pomoc hradenú štátom v Centrách právnej pomoci, novelu Trestného zákona a poriadku, ktorá zužuje priestor pre obštrukcie obžalovaných osôb. Z hľadiska zmien zameraných na zlepšenie podnikateľského prostredia je podľa Radičovej dôležitá novela zákona o konkurze a reštrukturalizácia a elektronizácia Obchodného vestníka. Žitňanská dodala, že rezort pripravuje aj zámer nového zákona o verejnom obstarávaní, ktorý predstaví v najbližšom čase.

„Prevzala som ministerstvo v situácii veľmi nízkej dôvery v súdy. Rezort bol v dlhoch. Očakávania na zlepšenie vymožiteľnosti práva sú obrovské,“ reagovala Žitňanská. „Žiadny minister nemá čarovný prútik, ale to, čo urobíme dnes, sa prejaví zajtra. Preto je dôležité konať rýchlo,“ povedala ministerka, podľa ktorej je cieľom reforiem najmä vyššia transparentnosť, otvorenosť a efektívnosť justície.

debata chyba