Radičová: Moc chutí presne tak, ako píše Mňačko

Moc chutí podľa premiérky Ivety Radičovej presne tak, ako to píše Ladislav Mňačko. "Pokiaľ nie ste dobre nastavení na pochopenie, že moc je nástroj a nie cieľ. Nezdieľam názor poslanca Fica, že politika je o moci. To nie je pravda. Politika má spájať etiku premýšľania, teda hodnôt, a etiku správy vecí verejných, teda každodennej zodpovednosti. Ak toto nerobí, tak je to čistý pragmatizmus, tak je to zneužívanie moci a prejavuje sa to populizmom. Preto sa tak stierajú rozdiely medzi politikou a showbiznisom, politikou a politickým marketingom," uviedla predsedníčka vlády.

09.07.2011 10:54
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová
debata (76)

Radičová vníma, že Robert Fico jej meno berie často do úst. „Rozhnevaný, zle naladený, nespokojný… Budem parafrázovať: možno to bude tým, že vyhlásil, že keď skončí ako premiér, nebude sedieť v opozičných laviciach v parlamente a vykrikovať na koalíciu. Ja mám taký pocit, že tam sedí a vykrikuje, a asi ho to znervózňuje,“ vyhlásila.

Zároveň sa opýtala, čo to hlása človek, ktorý sľuboval, že keď Smer bude vo vláde, zníži DPH na vybrané potraviny na 10 percent a zníži DPH napríklad aj na lieky či kultúru. „Nikdy to neurobil. Takisto sľuboval, že do roku 2010 bude diaľnica z Bratislavy do Košíc. Hm, neviem o tom, že by bola. Ďalej: kedysi hovoril o tom, že nebude zakladať svoju samostatnú stranu. Mohla by som takto pokračovať vo výpočte toho, čo povedal a nikdy to nesplnil. Mám používať prívlastky? Asi sa riadi primitívnym heslom "skúsim podľa seba merať teba,“ dodala.

Keď Fico zistil, že premiérka je podľa prieskumov dôveryhodná, tak podľa nej sa marketingovo rozhodol, že s tým niečo musí urobiť. „No tak začal túto dennodennú paľbu. A ja k tej paľbe vypichnem len dva momenty. Áno, zmenila som názor na privatizáciu – ale v prípade letiska Bratislava: pred voľbami som hovorila, že budeme privatizovať letisko, no rozhodnutie vlády je, že letisko nebudeme privatizovať,“ povedala s tým, že oveľa výhodnejší je prenájom, pretože 3,2 milióna eur musíme splácať späť Bruselu. „Kto by to s týmito ťarchami výhodne kúpil? Nebolo by to výhodné pre nikoho. Máme záujem, aby sa v Bratislave lietalo. Takže – áno, tam som zmenila názor. Nebudeme privatizovať letisko, ale bude to prenájom na istý počet rokov. Dúfam, že sa nám podarí vybrať solídneho koncesionára, ktorý by vstúpil a spolupodieľal sa na oživení letiska,“ povedala.

Radičová dnes nevie povedať, či splní svoj sľub, že bude táto vláda privatizovať Cargo. „Možno ho nesplníme. Snažíme sa revitalizovať nákladnú dopravu, možno alternatívne riešenie v podobe nejakého partnerstva bude výhodnejšie. Uvidíme. Takže v tomto zmysle naozaj nedodržiavam, čo som povedala pred voľbami, lebo sú lepšie riešenia. To platí aj o niektorých štátnych podnikoch. Ja som zásadne hovorila, že nebudeme privatizovať strategické podniky. A to je pravda. Hovorila som v jednej vete, ale Cargo a letisko áno. Dnes už je zrejmé, že letisko nie. Mám sa za to ospravedlniť, že som zmenila postoj, keď sme prijali lepšie rozhodnutie? To nie je neprincipiálnosť, ani klamstvo, je to výber lepšieho riešenia,“ vyhlásila. Radičová pripomenula slovenské porekadlo, že keď chcem niekoho biť, tak si bič nájdem. „Fico robí agresívnu, deštrukčnú, marketingovú opozičnú politiku a dokonca si dovolím povedať, že v mnohých smeroch veľmi neslušnú. Ja takú politiku robiť nebudem,“ dodala.

76 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy