Vláda sa podľa Tomanovej vydala zvrhlou cestou

11.07.2011 11:08
Viera Tomanová
Poslankyňa Viera Tomanová. Autor:

Pripravená novela Zákonníka práce vrátane pozmeňujúcich návrhov koalície predstavuje podľa poslankyne Národnej rady SR za stranu Smer Viery Tomanovej veľmi jemne povedané nesystémový zásah do pracovného zákonodarstva.

Novela môže podľa bývalej ministerky práce zhoršiť postavenie zamestnancov a výrazne znížiť ich sociálne postavenie. „Je tu evidentná snaha preniesť podnikateľské riziko na zamestnanca,“ uviedla v rámci rozpravy k novele Zákonníka práce Tomanová s tým, že je to „zvrhlá cesta“.

Tomanová kritizovala vládu aj za to, že pripravuje zjednodušenie prepúšťania zamestnancov. Rovnako kriticky sa vyjadrila voči plánovanému ustanoveniu možnosti prepustiť zamestnanca alebo štátneho zamestnanca po získaní jeho nároku na starobný dôchodok. „Tu už chýba iba eutanázia, aby ste starších a opotrebovaných ľudí hodili cez palubu,“ vyhlásila Tomanová.

Zároveň „poďakovala“ ministrovi práce Jozefovi Mihálovi za pripravenú novelu Zákonníka práce s tým, že aj vláda v Bangladéši by bola hrdá na takýto Zákonník práce. Exministerka práce na záver svojho vystúpenia požiadala, aby bola novela stiahnutá z rokovania a vrátená predkladateľovi.

Zmeny v Zákonníku práce kritizoval vo svojom vystúpení, ktoré otvorilo pondelkovú rozpravu, aj ďalší poslanec za opozičný Smer Andrej Kolesík. „Super, vynikajúce, ako žart dobré, ale to snáď nemyslíte vážne,“ uviedol v pléne Kolesík. Toto vyjadrenie sa dá podľa jeho slov aplikovať na celú novelu Zákonníka práce. Vláda prichádza podľa Kolesíka s pokusmi na ľuďoch a po vykonaní zmien bude potrebné pozametať neporiadok, ktorý po sebe zanechá.

Schôdza NR SR pokračuje tento týždeň netradične už v pondelok. Dôvodom je snaha poslancov ju pred letnými dovolenkami čo najskôr ukončiť. Poslancov pritom v pondelok nečaká žiadne hlasovanie.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku