Plénum tak neodsúhlasením pozmeňovacích návrhov k Zákonníku práce potopilo ich predkladateľa, nezávislého poslanca Igora Matoviča.
V prípade sviatkov zahlasovali proti poslanci z OKS a niektorí z SDKÚ a KDH. Presun sviatkov presadzoval aj šéf rezortu práce Jozef Mihál (SaS), ten pôvodne navrhoval, aby sa mohol deň voľna vybrať v piatok alebo pondelok.
Matovič tiež presadzoval možnosť nahradiť stravné lístky peniazmi. Toto nepodporili jeho kolegovia z KDH, SDKÚ a Mosta-Híd. „Ide o začiatok konca stravovacích návykov,“ poznamenal poslanec Stanislav Janiš (SDKÚ), ktorý návrh nepodporil. Upozornil, že na takýto krok chýba dosahová štúdia.
Koalícia však podporila pozmeňovací návrh z dielne Ľudovíta Kaníka (SDKÚ). Ten presadil, aby emitenti gastrolístkov mohli dostať poplatok za zabezpečenie týchto lístkov maximálne 3 % z hodnoty sumy uvedenej na stravnej poukážke.
Obchody zostanú cez sviatky otvorené
Obchody zostanú otvorené aj počas sviatkov. Pre maloobchodníkov tak naďalej zostáva obmedzenie otvorenia ich prevádzok iba 24. a 25. decembra, 1. januára a na Veľkonočnú nedeľu.
Ich zatvorenie počas všetkých sviatkov presadzoval šéf sociálneho výboru Július Brocka (KDH). Rodiny by totiž mohli takto tráviť spolu viac času. „Ja s tým nemám problém, úplne v pohode takto prežíva aj západný svet,“ podporil ho počas rozpravy jeho koaličný partner Stanislav Janiš (SDKÚ).
„Nič nie je čierne, ani biele,“ upozornil Ľudovít Kaník (SDKÚ). Uviedol, že následne by bolo potrebné riešiť aj situáciu napríklad čašníkov, zdravotníkov, železničiarov či iných profesií, kde je nepretržitá prevádzka nevyhnutnosťou.
Kaník zdôraznil aj negatívny dosah takéhoto rozhodnutia na zamestnanosť. Ako dodal Juraj Droba (SaS), o sviatočné zmeny je „bitka“, pretože plat je v týchto prípadoch vyšší minimálne o 50 %. „Záujem vysoko prevyšuje možnosti,“ podporil Kaníka.
Nárok na dôchodok nebude dôvodom na výpoveď
Firmy nebudú môcť prepustiť svojich zamestnancov iba z dôvodu, že títo získajú nárok na starobný dôchodok. Neschválením pozmeňovacieho návrhu Moniky Gibalovej (KDH) k Zákonníku práce o tom rozhodli poslanci.
Proti takémuto návrhu sa postavili aj jej kolegovia z vlastného klubu, ako aj koaličného SDKÚ. Nepáčil sa ani opozícii. Tá upozornila, že Zákonník práce môže skončiť na Ústavnom súde SR v prípade, ak by tento návrh v pléne prešiel. Ako v rozprave podotkla Jana Dubovcová (SDKÚ), takáto zmena je v rozpore s medzinárodnými dohovormi či listinou práv a slobôd. Práve z tohto dôvodu za ňu nezahlasuje. „Ak by takýto návrh prešiel, potom nebudem môcť zahlasovať za zákonník ako celok,“ poznamenala.
„Zamestnanie pracovníka sa neskončí, ak neexistuje platný dôvod na také skončenie, ktoré súvisí so schopnosťou alebo správaním pracovníka, alebo vyplýva z prevádzkových potrieb podniku, organizácie alebo služby,“ citovala medzinárodný záväzok. Dodala tak, že iné dôvody na rozviazanie pracovného pomeru sú už nad rámec tohto dohovoru.
„Nie je proti antidiskriminačnému zákonu,“ bránila sa Gibalová. Zdôraznila, že takáto zmena legislatívy je v súlade s judikatúrou Európskej únie, keď už samotný Európsky súdny dvor zaviedol precedens možnosti skončenia pracovného pomeru na základe dovŕšenia dôchodkového veku. „Nepovažujem tento návrh za nesúlad s ústavou, pretože nedáva obligatórnu, ale fakultatívnu možnosť takéhoto zamestnanca prepustiť,“ uzavrela.
Zdravotníci po päťdesiatke budú môcť odmietnuť nadčasy
Zdravotník bude môcť po novom odmietnuť prácu nadčas a nočné služby v prípade, ak je starší ako 50 rokov. Novinkou je aj povinnosť pre zamestnávateľa poskytnúť zdravotníkovi ročne päť dní plateného voľna na sústavné vzdelávanie.
Tieto zmeny podporila väčšina poslancov. Plénum zároveň neschválilo stanovenie minimálnych mzdových nárokov pre sestričky.
Zmena tejto legislatívy by mala byť ústretovejšia aj k matkám. Firmy totiž budú môcť prepustiť tehotnú ženu, matku do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacu matku počas skúšobnej doby iba vo výnimočných prípadoch.
K ukončeniu pracovného pomeru bude môcť dôjsť iba písomne. Zamestnávateľ takéto rozhodnutie nemôže zdôvodniť tehotenstvom ani materstvom. Ak nie sú splnené tieto podmienky, výpoveď je neplatná. Tento návrh predložila poslankyňa SaS Natália Blahová.
O novele Zákonníka práce budú poslanci definitívne hlasovať až v stredu, 13. júla. Počas dnešného večerného rozhodovania odhlasovali iba spoločnú správu a poslanecké pozmeňovacie návrhy.